РИОСВ - София, на чиято територия е инцидентът, сигнализира сектор

...
РИОСВ - София, на чиято територия е инцидентът, сигнализира сектор
Коментари Харесай

МОСВ за мъртвите птици в Копривщица: Броят на загиналите планински чинки е много висок за страната

РИОСВ - София, на чиято територия е случаят, алармира бранш " Престъпления срещу околната среда и дивата природа " към Главна дирекция " Национална полиция ".

Предстои през 2025 година България да показа данни за числеността на типа в страната за последните 6 години

Освен за починалите над 1000 броя планински чинки по сигнал от 1 януари 2025 година в Спасителния център за диви животни " Зелени Балкани “, има данни и за други, по-малко на брой починали пойни птици на други местоположения, само че сигнали за тях не са постъпили в " Зелени Балкани “, по тази причина не може да се даде достоверна информация все още, оповестиха от Министерството на околната страна и водите.

Регионална инспекция за опазване на околната среда - София, на чиято територия е случаят, алармира бранш " Престъпления срещу околната среда и дивата природа “ към Главна дирекция " Национална полиция “ с предложение за осъществяване на инспекция с оглед данни за закононарушение от общ темперамент.

Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е предпазен тип, включен в Приложение №3 към Закона за биологичното многообразие. За животинските типове от приложение №3 са неразрешени: всички форми на съзнателно хващане или ликвидиране на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи; гонене и обезпокояване, изключително през интервалите на размножаване, развъждане на дребните, презимуване и миграция; заличаване или взимане на яйца, в това число в случаите, когато те са изоставени; разрушение, увреждане или пренасяне на гнезда; увреждане или заличаване тук-там за размножаване, отмора и скупчване по време на миграция; взимане на открити мъртви екземпляри; владение, развъждане, преместване, транспортиране, изнасяне зад граница, търговия и предложение за продажба или замяна на взети от природата екземпляри; препариране, владение, излагане на обществени места, преместване, транспортиране, изнасяне зад граница, търговия и предложение за продажба или замяна на препарирани екземпляри. Забраните са годни за всички витални стадии от развиването на животните.

Всички типове птици, срещащи се в диво положение на територията на страната, включително и всички типове пойни птици, са прецизно предпазени от наредбите на Закона за биологичното многообразие.

Съгласно формалната информация, предоставена от Изпълнителна организация по околна среда (ИАОС), въведените записи от мониторинга за типа планинска чинка са 1534 екземпляра за 2024 година Данните за типа, поддържани в Националната система за мониторинг на положението на биологичното многообразие (НСМСБР), са предоставени на Изпълнителна агенция по околна среда от Българското сдружение за отбрана на птиците (БДЗП). Те се събират най-вече по скица за мониторинг " Среднозимно броене на водолюбивите птици в България “, която е част от общото интернационално броене, само че защото типът планинска чинка не е основен и не се рапортува от България към Wetlands International, следва да се има поради, че посочените числови данни са неизчерпателни и непредставителни.

По реда на Директивата за птиците следва през 2025 година България да показа данни за числеността на типа в страната за последните 6 години. Към момента данните за докладването се приготвят от Българско дружество за защита на птиците, като преди юни 2025 година не може да се даде с акуратност систематизираната информация. Във всички случаи броят на починалите планински чинки е доста висок.

Планинската чинка (Fringilla montifringilla) не се развъжда в България, а единствено зимува, като постоянно образува смесени ята с типа елементарна чинка (Fringilla coelebs), както и други врабчоподобни птици. Видът гнезди в Северна и Централна Европа в иглолистни гори. В България при зимуването е допустимо ятата да се окрупняват и да се струпват край градове, където има подобаваща храна за сезона (например семената на типа ясен), надлежно да се образуват огромни нощувки край някои обитаеми места, какъвто е казусът с Копривщица.

Пойните птици, в това число и планинската чинка, са на ден дейни, надлежно при значими звукови и светлинни въздействия през нощта могат да се дезориентират, да изоставен нощувката, да се сблъскат с трудности, да бъдат изплашени във въздуха заради фойерверки или други мощни и внезапни шумове, да страдат от стрес, да им се постанова непривично да летят във въздуха през нощта (т.нар. " паник полет “, а не естествен полет), при което се усилва внезапно сърдечният им пулс, получават мощни метаболитни и хормонални разстройства, а в някои случаи и вътрешни увреждания (кръвоизливи). Високите равнища на звук и светлинна заря, комбинацията на резултатите, в това число и директните телесни увреждания, могат да доведат до незабавна крах. Без такова безпокойствие птиците евентуално щяха да останат в нощувките си.

Фойерверките, светлинното и шумовото замърсяване съставляват доста характерна форма на разстройване и причина за смъртност, която може да има значими последици върху българската орнитофауна, в това число върху предпазени и консервационно значими типове. В допълнение на директните последици, изразяващи се в смъртност, директно след привършване на фойерверките, редица научни проучвания демонстрират и дълготрайни последици като поведенчески и физиологични резултати (напр. ендокринологични изменения), енергийни загуби, водещи до утежняване положението на обособените екземпляри и популацията в целокупност.

Съгласно редица научни проучвания и изявления, резултатите от фойерверки върху птиците са значими, като са документирани редица сходни случаи на всеобща смъртност директно след привършване на нощта за посрещане на Новата година, в това число и загиващи птици, които падат от небето. Наблюденията са годни за разнообразни птичи таксони, в това число и пойни птици. При патоанатомичните проучвания, осъществени в Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани, са регистрирани солидни кръвоизливи в коремната празнина и по черепите на птиците, колапс на сърцата, тъканни разкъсвания и фрактури, както и не са открити сачми или инфлуенца (грип) по птиците при използване на полеви проби.

Апелираме да се увеличи осведомеността и да се ръководи по по-подходящ метод процесът, отчитайки че огромна част от сходни всеобщи произшествия е допустимо да останат недокументирани. Необходимо е да бъдат лимитирани извънредно мощните избухливи резултати и ударни заряди. Фойерверки не следва да се ползват в орнитологично значими места, национални паркове и други категории предпазени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР