Резултатите от матурите, които излязоха вчера с данните за среден

...
Резултатите от матурите, които излязоха вчера с данните за среден
Коментари Харесай

Резултатите от матурите - според очакванията

Резултатите от матурите, които излязоха през вчерашния ден с данните за междинен триумф, са съгласно упованията. В Министерство на образованието не са нито сюрпризирани, нито разочаровани, стана ясно от коментара на министър Николай Денков в студиото на Нова телевизия.

Той открои разликите и най-много отличните оценки - 34 на 100 по БЕЛ в 4-и клас, съвсем 20 % по математика в 4-и клас. След 12-и клас - 7 % имат висок триумф по БЕЛ, а 21 на 100 - по втория държавен зрелостен изпит.

По думите му е ясно, че възпитаници с стимулирани родители и добра фамилна среда изкарват положителни оценки и материалът и изпитите не ги затруднява.

Също по този начин Денков сложи въпреки всичко акцент и върху това, че във форматите на изпитите има смяна, изключително във връзка с зрелостния изпит след 12 клас, където " всичко е друго ".

" Различна е образователната стратегия, по която са учили тези деца. Различен е форматът на изпитите, друга е скалата за оценка - тъй че тук сравнението с минали години не работи и не би трябвало да се прави. "

Все още няма консенсус във връзка с удължаването на образователната година, само че Николай Денков стои твърдо на позицията си, че образователната година у нас би трябвало да се удължи. Средно в европейските страни всички страни учат повече и данните са безапелационни - децата учат безусловно една календарна година по-малко, в сравнение с приблизително в Европа, като главният проблем е сред 1 и 6-и клас.

Денков се опълчи на тезата, че първо би трябвало да се реши казуса с стратегиите и чак след това с образователното време.

Проблемите са два. Ако ние удължим образователната година, което към момента не е решено, тъй като няма единодушие по този въпрос - тогава би трябвало да сложим една почивка през ноември, както е в другите страни, която би трябвало да бъде най-малко три дни. В момента нямаме такава. И би трябвало да удължим междусрочната почивка, с цел да имаме на всеки месец и половина - два - по 3-4 дни за отмора на учениците ", акцентира учен Денков.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР