Цветлин Йовчев: Ако изборите зависят от полицията, значи демокрацията е в опасност
Ролята на Министерство на вътрешните работи в изборите
По думите му Министерство на вътрешните работи има роля в изборния развой, само че тя постоянно се преекспонира:
Той акцентира, че честността на изборите зависи в не по-малка степен от изборното законодателство, Централната изборна комисия, секционните комисии, машинното гласоподаване и видеонаблюдението.
Купуването на гласове: „ Знаят се купувачите, знаят се местата “
Йовчев дефинира пазаруването на гласове като един от най-сериозните проблеми, само че и като събитие, което не може да бъде изцяло изкоренено:
„ Ако от едната страна има хора, които желаят да търгуват избори, а от другата – хора, които са подготвени да си продадат гласа, те ще намерят метод. “
Въпреки това той е безапелационен, че Министерство на вътрешните работи знае кои са главните играчи:
„ Ако службите не знаят кои са търговците и купувачите на гласове, значи би трябвало да стартират да се занимават с нещо друго ", съобщи той.
Според него предварителната защита е основна:
„ Тези хора могат да бъдат сложени под наблюдаване задоволително дълъг интервал преди изборите. Това ще ограничи мощно пазаруването на гласове, въпреки и не на 100%. “
„ Изборите не са изцяло почтени “
На въпроса дали има вяра, че изборите в България са почтени, Йовчев отговори непосредствено:
Ограничаването на секциите в чужбина
Йовчев остро разкритикува решението за ограничение на броя на изборните секции отвън Европейски Съюз:
„ Това е нарушаване на демокрацията. Създава ограничаване пред хората, които желаят да гласоподават. “ И добави:
„ Не можем посредством ограничение на правата на хората да се стремим към политически цели. Целта не оправдава средствата. “
Антикорупционната комисия – „ конюнкторно решение “ и „ бухалка “
По отношение на закритата Антикорупционна комисия, Йовчев съобщи:
„ Опитът да се вземат решение систематични проблеми с конюнкторни решения постоянно води до неприятен резултат. “ Според него комисията е била употребена политически:
„ Имаше очевидни планове от страна на политически партии да я употребяват като бухалка. “ Той акцентира, че битката с корупцията не се води с повече подслушване и арести:
„ Борбата с корупцията стартира с предварителна защита и със съблюдаване на законни процедури. “
Йовчев уточни главния пропуск в модела за битка с корупцията:
В умозаключение Цветлин Йовчев акцентира, че без ясна политическа настройка против корупцията резултат няма да има:
„ Ако нямаме политическа воля това събитие да се спре, нещата ще останат същите. “ Той даде и съответни хрумвания, в това число за ограничение на човешкия фактор в публичните поръчки посредством автоматизирани и цифрови системи.
„ С хиперправомощия на една организация това няма да стане. Трябва ясна идея, която обгръща разнообразни сфери.
Той изрично съобщи, че не е издирван за служебните кабинети и няма да взе участие на политическата сцена.




