Резултатите от най-мащабното самолетно проучване на Черно море, с участието

...
Резултатите от най-мащабното самолетно проучване на Черно море, с участието
Коментари Харесай

Стана ясно колко са морските бозайници в Черно море

Резултатите от най-мащабното самолетно изследване на Черно море, с присъединяване и на специалисти от България (Зелени Балкани), обхващащо акваториите на 5 черноморски страни, са оповестени в един от най-престижните интернационалните научни журнали - Frontiers in Marine Science. Проучването демонстрира, че числеността за цялата акватория на Черно море на елементарните делфини е към 100 000 индивида, на муткурите – 90 000, а на афалите – 20 000. Благодарение на това самолетно изследване за първи път имаме задълбочени знания за цялостната бройка, компактност и разпространяване на популациите на тези типове, като са направени районни базови стойности и карти на компактност за трите типа китоподобни в Черно море през летните месеци. Резултатите са извънредно значими, тъй като са първи по рода си и ще послужат за създаването на ефикасни ограничения за запазване на Черно море и делфините, както и за осъществяването на националните и интернационалните регламенти. Проучването е извършено в границите на план CeNoBS, който е съфинансиран от Европейския съюз и е оповестено с поддръжката на ACCOBAMS, оповестиха от Зелени Балкани, водеща организация в региона на опазването на редки типове и местообитания в България. Тя е учредена през 1988 година и е най-старата природозащитна Неправителствени организации у нас.

В Черно море се срещат три типа китоподобни и те са показани от ендемични подвидове: черноморски елементарен делфин (Delphinus delphis ponticus), черноморска афала (Tursiops truncatus ponticus) и черноморски муткур (Phocoena phocoena relicta). Популациите им са застрашени от голям брой фактори, в това число свръхулов на типове риба, които съставляват хранителната им база; усложнение в риболовен мрежи; замърсяване на водата; инфекции и други През 2019 година с поддръжката на Споразумението за запазване на китоподобните в Черно море, Средиземно море и прилежащата атлантическа зона (ACCOBAMS) беше извършено систематично изследване за Подкрепа за използването на РДМС в Черно море посредством основаване на районна система за мониторинг на китоподобни (D1) и мониторинг на шума (D11) за реализиране на положително положение на морската околна среда – план CeNoBS. Проучени бяха акваториите на България, Грузия, Румъния, Турция и Украйна, което покрива към 52% от общата повърхност на Черно море. Самолетното изследване се организира в интервала 19 юни - 4 юли при положителни метеорологични условия. Обследвани са общо 7 324 километра трансекти и са регистрирани общо 1 744 наблюдения на китоподобни. Събрани бяха данни и за морски боклуци, както и за други съставни елементи на околната среда – птици, риби. А през днешния ден към този момент резултатите от него могат да бъдат открити в един от водещите научни журнали в региона.

Данните демонстрират още, че популациите на китоподобните в Черно море не са се възстановили изцяло от другите типове антропогенен напън, в това число директен улов (продължил до 1983 г.) или продължаващото и през днешния ден усложнение в риболовни мрежи (приулов). Обикновените делфини и афалите хипотетично са минали най-ниската точка на понижаване на популацията, защото са подложени на по-малък напън от приулов, в сравнение с муткурите. Но най-актуалната опасност, обвързвана с войната, която Русия води в Украйна, може да сложи нови провокации пред тези по този начин уязвими типове.

Разпространението на елементарните делфини и муткурите в Черно море може да бъде директно обвързвано с съществуването на храна в една изменяща се екосистема. За разпространяването на афалите са годни и спомагателни фактори, като районни културни модели (навици на хранене), модели на миграция.

Промените в местата с концентрации на типовете са разпознати след обзор на наличната литература. Това акцентира нуждата от използване на широкомащабна, дълготрайна стратегия за мониторинг. Като се има поради сезонната разлика в разпространяването на китоподобните, времевият и пространственият обсег на мониторинга би трябвало да се усили. Тези резултати дават извънредно значима информация за оценките на положението на типовете по Рамковата инструкция за морска тактика и Директива за местообитанията на Европейския съюз.

Това първо огромно самолетно изследване на китоподобните в Черно море дава изчерпателни данни и първите точни оценки за числеността, разпространяването и плътността на популациите им, а също по този начин и ускори съдействието на учените от района и отвън него.

Пълният текст на научната обява можете да намерите ТУК
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР