Руският бизнесмен Олег Дерипаска изгубил за един ден 957 милиона

...
Руският бизнесмен Олег Дерипаска изгубил за един ден 957 милиона
Коментари Харесай

Форбс: Дерипаска изгубил близо $1 млрд. заради американските санкции

Руският предприемач Олег Дерипаска изгубил за един ден 957 милиона $ поради новите американски наказания, оповестява сп. " Форбс ", съобщи ТАСС.
 
Вчера министерството на финансите на Съединени американски щати вкара наказания против 7 съветски бизнесмени, а също и против 12 компании, които те управляват, както и против 17 високопоставени съветски държавни представители, напомня ТАСС. Дерипаска се озова в санкционния лист, както и фирмите, които управлява.

 
 Олег Дерипаска БГНЕС
В листата се озова и Сулейман Каримов, изгубил 244 милиона $ поради това, както и Виктор Вескелберг, който е изгубил поради това 41 милиона $. Състоянието на Игор Ротенберг и на Кирил Шамалов, които също са в листата, не се е трансформирало. Капиталите на владимир Богданов и на Андрей Скоч, попадащи също под глобите, пък са се нараснали надлежно с 1 и 8 милиона $.
 
Решението на американското държавно управление да включи милиардера Дерипаска в санкционния си лист може да даде отражение по целия свят, тъй като неговата бизнес империя има световно наличие и има за сътрудници редица огромни интернационалните компании, отбелязва Ройтерс. Вашингтон наложи глобите с аргумента, че физическите лица и фирмите под техен надзор извличат изгоди от съветската страна, която е въвлечена в " злонамерени действия " по света.

 
Според " Форбс " положението на Дерипаска възлиза чисто на 6,7 милиарда $. Той е главен притежател на конгломерата И Ен Плюс, който пък е съсобственик на някой от най-големите производители на метали в света - Русал и Норникел, напомня Ройтерс. Включването на Дерипаска в листата със наказания може да породи затруднения и за фирмите, с които той прави бизнес. Сред тях са немският авто колос Фолксваген и компанията Гленкор, която търгува със първични материали.
 
Дерипаска сподели, че решението на Съединени американски щати да му наложат наказания е " безпричинно, смехотворно и неуместно ". " Събитията от тази заран са доста неуместни, само че не и непредвидени ", се споделя на декларация на Дерипаска, представена от Ройтерс. Компанията Русал изрази страдание че е в листата и добави, че нейни съветници изследват обстановката. Русал е един от най-големите производители в света на алуминий. Компанията има активи в Италия, Ирландия, Швеция, Нигерия, Гвинея, Гвияна. Притежава дял в австралийската Куинсленд Алумина лимитед - един от водачите в алуминиевата промишленост и водещата алуминиева рафинерия в света.Норникел пък има активи във Финландия, Австралия и Южна Африка.

 Русия Съединени американски щати байрак ThinkStock/Getty Images

Компанията Фолксваген има взаимен цех с компанията ГАЗ, съветски автомобилоконструктор, който е филиал на компанията Бейзик Елимънт, също попадаща в обсега на американските наказания в качеството й на друга компания на Дерипаска. Договорът сред двете компании е до 2025 година и общият цех създава елементи за Фолксваген. Базираната в Швейцария Гленкор пък е акционер в Русал.
 
Други непознати компании с връзки с империята на Дерипаска са австрийската строителна компания Страбаг, както и сингапурската компания Чанги Еърпорт интернешънъл.
Дерипаска постоянно има срещи с съветския президент Владимир Путин. Той влага доста средства в инфраструктурата за зимните олимпийски игри в Сочи преди четири години.

 
Дерипаска е правил бизнес при започване на 21 век с Пол Манафорт, който по-късно стана началник на предизборната акция на Доналд Тръмп. По времето, когато е правил бизнес с Дерипаска, Манафорт е предоставял препоръки за акцията на Виктор Янукович, проруския украински президент, определен през 2010 година отпред на Украйна. Базираната в Кипър компания, обвързвана с Дерипаска - Сърф Хърайзън лимитед заведе дело против Манафорт и неговия асистент Рик Гейтс в съд в Ню Йорк през януари, обвинявайки ги, че са си присвоили нелегално повече от 18,9 милиона $ от средства, предопределени за покупко-продажби в Украйна през 2008 година Жалбата бе резултат от бизнеспартньорство, датиращо от 2006 година, когато Манафорт и Гейтс убедили Дерипаска да влага в частен фонд, който да прави вложения главно в Русия и Украйна.
 
Въпреки този спор Манафорт се опитал да резервира контакти с съветския олигарх. Миналата година в. " Вашингтон пост " заяви, че Манафорт пратил имейл през юли 2016 година посредством медиатор на Дерипаска, предлагащ му " частни срещи " по отношение на президентската акция на Тръмп. Говорител на Манафорт след това сподели, че размяната на имейли е била " безвредна " и е целяла събиране на пари, които дължали някогашни клиенти на Манафорт.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР