СподелиПредложението за удължаване на компенсационната програма за небитовите клиенти с

...
СподелиПредложението за удължаване на компенсационната програма за небитовите клиенти с
Коментари Харесай

ДОПЪЛНЕНА Програмата за компенсации срещу високите цени на тока за небитовите клиенти ще се предложи да бъде удължена, каза министър Малинов

Сподели
Предложението за удължение на компенсационната стратегия за небитовите клиенти с 180 лв. за мегаватчас е на дневен ред и интервалът на продължението ще бъде три месеца. Това удължение дава отговор на времевия обсег на така наречен „ удължителен закон за бюджета “, който също ще важи в този интервал. Това изясни служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на конференция след диалози с представители на работодателските асоциации.

Българска телеграфна агенция припомня, че тези обезщетения за бизнес бранша, поради високите цени на електричеството, бяха введени през 2021 година за отбрана на небитовите консуматори. През 2022 година те за първи път бяха избрани на месечна база, с „ таван “, над който страната поемаше разноските посредством Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “. Прагът стартира от 250 лева на мегаватчас (МВтч), мина през 200 лева./МВтч от началото на 2023 година и доближи 180 лева./МВтч от юли до декември същата година.

Работодателските организации упорстват остатъчният предел за отплата от 180 лв. за мегаватчас да бъде арестуван. Това показа Васил Велев, ръководител на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Той означи, че асоциацията е провела срещи с съвсем всички политически партии в Народното събрание, които са уверили, че настоящата наредба от Закона за бюджета от миналата година ще бъде включена и в новия закон, който ще регламентира разноските и приходите. Този закон ще е годен за три месеца, до момента в който се одобри окончателният бюджет за годината.

Велев акцентира, че небитовите консуматори не се състоят единствено от индустриални предприятия, само че и от бюджетни организации, в това число детски градини, учебни заведения, университети, лечебни заведения, читалища, библиотеки и молитвени домове. Той предизвести, че отсъствието на обезщетения основава неустановеност за бизнеса, което може да докара до повишение на цените на артикули и услуги, стесняване на индустриалната активност, както и намаление на заплатите и понижаване на личния състав. „ За да се избегнат сходни отрицателни последствия, е належащо програмата за обезщетения да бъде удължена в точния момент “, съобщи Велев. Освен това, той прикани бизнеса да изчака с определянето на нови цени, защото е получено увещание, че програмата ще продължи.

Въпреки това, готовността за митинг остава, защото дефинитивно решение към момента не е взето. Очаква се Народното събрание да утвърди нужните разпореждания, след което ще бъде решено дали митингът на 15 януари ще се организира, добави Васил Велев.

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов разгласи, че към този момент е квалифициран план за обезщетения за декември 2024 година, както и план за продължение на програмата през първото тримесечие на 2025 година След публикуването на удължителния закон за бюджета в „ Държавен вестник “, министър Малинов ще свика съвещание на Министерския съвет, с цел да бъде утвърдена програмата. Освен това би трябвало да бъде обезпечено и финансиране за нея. В случай на дефицит на средства, държавният бюджет ще покрие недостига на Фонда „ Сигурност на електроенергийната система “, който все още е почти 105 млн. лева, посочи Малинов.

За да се обезпечи непоклатимост на фонда, от която да зависи съответното компенсиране на бизнеса при нужда, Министерството на енергетиката ще преразгледа лимита на приходите на производителите, над които те дължат вноски към фонда, добави още служебният министър на енергетиката.

Източник БТАЗа още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР