Русия повиши лихвените проценти до 12%, след като рублата падна до най-ниската си стойност от 16 месеца.
Рублата падна над 100 за щатски долар в понеделник, което накара централната банка на Русия да проведе извънредно заседание.
Банката на Русия заяви, че е решил да повиши лихвените проценти от 8,5%, за да ограничи инфлацията, която достигна 4,4% през август.
Натискът върху руската икономика расте поради вносът расте по-бързо от износа и военните разходи нарастват за войната в Украйна.
"Устойчивият растеж на вътрешното търсене, надхвърлящ капацитета за разширяване на производството, засилва основния инфлационен натиск и влияние върху динамиката на обменния курс на рублата чрез повишено търсене на внос“, се казва в изявление на Банката на Русия. но целта му е да намали инфлацията, което е темпът, с който се покачват цените, до 4% до 2024 г.
Русия е насочена със санкции от западните държави след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г.
Нейната валута, рублата, се срина след първото избухване на войната, но беше подкрепена от капиталовия контрол и износа на петрол и газ .
Въпреки това, той е загубил около една четвърт от общата си стойност спрямо долара, откакто Украйна беше нападната и тази седмица бяха необходими повече от 100 рубли, за да се купи един US долара.
Руската рубла пада до 16-месечно дъно. Няма паника за рублата, но спадът ще навреди на руснацитеВъв вторник рублата се възстанови леко, но остава много по-слаба, отколкото беше миналата година.
Не за първи път Банката на Русия е агресивна с повишаване на лихвените проценти. Когато Русия за първи път атакува Украйна, банката повиши лихвите от 9,5% на 20%, но малко след това започна да ги намалява.