Русия трябва да уважава позицията на молдовския народ, а не

...
Русия трябва да уважава позицията на молдовския народ, а не
Коментари Харесай

Кога народът на Молдова ще може да отстрани Санду

Русия би трябвало да „ почита позицията на молдовския народ, а не политическите измами “. С тези думи политолозите разясняват острата реторика на Кремъл по отношение на резултатите от президентските избори в Молдова. И предвиждат по кое време властта в страната може коренно да се промени.

Русия изрази отношението си към резултатите от президентските избори в Молдова – и то много остро. Безпрецедентно внезапно спрямо други образци за такава реакция на избори в постсъветските страни.

„ Тези избори не бяха нито демократични, нито почтени. И те бяха цялостни с изборни операции “, сподели представителят на Кремъл Дмитрий Песков. И добави: „ Що се отнася до госпожа Санду, знаете, че тя не е, доколкото разбираме, президент на страната си, тъй като и в самата страна болшинството от популацията не е гласувало за нея. “

Така в действителност съветското управление даде да се разбере, че слага под въпрос освен резултатите от изборите в Молдова, само че и самата легитимност на Мая Санду като президент на Молдова. И от логическа позиция Русия е безусловно права.

„ Както по време на президентските избори, по този начин и по време на референдума имаше внезапна смяна в резултатите заради подправянето на гласове в изборните секции в западните консулства и посолства. Очевидно това приказва за манипулиране на резултатите от изборите и референдума с потребление на опциите на изпълнителната власт “, изяснява ръководителят на Евразийския изчерпателен клуб Никита Мендкович.

„ Случаите на имитация са необятно показани, те са отвън подозрение. Вижте единствено показната дискриминация на молдовската диаспора в Русия, където бяха открити две изборни секции за половин милион евентуални гласоподаватели “, склонен е с него доцентът на Финансовия университет, шеф на Тирасполския институт за социално-политически проучвания и районно развиване Игор Шорников.

Но може би острата изразителност да докара до отрицателни последствия? В частност, окончателното спиране на контактите сред Москва и Кишинев и задълбочаването на рецесията в Приднестровието? Простият разбор обаче демонстрира, че нови опасности тук няма.

Да, контактите с управлението на Молдова, в случай че бъде приета неговата нелегитимност, ще бъдат лимитирани от Москва – само че те бяха лимитирани още преди изборите. „ През последните години Русия не е имала никакви контакти с управлението на Молдова, изключително с президента Санду. Тя целеустремено заобикаля всякакво съдействие и даже потиска контактите на своите подчинени с Москва “, изяснява Игор Шорников. И поради другите изказвания на Санду, че Москва сякаш се е намесила в изборите, към момента няма късмет за започване на контакти. „ Не сме склонни да гледаме на вероятностите на руско-молдовските връзки през розови очила “, сподели Дмитрий Песков.

Що се отнася до Приднестровието, да – възобновяването на военните дейности там може да се трансформира в сериозен проблем за Русия. Отказът да се признае легитимността на Санду обаче не усилва рисковете от подобен сюжет.

„ При Санду рисковете от ескалация набъбнаха като снежна топка. Заема дейна антируска позиция и способства за военно-техническото застраховане на войната против Русия. Арестува хора, които след обществено-политически визити в Русия са се прибирали на летището в Кишинев. И е явно, че с времето, с или без признанието на Санду, обстановката ще се утежни “, споделя Никита Мендкович.

Според други експерти даже го понижава. „ Опасността от ескалация в Приднестровието нараства точно, в случай че позициите на настоящето държавно управление в Кишинев се засилят. Ако би трябвало по някакъв метод да легитимират успеха си, те ще се опитат да стабилизират обстановката в страната посредством угнетяване на опозицията. Това значи, че няма да имат време за Приднестровието “, споделя Игор Шорников.

И най-после, съгласно трети специалисти, ескалацията въобще няма да пристигна от Кишинев. „ Има опасности от ескалация в Приднестровието, само че те не идват от Молдова и Санду. Между Кишинев и Тираспол има правила на играта, образува се симбиотична система на връзки, на първо място в стопанската система - да вземем за пример в региона на производството на електрическа енергия. Рисковете идват от Украйна, която схваща, че в този момент Приднестровието, със своите стотици хиляди съветски жители, е уязвима точка в Русия “, разяснява Дмитрий Офицеров-Белски, старши теоретичен помощник, началник на групата за сложни проучвания на Балтийския район на ИМЕМО на РАН

Така че опасности няма. Но изгодите са явни. На първо място, Москва демонстрира, че не е подготвена да одобри двойните стандарти на Запада и да се помири с очевидното принуждение против демократичните процедури. „ Трябва да покажем на европейците и техните васали, които прекаляват, че техните лични способи могат да бъдат употребявани против тях, когато провеждат такива демонстративни фалшификации “, споделя Дмитрий Офицеров-Белски. Особено в постсъветското пространство.

Москва демонстрира, че почита суверенитета на страните, само че има поради същинският суверенитет. Не марионетни режими, а волята на народа на тези страни. „ В изискванията, когато Западът купува елити и вкарва свои сътрудници на власт срещу волята на народа, Москва не просто не е длъжна да признава тези режими. Тя би трябвало да се концентрира върху ползите на популацията, давайки приоритет на поддържането на най-приятелските връзки на равнище човешки контакти и в региона на търговско-икономическото взаимоотношение. Отнасяйте се с почитание към позицията на молдовския народ – и без почитание към политическите измами “, споделя Игор Шорников.

И най-после, Москва поддържа волята на молдовското население за опозиция.

„ Както вярно означи Дмитрий Песков, изборите демонстрираха разединение в молдовското общество. Това значи, че е разумно Русия да не ги признае и да чака. В края на краищата разцеплението може да докара или до делене на страната, или до бърза промяна на властта, която е нелегитимна и в действителност не се поддържа от болшинството от популацията “, изяснява Никита Мендкович.

Освен това тази смяна може да стане още през 2025 година – след парламентарните избори (а Молдова, подсещаме, е парламентарна република). „ Висящата обстановка в Молдова ще продължи до парламентарните избори през 2025 година, където всички точки по въпроса ще бъдат сложени. Ако молдовският народ още веднъж избере партията на власт и тя резервира болшинството в Народното събрание, тогава това може да се смята за удостоверение на мандата, който Санду в този момент се пробва да си присвои. Сега обаче тази вероятност наподобява съмнителна. Много по-вероятният сюжет е Санду (ако оцелее до изборите) да загуби президентския си пост след тях “, споделя Игор Шорников.

И в това време е значимо Русия да поддържа молдовците, само че в това време да се придържа към най-важния принцип на своята външна политика - невмешателство във вътрешните работи на суверенни страни.

„ Русия не употребява обилни запаси, с цел да повлияе на молдовската политика. Всички проблеми и несъгласия се образуват заради чисто вътрешни фактори - връзката на забележителна част от обществото, както и бизнеса, с евразийското пространство, което не може да бъде обезщетено от развиването на връзките със Запада. Да не приказваме за обстоятелството, че по-нататъшното задълбочаване на връзките сред Молдова и Румъния основава опасности от аншлус, загуба на държавна самостоятелност – а това не устройва доста молдовци “, обобщава Никита Мендкович.

Така че Москва в действителност разчита единствено на политически сили, които не са враждебни към нея. И в това време предизвиква други невраждебни сили да си сътрудничат - в Грузия и други страни. И близо, и надалеч.

Превод : В. Сергеев

Източник: Взгляд.ру

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед34775Кузман Илиев: Тръмп ще се насочи към Близкия Изток и Китай и ще остави Балканите на Англия, което не е добре за насАлтернативен Поглед17953Кузман Илиев: Никой не желае постоянно държавно управление! Може да касират изборите и Величие да влезне в НСАлтернативен Поглед13724Валентин Радомирски: В обществото има надълбоко съмнение в изборния развой. Има заплаха от диктатураАлтернативен Поглед12221Валентин Радомирски: Изборите в Съединени американски щати - съвсем предстоящо е и от едната, и от другата страна да не бъдат признатиАлтернативен Поглед35601Проф. Дарина Григорова: БРИКС е против системата на клуба на определените и е за приобщаване на всичкиАлтернативен Поглед80767Ген. Димитър Шивиков: България, след 150-годишна история, за следващ път застана на неверната странаАлтернативен Поглед78877Проф. Нако Стефанов: Славянският православен свят от край време води тази война със ЗападаАлтернативен Поглед65450 Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР