Путин похвали Мъск, сравни го с Корольов, бащата на съветската комонавтика
Руският президент Владимир Путин похвали Илон Мъск, като сподели пред студенти, че най-богатият човек на света е същински пионер, съпоставим с именития руски ракетен инженер Сергей Корольов, съобщи Агенция Франс Прес.
Коментарите пристигнаха в миг, когато Русия и Съединени американски щати откриха по-тесни връзки под управлението на администрацията на президента Доналд Тръмп, в която милиардерът и създател на SpaceX Мъск е основна фигура.
" Знаете ли, има един човек – той живее в Щатите – Мъск, който, може да се каже, бленува за Марс. Това са хора, които не се появяват постоянно измежду човешката популация, заредени с избрана концепция “, съобщи Путин пред студенти по време на посещаване в Бауманския университет, московски лицей, профилиран в региона на науката и инженерството.
" Ако и през днешния ден това звучи необикновено, сходни хрумвания постоянно се реализират след известно време. Точно както концепциите на Корольов, на нашите пионери, се осъществиха след време ", добави съветският водач.
Корольов е считан за бащата на руската галактическа стратегия. Той създава първия сателит " Спутник ", както и " Восток 1 ", който извежда в орбита първия космонавт Юрий Гагарин през 1961 година
Мъск, най-богатият човек в света и най-влиятелният консултант на Тръмп, е началник на SpaceX. Американската компания изстрелва ракети за НАСА и има сателитната интернет мрежа Starlink.




