Румъния изненада икономистите, като запази непроменена основната лихва, давайки знак,

...
Румъния изненада икономистите, като запази непроменена основната лихва, давайки знак,
Коментари Харесай

Румъния спечели битката срещу инфлацията

Румъния изненада икономистите, като резервира непроменена главната рента, давайки знак, че повишаването на разноските по заеми се доближава към своя край.

Управителят на централната банка Мугур Исареску съобщи, че е реализиран прогрес в битката с най-бързата инфлация в Европейския съюз, като задачата е да се избегне в допълнение изстудяване на стопанската система, написа Bloomberg.

Националната банка на Румъния задържа своята съществена рента на 2.5%, което беше ненадейно за анализаторите. Повечето от тях предвиждаха повишение с 0.25%.

" Битката против инфлацията е извоювана, защото е ясно, че инфлацията се успокоява. Наистина има късмет лихвеният % да не нарасне доста повече ", съобщи Исареску пред кореспонденти в Букурещ.

Румъния избра да не последва Англия и Чешката република във повдигането на лихвите, макар че инфлацията продължава да надминава задачата на централната банка.

Аргументите против нарастването включват по-бавен стопански напредък, по-високи лихвени проценти на паричния пазар, които към този момент понижават ценовия напън и по-силно показване от страна на леята спрямо други валути на разрастващи се страни.

Банката още веднъж удостовери, че инфлацията ще се забави до края на годината.

 Забавянето на стопанската система и достигането на пика на инфлацията забавиха повишението на лихвите
Забавянето на стопанската система и достигането на пика на инфлацията забавиха повишението на лихвите

Леята се намали с 0.4% по отношение на еврото след забележките на Исареску, насочвайки се към най-големия си дневен спад от 25 януари насам. Тъй като вложителите заложиха на в допълнение стягане на паричната политика, доходността на главния 2-годишен държавен дълг понижа с 11 базисни пункта до 3,97%, достигайки 2-седмично дъно.

За да се оправи с дефицита на ликвидност централната банка отпусна още 10.5 милиарда леи (2.6 милиарда долара) на 11 търговски банки в най-големия репо-аукцион от над 5 години. Това докара до спад на тримесечния междубанков лихвен % Robor със 7 базисни пункта до 3.25%.

След достигането на пиковите 5.4% през юни растежът на потребителските цени евентуално ще се забави до 4% до края на годината, съгласно най-новите прогнози на централната банка.

Но упованията за цените са нараснали, а пазарът на труда продължава да изпитва дефицит на работна ръка. Банката ще пусне обновени прогнози на 8 август.

Макар заместник-управителят Ливиу Войня да съобщи предходната седмица, че Румъния към момента не е завършила с нарастването на лихвите, бордът на банката бе сюрпризиран от загубата на инерция в стопанската система, чиято агресия понижа на половина, откогато реализира впечатляващите 8.8% през третото тримесечие на 2017 година

Исареску съобщи, че политиката във връзка с лихвения % остава несигурна, защото Европейската централна банка се стреми да приключи покупките на държавни облигации, които бяха част от инструментариума й по време на рецесията.

" Ние не сме в позицията да кажем, че повече няма да усилваме лихвите. Не знаем какво ще се случи в Европа. Не знаем какво значи думата " нормализация ", съобщи гуверньорът.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР