Румъния привлича американски инвеститори за мащабни проекти в Черно море
Румънският министър на енергетиката Богдан Иван разгласи упорит проект за развиване. Той желае да притегли огромни американски вложители в района на Черно море. Правителството в Букурещ вижда дълбоководния план „ Нептун Дийп “ (Neptun Deep) като голям триумф. Страната се нуждае от повече сходни начинания за своя стопански напредък.
Проектът „ Нептун Дийп “ е взаимна благосъстоятелност на „ ОМВ Петром “ и държавната компания „ Ромгаз “. „ ОМВ Петром “ се управлява мажоритарно от австрийския енергиен колос „ ОМВ “. Първите количества природен газ се чакат през 2027 година. „ Нептун Дийп “ ще обезпечава към 8 милиарда кубически метра газ годишно. Този рандеман ще трансформира Румъния в най-големия производител на синьо гориво в Европейския съюз.
Властите в Букурещ възнамеряват съществени ограничения за отбрана на енергийната инфраструктура. Румъния влага в дронове, радари и датчици за защита на газовите залежи. Тези съвременни системи ще подсигуряват сигурността на офшорните платформи. Сигурността в района се укрепва и посредством интернационалните военни учения. Румъния и България вземат участие в огромни маневри дружно с още 11 страни. Над 2500 бойци се включват в многонационалното обучение „ Sea Shield “ в Черно море.
Сътрудничеството със Съединени американски щати обгръща и сферата на защитата. Румъния се приготвя да утвърди разполагането на американски изтребители в базата „ Михаил Когълничану “. Мисията включва логистични интервенции и презареждане с гориво за полети към Иран. В базата ще бъдат ситуирани до 500 американски бойци. Това ускорява стратегическото наличие на Вашингтон в района. Американският президент Доналд Тръмп към този момент предложения Румъния за присъединяване в специфичен Съвет за мир.
Румъния подхваща и решителни стъпки за надзор над вътрешните запаси. Румънският министър на енергетиката съобщи, че страната би трябвало да поеме контрола над локалната компания на „ Лукойл “. Този ход цели да подсигурява енергийната непоклатимост в изискванията на интернационалните наказания. Румъния възнамерява да стане най-големият производител на синьо гориво в Европейския съюз. Правителството се надява добивът да стартира даже без поддръжката на зелената таксономия.
Учението „ Sea Shield “ е най-голямото по рода си в района. То показва готовността на съдружниците за реакция при рецесии. Румънската страна вижда в тези дейности гаранция за своите стопански ползи. Поканата от Доналд Тръмп за Съвета за мир е знак за високо доверие. Форумът ще прегледа благоприятни условия за нови вложения и районно развиване. Букурещ залага на трансатлантическото партньорство като мотор на своята енергийна промяна. Стратегическите вложения в Черно море остават главен приоритет за националната сигурност.




