Робот-амфибия плава из хвостохранилища
Робот-всъдеход гази хвостохранилища с винтово задвижване (Снимка: Copperstone Technologies)
При добива на земни потребни изкопаеми всекидневно се генерират течни боклуци, известни като хвост. Тези боклуци се съхраняват в хвостохранилища, които би трябвало да се следят непрестанно. Точно за тях е планиран роботът-амбифия Helix Neptune.
Създаден от канадската компания за роботика Copperstone Technologies, Neptune се зарежда отакумулатори и няма колела или протектори, а вместо това се движи във всички направления върху…. четири понтона с форма на винт. Тъй като тези понтони се въртят, те придвижват робота през всевъзможни терени – почва, тиня, кал, вода.
Въпреки че такава система с винтове не е постоянно срещана панорама, тя сигурно не е и невиждана. През годините сме виждали, че е използвана за всичко – от яхти, които могат да излизат на сушата, до сноубордове за катерене по хълмовете до ровери, изследващи Титан.
Докато Helix Neptune се движи по хвостохранилищата – напълно самостоятелно или посредством дистанционно управление – той употребява бордови датчици за събиране на данни за течността, да вземем за пример наличие на химикали и О2, дружно с мътност и соленост. Ако се откри, че задоволителна част от замърсителите са се утаили на дъното на езерото (образувайки утайка), част от останалата вода може да бъде пратена за повторна приложимост в мината.
Освен това роботът мери дълбочината на водата. Това е значима информация, защото водата образува „ капачка “, покриваща токсичната наслойка изпод. Излишно е да се споделя, че тази „ капачка “ би трябвало да се поддържа на избрана минимална дълбочина, с цел да защищити утайката от контакт с околната среда.
Helix Neptune може също по този начин да събира проби от вода/утайка -както на повърхността, по този начин и на разнообразни дълбочини, употребявайки лебедка…
Човек се пита – а не може ли хората да си ги извършват всички тези задания? „ В някои езера е допустимо да изпратите човек в лодка. Това е голяма интервенция, тъй като от самото начало ще са налице терзания за сигурността на индивида и най-малкото би трябвало да имате аварийна лодка “, споделя съоснователят на Copperstone Николас Олмедо. „ Ако нещо се случи и някой бъде засегнат, това към този момент не е задоволително. Затова би трябвало да търсят други решения “.
Въпреки това роботът има други приложения. Снабден с бормашина за лед, да вземем за пример, той може да се употребява за инспекция на дебелината на евентуално рискови ледени пътища на замръзнали езера. Може да се употребява и за осъществяване на наблюдаване или разузнаване на труднодостъпни места.
Copperstone предлага технологията и под формата на „ робот като услуга “, при което оператори на компанията влизат и извършват задания за клиента, вместо да го карат да си купува личен робот и да си образова оператор за него.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ




