MWM: Шест радара и лазер - в света няма равен по възможности изтребител на руския Су-57
Руският изтребител Су-57 от ново потомство, който бе въведен на въоръжение през декември 2020 година, към момента не е в употреба в мащаб на ескадрила, само че се чака да има три цялостни групи в употреба до края на актуалната държавна оръжейна стратегия през 2027 година В същото време доста от функционалностите на изтребителя могат да бъдат избрани като изключителни, написа американското списание Military Watch Magazine (MWM) в материал, показан без редакторска интервенция от " Фокус ".
Наследник на програмата за МиГ-1.42, анулирана с разпадането на Съветския съюз, Су-57 е тежък стелт аероплан и е предопределен да бъде гръбнакът на съветския въздушен флот и евентуално този на основни военни сътрудници като Алжир и Виетнам. В света има единствено три изтребителя след четвърто потомство: с изключение на Су-57 това са китайският J-20 и американският F-35. Но в случай че другите разработки са ориентирани основно към въздушен пердах или въздушни набези, съветският изтребител наподобява по-балансиран и няма ясно изразена специализация.
Сред плановете от пето потомство той се откроява по редица аргументи: съчетава технологии и благоприятни условия, които липсват на неговите съперници. По създание това е друг вид аероплан. Въпреки това, заради закъснение на програмата, самолетът ще би трябвало да се конкурира освен с F-35 в бъдеще, само че и с господството на американските и китайски изтребители от шесто потомство, които се създават сега. Поради това от ден на ден и повече технологии от шесто потомство се тестват предвид на по-нататъшното им консолидиране в корпуса на Су-57. Въпреки че към момента не са внедрени, доста от съществуващите характерности на изтребителя могат да бъдат избрани като в действителност изключителни, защото са несравними. По-долу са изброени седем от най-забележителните.
Шест радара
Повечето изтребители, в това число всички съперници от пето потомство, имат единствено един радар. Су-57 има шест вградени в корпуса, което може да обезпечи доста преимущество в ситуационната информираност. Множество радари бяха употребявани за първи път на неговия предходник, Су-35 от потомство 4++, който влезе в употреба през 2014 година
Заедно с пасивния електронен сканиращ радар " Ирбиес-Е “ в носа, той получи два L-диапазонни радара с АФАР в основата на крилата. Това му дава превъзходни благоприятни условия за радиоелектронна битка и по-добро разкриване на стелт цели. Е, шест радара Су-57 разрешават освен да наблюдават 60 цели по едно и също време (ненадминато равнище!), само че и да работят в разнообразни диапазони на дължина на вълната - това го усъвършенства за радиоелектронна битка и разкриване на стелт цели на огромни дистанции. Радарите са разпределени по целия корпус, което разрешава откриването на цели откъм гърба и в профил.
Това е по-нататъшно развиване на Су-35 с акцент върху необятния ъгъл на засичане. Въпреки че изтребителите разчитат от ден на ден на поддържането на продан на данни от 2010 година на предишния век и способността на Русия да даде на самолетите усъвършенствани мрежово-центрични качества наедно с тези на Китай или Америка остава под въпрос, личните датчици на изтребителите към момента играят основна роля в борбата. Следователно сензорният комплекс сигурно ще обезпечи на Су-57 мощно преимущество пред съперниците му.
Управляеми ракети с АФАР
Основното въоръжение въздух-въздух на Су-57 е К-77М. Това е наследникът на Р-77, с която сега разполагат съветски изтребители от четвърто потомство. Ракетата има доста повишен обхват на полет от 200 км и пресечена опашка за изстрелване от вътрешни отделения, а носовата й глава за самонасочване употребява радар АФАР: има малко аналози в света. K-77M е планиран да поразява дребни и маневрени цели благодарение на система за ориентиране с дейна фазирана решетка (АФАР), конфигурирана в носа.
Системата АФАР се състои от конусовидни кафези, които са ситуирани под капачка в носа на ракетата, транспарантна за радиовълни. Всяка клетка получава част от сигнала и след цифрова обработка информацията от всяка от тях се комбинира в единна мозайка. Това разрешава на К-77М мигновено да реагира на внезапни завои на задачата, което прави прехващането неизбежно.
Това не разрешава на изтребителите да излизат отвън обсега на ракетите и дава на Су-57 може би най-дългия обезпечен обхват на поразяване. Преди това съветските Военновъздушни сили понижиха разноските и се пробваха да не оборудват най-новите изтребители с съвременни ракети въздух-въздух (същият Су-35 постоянно носи остарели ракети Р-27 без интензивно радарно насочване). Но К-77М е единствената ракета въздух-въздух с огромен обхват, която се побира във вътрешните отделения на Су-57. Това не оставя различен избор, с изключение на да се закупят задоволително от тях: най-малко за оборудването на всички Су-57.
Огромен обсег и свръхзвукова крейсерска скорост
Неговият предходник Су-27 превъзхождаше по отдалеченост на полета изтребителите на западните Военновъздушни сили и други руски изтребители, а създаденият по едно и също време с него прехващач МиГ-31 беше първият, който имаше опция за дълготраен свръхзвуков полет на крейсерска скорост. Су-57 също превъзхожда противниците си и по обсег на полета. Способността на изтребителя да лети със " свръхзвукова скорост " без потребление на форсаж при скорости над Мах 2 му обезпечава най-дългия свръхзвуков обсег в света - над 1500 км.
Акцентът върху обсега идва след края на Студената война, когато размерът на съветските Военновъздушни сили беше внезапно понижен, позволявайки на останалите елементи да покриват голямото въздушно пространство на страната. Загубата на военни бази в чужбина, в това число в Източна Европа и Виетнам, направи обсега още по-голям. Благодарение на него съветските изтребители могат да показват мощ от бази в цялата страна.
Това е изключително настоящо поради лимитираните благоприятни условия на съветските Военновъздушни сили за презареждане във въздуха. Огромният обхват на Су-57 разрешава на изтребителите да поразяват цели освен в Европа, само че и надалеч в Атлантическия океан от въздушни бази в Западна Русия или от по-отдалечени бази, които могат да бъдат по-добре предпазени от вероятни западни офанзиви. Това разрешава на изтребителите да покрият по-голямата част от Тихоокеанския спектакъл и да обезпечат поддръжка на Тихоокеанския флот, като Япония, Тайван и Корея са в обсег. При неналичието на флот от самолетоносачи в Русия този параметър става още по-голям. Очаква се гамата да бъде високо оценена от евентуални клиенти за експорт, изключително Алжир и Индия, които също имат обширни земни и морски владения.
Лазерна отбрана
Една нова характерност на Су-57, която получи релативно малко внимание, е неговата система за инфрачервено ориентиране за противопоставяне. Той употребява кули, които могат да изстрелват лазерни лъчи, " заслепявайки " входящите ракети, откакто бъдат открити. Кулите, неповторима характерност на Су-57, са инсталирани както зад кабината на изтребителя, по този начин и под нея. Руските военни и преди са употребявали сходна, въпреки и по-малко компактна система на огромни хеликоптери.
Лазерните лъчи са изключително потребни против ракети с инфрачервено ориентиране. Това разрешава на Су-57 да се опълчва по-ефективно на офанзиви на къси дистанции от противников изтребители, въоръжени с ракети като американската AIM-9X и английската AIM-132. Противовъздушна отбрана, които се употребяват необятно против съветските Военновъздушни сили в Украйна и Сирия, също употребяват инфрачервено ориентиране. Следователно лазерната отбрана ще разреши на Су-57 да обезпечава близка въздушна поддръжка доста по-ефективно от други съветски самолети, допълвайки стелт характерностите на изтребителя, пониженото радарно напречно сечение и ниската инфрачервена сигнатура.
Ненадмината маневреност
Руските самолети са водещи в света по маневреност със забележителна разлика от 1982 година, когато междинният изтребител МиГ-29 влезе в употреба. Три години по-късно е последван от по-тежкия Су-27. Въз основа на този триумф изтребителите Су-27М и Су-37, създадени през 1990 година въз основата на Су-27, получиха изключителна маневреност от мотори с вектор на тягата, макар че нито един от тях не влезе в всеобщо произвеждане заради дефицит на средства.
Су-30МКИ, създаден за Индия и въведен в употреба през 2002 година, беше първият сериен военен аероплан, който употребява мотори с векторно контролиране на тягата. 12 години по-късно се появи Су-35, който имаше още по-голяма двигателна сила с помощта на силовите установки АЛ-41, както и тримерен вектор. Су-35 стана по-нататъшно развиване на Су-27 и усвои достиженията на анулираните Су-37 и Су-27М.
Су-57 отива още по-далеч и освен има доста по-добро съответствие на двигателна сила към тегло с помощта на мощността на моторите " Сатурн-30 “, само че и по-маневрена структура на самолета заради градивните си характерности. Това разрешава на самолета да заобикаля по-добре високоскоростни ракетни офанзиви и да поддържа оптимална позиция при нискоскоростни борби. В композиция с добавената дарба за заслепяване на ракети с топлинно ориентиране отблизо разстояние, това прави Су-57 изключително рисков в борба, без да употребява ракети за поразяване на цели отвън зрителния обсег.
Може да се употребява на необорудвани писти за политане
В началото на 1980 година съветските изтребители развиха способността да работят с минимална поддръжка и от доста зле готови и спонтанни летища. Може би това беше най-добре въплътено в изтребителите МиГ-29 и Як-41, които можеха да изхвърчат от неподготвени писти, за разлика от други изтребители, изключително западни. Су-57 доста е подобрил характерностите за политане и кацане на своите прародители и е кадърен да излетява с най-малък разбег. Потенциално даже е подобаващ (с минимална адаптация) за разполагане в морето. По-конкретно, изтребителят употребява кални дефлектори, заздравен колесник и огромни гуми и е планиран за разполагане от неподготвени летища, на които даже по-леките западни изтребители надали биха могли да работят.
Това е изключително потребно, защото се чака способността на огромните сили да нападат противников въздушни бази с широкомащабни удари единствено да нараства с времето. Ярък образец за това е създаването в Съединени американски щати на хиперзвукова ракета AGM-183A, която ще изложи съветските летища на сериозна заплаха в началния стадий на войната.
Хиперзвукови балистични ракети
След въвеждането в употреба на балистичната ракета Х-47М2 със скорост на полета 10 Маха в края на 2017 година, към края на 2018 година беше оповестено създаването на дребна версия за консолидиране със Су-57. Така той ще стане единственият изтребител в света, кадърен да нанася удари с хиперзвукови балистични ракети.
Ракетата се счита за идеална за противокорабни задачи и прецизни удари против командни центрове, логистични центрове, летища и други значими цели надълбоко зад вражеските линии. Поради високата си маневреност, акуратност и скорост, тя е извънредно сложна за прихващане и може да обезврежда множеството бойни кораби с едно точно попадение с помощта на кинетичната сила на удара.
Дали дребната версия ще резервира обсега си от 2000 км и ще може ли да носи нуклеарни бойни глави остава неразбираемо. Големият обхват и стелт на Су-57, съчетани с сходно оръжие, могат да го трансфорат в ударна платформа на практика без аналози. Интегрирането на ракетата в изтребител е опит да се извлече изгода от основна област на съветското софтуерно водачество: хиперзвукови оръжия. Това ще усили опциите на самолета и отчасти ще компенсира минусите му в други области (по-специално стелт).
Като се има поради, че Су-57 е фронтови изтребител, предопределен за необятно разрастване, с над 200 единици, които се чака да влязат в употреба до края на 2030 година, неговата дарба да нанася удари с балистични ракети е изключително тревожна за евентуалните съперници. Само една ескадрила, оборудвана за ударни задачи, може да аргументи обилни вреди. Ако ракетата бъде утвърдена за експорт, тя евентуално доста ще усили привлекателността на Су-57 и нейните противокорабни качества биха могли да привлекат нараснал интерес от съветския флот, който сега употребява изтребители Су-24 и Су-30СМ за военноморски удари.