(резюме на на анализ на Институт Брюгел, подготвено от Ралица

...
(резюме на на анализ на Институт Брюгел, подготвено от Ралица
Коментари Харесай

Защо кризата удари различно икономиките в ЕС


(резюме на на разбор на Институт Брюгел, квалифицирано от Ралица Димитрова, ИПИ)

Икономическата рецесия, породена от епидемията от Covid 19, визира всички страни в Европейския съюз. Ефектът обаче не е отмерено разпределен - в някои ударът върху стопанската система е доста по-тежко от други. Със относително елементарен модел, отчитащ едвам 4 фактора анализаторите от Института Брюгел изясняват разликата дълбочината на рецесията в другите стопански системи.

За да можем да разберем по-добре кои страни са наранени по-тежко от рецесията, една от опциите е да разгледаме планувания спад на Брутният вътрешен продукт през 2020 година и да го съпоставим с прогнозите за растежа, направени преди пандемията. Така да вземем за пример, въпреки България и Австрия да имат подобен плануван спад от 7,1% в лятната прогноза на Европейската комисия, България, като страна с по-нисък Брутният вътрешен продукт, която е в траектория на дълготрайна конвергенция, е очаквала по-висок растеж през 2020 от Австрия. Това значи, че относителната мощ на шока за нейният Брутният вътрешен продукт, който може да се отдаде на пандемията, е по-голям от този на Австрия. Подреждайки страните по този метод, ясно се вижда да вземем за пример по какъв начин южните страни за доста по-силно наранени от северните.

Източник: Институт " Брюгел "

Според създателите на проучването, най-важните фактори, които обуславят разликите в отрицателния резултат върху Брутният вътрешен продукт в другите страни, са 4 - силата и стриктността на ограничаващите ограничения върху обществения и стопанския живот, структурата на стопанската система, равнището на обществения дълг и качеството на ръководството. За всички посочени фактори има забележителна разлика сред стойностите в страните от " спестовната четворка " (П4) - Австрия, Дания, Швеция и Нидерландия и тези от " южната четворка " (Ю4) - Гърция, Испания, Италия и Португалия.

За премерване на стриктността на ограничаващите ограничения учените употребяват показателя, създаден от университета в Оксфорд - Oxford COVID-19 Government Response Tracker - чиито стойности се движат сред 0 и 100. Данните са актуализират всекидневно за всяка страна, а за задачите на разбора се употребяват усреднените за първото полугодие на 2020 година дневни стойности във всяка страна. Според резултатите Швеция е с най-либерални ограничения с показател от 25, до момента в който Италия е с най-стриктните такива с показател от 55.

Структурата на стопанската система е различен значим фактор - най-много до каква степен значими в стопанската система на са дейностите, които допускат непосредствен контакт, само че не се възприемат като жизненоважни, като да вземем за пример туризъм и занимания за отдих или забавление. За задачите на разбора се употребява делът от Брутният вътрешен продукт, който се основава от туризма. По този индикатор Германия е с най-нисък резултат от 1,1%, до момента в който Хърватия е с най-голям - близо ⅕ от Брутният вътрешен продукт там идва точно от туризъм.

Друг фактор, който хипотетично има значимо значение е равнището на обществения дълг. За изчислението на този фактор се взима съотношението сред дълга и Брутният вътрешен продукт, което варира от 8% в Естония до 180% за Гърция.

Последният фактор, който се взема поради, е качеството на ръководство. Индикаторът за това е основан на World Bank Worldwide Governance Indicator и има 6 съставния елемент - гражданско присъединяване и отчетност, господство на закона, политическа непоклатимост и липса на принуждение, успеваемост на държавното ръководство, качество на законодателството и надзор над корупцията. През 2018 - последната година, за която има цялостни данни, най-ниски стойности се следят в Румъния, а най-високи - във Финландия.

Анализът по отношение на тези фактори води до няколко съществени извода. Държавите с по-стриктни ограничаващи ограничения са претърпели по-сериозни стопански загуби, които не са били възобновени при следващо разпределяне на ограниченията. Също по този начин, делът на туризма в стопанската система, както и качеството на ръководство в страната се оказват фактори с релативно огромно значение за дълбочината на рецесията в стопанската система. Нивото на обществения дълг, обаче, се оказва с пренебрежимо ниска тежест за това какъв брой тежка ще е икономическата рецесия в дадена страна. Причината е главно в политиката на Европейската централна банка, която (до момента) съумява да предотврати изключването на някои страни от Европейския съюз от пазарите поради високите равнища на дълг - даже страни с висок дълг имат достъп до финансиране на обществените си разноски и растящите дефицити.

Ако съпоставим тежестта на тези фактори за разликата в шока на Брутният вътрешен продукт, съпоставено сред П4 и Ю4, се вижда, прецизните ограничения способстват за 51% от разликите, ръководството за - 34%, а туризма - за 15%.

Оценка на въздействието на обособени фактори върху стопански потрес от Covid-19 , определени страни

Източник: Институт " Брюгел "

Ударите от рецесията, породена от ковид, се усещат във всички страни от Европейския съюз и е от изключителна значимост да се вземат характерни ограничения за възобновяване на стопанската система. Някои страни обаче - най-много тези с ниско качество на ръководството, чиято стопанска система разчита на туризма и които ползват по-стриктни ограничения за физическа изолираност, са ударени по-силно от други и следва да получат повече поддръжка при възобновяване. При потреблението на средствата за възобновяване ниското качество на ръководство в страните, които са ударени най-силно, следва да бъде във фокуса на политиките посредством по-дълбоки структурни промени - то остава едва място, което предизвиква отрицателни последици освен в тази рецесия, само че и при следващи външни шокове.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР