Димитров отново срази Хуркач и за втори път е на полуфинал в Монте Карло
Rolex Monte-Carlo Masters, четвъртфинал
Григор Димитров – Хуберт Хуркач 6-4, 3-6, 7-6(2)
Григор Димитров продължава страхотното си показване на тазгодишния Мастърс шампионат в Монте Карло. Българинът записа нов триумф в Княжеството, надделявайки над международния №14 Хуберт Хуркач след трисетова борба, която бе един от мачовете на шампионата до този миг. Така първата ни ракета доближи до полуфиналите в конкуренцията за повторно, откакто го направи и през 2018 година
Негов конкурент в борбата за място на финала ще бъде международният №46 Алехандро Давидович Фокина, който по-рано през днешния ден отстрани Тейлър Фриц.
Още от началото на дуела слайс бекхендът на Димитров създаваше съществени проблеми на Хуркач и очевидно нарушаваше игровия темп на поляка. Световният №14 поведе, само че след това първата ни ракета изигра едни от най-силните си минути в мача, спечелвайки три следващи гейма на нула. Хуркач постоянно опитваше да затруднява Димитров с къси топки, само че българинът показва чудесно придвижване по корта и успяваше да противодейства доста дейно на този вид офанзиви, като в това време неговият конкурент все по-често демонстрираше съмнения.
Качеството на първия сет на Хуркач се намали и това даде опция на Димитров да контраатакува доста по-смело, употребявайки бекхенда си. От своя страна българинът беше непреклонен при своите подавания и не разреши на 11-ия в схемата да стигне до нито един брейкпойнт до края на сета, спечелвайки първата част с 6-4.
Още в първото подаване на българина във втората част серия от непредизвикани неточности докара до брейкбол, само че две положителни волета принудиха Хуркач да извърши „хотдог“ с тил към мрежата и Димитров приключи със смач. Световният №14 сподели раздразнителност и в последния миг се спря от това да удари ракетата си в земята – геймът приключи в интерес на първата ни ракета.
Напрежението се трансферира от другата страна на мрежата при 1-1 15-30. От начален удар Хуберт атакуваше главно бекхенда на някогашния №3 и това даде резултат в идващите три точки.
Хуркач прибягваше постоянно към къси, само че не с висока успеваемост. Григор стигаше до топката всякога и показваше висока успеваемост до мрежата. В същото време първата ракета на България навлизаше доста по-често в корта, в сравнение с в предходните си мачове в Монте Карло.
При 2-3 полякът заигра по-агресивно и тази тактика се оказа ефикасна – благодарение на две непредизвикани неточности на Димитров доближи до пробив.
11-ият подложен заигра с въодушевление, до момента в който в същото време тонусът на Григор спадна. Защитеното подаване за 3-5 бе значимо от психична позиция, тъй като в него пристигна първата му двойна неточност и също имаше съмнения. Хуркач обаче не сподели съмнения в ответния гейм и затвори сета за 6-3 с брилянтна къса.
В началото на заключителния сет Димитров позволи две следващи непредизвикани неточности, които помогнаха на Хуркач да стигне до опция за ранен пробив. Полякът пласира форхенд по диагонала, който първата ни ракета не съумя да отрази, и по този начин брейкпойнтът бе оползотворен. Слайсът на Димитров обаче още веднъж стартира да затруднява съществено Хуркач и българинът незабавно върна пробива, като вторият гейм завърши с форхенд в мрежата на международния №14, след което той за следващ път хвърли ракетата си на корта.
Димитров резервира положителния си темп и на два пъти изненада оонента си с положително излизане на мрежата. Хуркач понижи резултата, само че по-късно позволи две следващи непредизвикани неточности и по този начин българският тенисист затвърди пробива си, осъществявайки поврат за 2-1.
Полякът стартира да рискува повече при сервиса си, като тази тактичност му донесе триумф и той възвърне равенството. Димитров се озова в сложна обстановка, изоставайки с 0-30 в петия гейм, само че непредизвиканите неточности на Хуркач още веднъж зачестиха и след две следващи топки в навън българинът завоюва подаването си, оттегляйки се с задатък от 3-2 при втората отмора в сета.
Хуркач обаче още веднъж изравни, след което Димитров позволи втората си двойна неточност от началото на дуела. В останалата част от гейма обаче сервисът на българина бе на високо равнище и това му разреши да реализира няколко бързи офанзиви, след които още веднъж се приближи до успеха, повеждайки с 4-3.
Първата ни ракета стигна до брейкпойнт след бекхенд в мрежата на Хуркач, само че не съумя да се възползва от разкрилата се пред него опция. Впоследствие Димитров пропусна още един късмет за пробив след нов несполучлив ретур, като в последна сметка полякът за следващ път възвърне равенството в сета, пласирайки десетия си ас в мача.
Българинът стартира деветия гейм с директна точка от сервис, само че незабавно по-късно позволи неточност при привидно елементарно воле. Зрелищен форхен уинър даде на Хуркач късмет за пробив, който той оползотвори след несполучлив слайс на Димитров и по този метод направи резултата 5-4 в своя изгода. Световният №29 обаче отговори по най-хубавия метод и незабавно върна пробива след неспасяем форхенд по диагонала, след който Хуркач още веднъж изпусна нервите си и хвърли ракетата си на корта.
Сервисът на Димитров още веднъж проработи, до момента в който бекхендът на Хуркач продължи да го подвежда във значими моменти. Това оказа помощ на първата ни ракета да затвърди брейка и да се приближи на гейм от успеха, осъществявайки поврат за 6-5.
В дванадесетия гейм полякът стигна до геймбол, който обаче пропиля откакто изпрати топката в навън при офанзива с форхенд по правата. Пред Димитров се откри опция за приключването на мача след втора поредна непредизвикана неточност на Хуркач, само че полякът избегна заплахата с положително воле при мрежата. Това се случи и при идващия мачбол, до който Димитров стигна, като в последна сметка Хуркач докара нещата до тайбрек.
Той стартира доста по-добре за българина, който пласира няколко чудесни бекхенда, като в това време продължи да обезврежда късите топки на Хуркач с чудесно придвижване по корта. Това му оказа помощ да осъществя два мини-пробива и да натрупа удобен задатък от 5-1. Димитров стигна до четири следващи мачбола, само че имаше потребност единствено от един и след несполучлив ретур на Хуркач българинът победи с 6-4, 3-6, 7-6(2) след два часа и половина борба на „Рение III“.




