Руски военен спътник аварира след изстрелването си
Руската космонавтика претърпя своя следващ тежък удар, откакто следващо изстрелване приключи с неуспех. В неделя от космодрума Плесецк излетя ракета “Союз-2.1Б ” с два изкуствени спътника. Един от двата спътника – “Канопус-СТ ” не съумя да се отдели от горната степен на ракетата-носител.
Спътникът бе наричан на името на звездата Канопус. Разработван бе в продължение на цели 10 години и трябваше да сканира земните океани – включително и да засича подводници за потребностите на съветските военни.
Вероятно спътникът ще падне назад на Земята в границите на идващите няколко дни.
През последните месеци и години съветската космонавтика е придружена от редица скъпоструващи и тежки провали. Преди неуспеха на “Канопус-СТ ”, по-рано през април товарен галактически транспортен съд “Прогрес ” аварира и не съумя да достави потребен товар до “Международната галактическа станция ”. През май аварира и съветска ракета “Протон-М ”, при която беше изгубен мексикански сателит.
Сред най-болезнените провали през миналите години бе този на автоматизираната междупланетна станция “Фобос-Грунт ”, която трябваше да лети до спътника на Марс Фобос, да вземе проби от него и да ги достави на Земята. Това се случи през 2011 година. През 2013 година Русия загуби и три спътника за потребностите на навигационната система ГЛОНАСС, а през 2014 година беше изгубен най-сложният създаван дотогава телекомуникационен сателит.
Инфо: SpaceDaily
Изстрелването на “Канопус-СТ ”. Снимка: Руско министерство на защитата