Рей Далио: Подгответе се за още „лоши“ времена
Рей Далио основава Bridgewater Associates в жилището си в Манхатън през 1975 година и го трансформира в исполин измежду хедж фондовете - с към 150 милиарда $ активи - посредством остроумен разбор на макроикономическите трендове.
По пътя си, Далио създаде набор от правила, по-късно обяснявани в диалози, туитове и книги, които помогнаха за оформянето на културата на компанията му на " радикална бистрота " и трансфораха Bridgewater в " меритокрация на концепциите ".
Далио неотдавна съобщи ръководството на основаната в Уестпорт, Кънектикът компания на идващото потомство водачи, само че ще остане член на нейния действен ръб, вложител и ментор на висшите ръководители.
73-годишният Далио се отдръпва в миг, когато водещият фонд Pure Alpha на Bridgewater се повишава - той завоюва повече от 22% тази година до 31 октомври - само че светът се усеща слаб.
След години на разхлабена парична и фискална политика и подхранван от задължения напредък, доста народи се борят с необузданата инфлация и централните банкери покачват лихвените проценти, с цел да охладят растежа на цените.
По-високите лихвени проценти на собствен ред поразиха пазарите на акции и облигации и заплашват да насочат огромните стопански системи към криза през идната година. Междувременно в Съединени американски щати популацията е мощно поляризирано, до момента в който външните спорове сред суперсилите заплашват да сложат завършек на десетилетията на " условен " мир.
Далио изследва тези трендове в последната си книга " Принципи за справяне с изменящия се международен ред " и излага техните последствия в скорошно изявление с Barron " s. Неговите възгледи са персонални и може да не отразяват тези на Bridgewater, отбелязва той. Ето и какво споделя гениалния вложител в изявление за финансовото издание Barron`s:
Има пет огромни сили, които движат протичащото се в този момент по способи, които не са се случвали през нашия живот, само че са се случвали доста пъти в хода на историята.
Единият - са огромните равнища на дълга и увеличението на дълга, които централните банки поддържат, като купуват доста задължения с пари, които печатат.
Вторият е - огромните вътрешни спорове в страните - най-големите от 1930-45 година насам. Те се дължат на най-големите разлики в благосъстоянието и полезностите от този интервал насам. Конфликтите, които са най-застрашаващи нашата система, са тези сред десните и левите популисти. Този спор ще има огромни последствия за налозите, по какъв начин се разделя паят на благосъстоянието и какъв брой добре работи нашата система.
Трета мощ са - споровете сред страните, до момента в който международният ред се трансформира от еднополюсен към двуполюсен. През цялата история, когато най-мощните страни имат почти сравнима мощ, нормално има интернационалните спорове за благосъстояние, власт и идеологии.
Сега виждаме това сред Русия и НАТО, Китай и Съединени американски щати и други страни. Това трансформира международния ред по значими способи, които не сме виждали от 1930-45 година Това води до обстоятелството, че държавните управления дават приоритет на самодостатъчността и военните разноски пред ефикасното произвеждане, което предизвиква проблеми във веригата на доставки, които покачват инфлацията.
Това също покачва рисковете от военни дейности. Другите две сили са - тежки естествени феномени като суши, наводнения и пандемии, а от положителната страна са основаните от индивида нововъведения и технологии.
Не разбрах, до момента в който не изучавах история, че сушите, наводненията и пандемиите са съборили повече цивилизации и са умъртвили повече хора, в сравнение с първите три сили взети дружно.
От друга страна, способността на индивида да се приспособява и измисля нови технологии е най-голямата мощ и в този момент е по-добра от всеки път, тъй като компютрите ни оказват помощ да мислим по-добре, а развиването на пазарите на рисков капитал дава на изобретателните бизнесмени ресурсите да изпробвайте техните хрумвания и, в случай че преминат теста, да ги приложат в мащаб.
Въпреки че би трябвало да се влага в страни с аварийна валута с огромни пазарни ограничавания, които към момента могат да предложат най-вече, в това число Съединени американски щати, Европа и Япония, има нововъзникващи страни със мощни финанси и вътрешен ред, които евентуално ще могат да бъдат неутрални в споровете сред великите сили и имат вълнуващи капиталови благоприятни условия.
Те включват Сингапур като център за вложение в района на АСЕАН [Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия], в страни като Индонезия и Виетнам. Индия ще има най-голям ритъм на напредък от всички страни през идващите 10 години и има благоприятни условия в елементи от Близкия изток и Северна Африка, макар че финансовите пазари на тези места към момента са при започване на своето развиване.
Също по този начин е значимо да имате малко пари, вложени в Китай, които са на доста атрактивна цена. И аз съм притеглен от експортни бизнеси в Северно Мексико, тъй като техните разноски за труд в този момент са ниски спрямо китайските и те се възползват от това, че Китай се възприема като рисково място за произвеждане и от което да се изнася за Съединени американски щати.
Китай минава през някои обилни промени, които множеството хора имат пресилено неприятни тълкования, тъй че там има някои огромни полезности. Вероятно сме покрай това да надминем множеството продажби. Във всеки случай човек би трябвало да влага там, тъй като това е втората по величина стопанска система в света, главният съперник на Съединени американски щати в множеството връзки и добър диверсификатор в свят, в който съществуват такива конкуренции.
Разбира се, в случай че тези надпревари се трансфорат в по-големи стопански или военни спорове, това няма да е добре за нито една страна и неутралните страни със мощни финанси и минимални вътрешни спорове ще се оправят най-добре.
Когато лихвените проценти доближат нула % и има дефлационна дългова рецесия, централните банки би трябвало да печатат пари и да купуват или подсигуряват дълг. Те направиха това най-скоро през 2020 година и преди този момент през 2008 година и 1933 година Това води до дефлация, която неизбежно става несъразмерна, което кара централните банкери да стягат паричната политика - което води до противоположното.
Централната банка би трябвало да направи лихвените проценти задоволително високи, с цел да възнагради кредиторите да държат дълговите активи, без да ги прави толкоз високи, че недопустимо да ощетяват длъжниците.
Когато това балансиране е мъчно, защото и дълговите активи, и отговорностите са доста огромни, централните банки обрисуват междинен курс сред прекомерно висока инфлация и прекомерно слаба стопанска система, което води до стагфлация. Това е, което се случва в този момент. Очаквам централните банки да забавят темпото и да спрат.
Правилният лихвен % в този момент евентуално е към 4,5% до 5%. Има занимателен резултат от по-строгите заеми. Започва да се визира стопанската система, жилищния пазар и фирмите, които са взели заеми. Много семейства към момента нямат проблеми. Това евентуално няма да се случи след още девет месеца. Кредитирането става лимитирано, тъй като има дисбаланс сред търсенето и предлагането.
По-конкретно, федералното държавно управление има бюджетен недостиг от към 5% от брутния вътрешен артикул, което значи, че би трябвало да продаде облигации, равни на 5% от Брутният вътрешен продукт. В същото време Федералният запас свива салдото си, като продава или оставя да изтече актуалните си облигации от предходни стратегии за количествено облекчение (равняващи се на към още 5% от БВП).
Светът се е позиционирал на свободни пари, тъй че ще премине през потрес при изтегляне. Няма задоволително купувачи за тези дългови активи по настоящи цени, което ще изисква цените да паднат и доходността да се увеличи. Свиване на частния заем ще възникне от това изтласкване посредством обществени заеми, както и от краткосрочните покачвания на лихвените проценти на Фед.
В композиция това ще докара до доста по-високи разноски за заеми за частния бранш. Нуждите от разноски нямат край. Смята се, че самодейностите за изменение на климата и възобновяване ще костват 9 трилиона $ годишно, а възобновяване на Украйна ще коства към 700 милиарда до 1 трилион $.
Също по този начин би трябвало да възстановим нашата инфраструктура, да харчим повече за защита, да подобрим образованието и така нататък Държавите не се питат какъв брой могат да си разрешат да похарчат, тъй като могат да заемат и да печатат пари. Каква е цената за това или няма разноски? Цената идва под формата на обезценени пари и обезценени дългови активи.
Трябва да чакаме повече от това. Федералният запас и държавното управление се пробват да се отърват от дълга, който са натрупали, само че по този начин и не съумяват да се отърват доста от него. Централните банки в този момент са в затягащата се част от цикъла, тъй като прекалиха с облекчаването, тъй че покачват лихвите и разпродават част от дълга, който са купили.
Това ще сътвори огромни проблеми, защото светът се е позиционирал на свободни пари, тъй че ще премине през потрес при изтегляне. Продажбата на дългови активи от Фед ще бъде съпроводена от други продавачи на дълг, създавайки прекалено много продавачи на дългови активи по отношение на купувачите.
За да се балансира търсенето и предлагането, частният заем ще би трябвало да се свие, което ще отслаби търсенето и стопанската система. След това ще преминем към идната фаза на цикъла. Когато настъпи идващият огромен спад и икономическата болежка е по-голяма от болката от инфлацията, ще видите, че Федералният запас и другите централни банки не престават да печатат пари, с цел да монетизират дълга.
След това действителните лихвени проценти ще паднат още веднъж, парите ще станат по-евтини и по-изобилни, а активите за хеджиране на инфлацията и акциите на новите иновационни/технологични компании ще бъдат най-привлекателни. Има сентенция по пазарите, че който живее до кристалната топка, е съдбоносен да яде смляно стъкло.
Може и да бъркам. Въпреки това, първо се уверете, че разглеждате възвръщаемостта на вложенията чисто от инфлацията, защото методът, по който най-вероятно ще бъдете обложени с налог, е посредством понижената стойност на вашите пари.
Не приемайте, че парите са безвредна инвестиция; в случай че равнището на инфлация е 6%, а вашият лихвен % е 4%, това е загуба от 2%. И се безпокойте единствено за дългите акции и други активи, които се повишават в положителни времена.
Светът е дълготраен. С други думи, множеството вложители са дълги активи със заети пари, поддържащи тези позиции, което е формула за разлюляване, когато цените падат и длъжниците, които държат тези активи, се притискат. След като бъдат притиснати и би трябвало да продават, или когато Федералният запас стартира още веднъж да печата пари и да монетизира дълга, това ще е моментът за покупка.
По пътя си, Далио създаде набор от правила, по-късно обяснявани в диалози, туитове и книги, които помогнаха за оформянето на културата на компанията му на " радикална бистрота " и трансфораха Bridgewater в " меритокрация на концепциите ".
Далио неотдавна съобщи ръководството на основаната в Уестпорт, Кънектикът компания на идващото потомство водачи, само че ще остане член на нейния действен ръб, вложител и ментор на висшите ръководители.
73-годишният Далио се отдръпва в миг, когато водещият фонд Pure Alpha на Bridgewater се повишава - той завоюва повече от 22% тази година до 31 октомври - само че светът се усеща слаб.
След години на разхлабена парична и фискална политика и подхранван от задължения напредък, доста народи се борят с необузданата инфлация и централните банкери покачват лихвените проценти, с цел да охладят растежа на цените.
По-високите лихвени проценти на собствен ред поразиха пазарите на акции и облигации и заплашват да насочат огромните стопански системи към криза през идната година. Междувременно в Съединени американски щати популацията е мощно поляризирано, до момента в който външните спорове сред суперсилите заплашват да сложат завършек на десетилетията на " условен " мир.
Далио изследва тези трендове в последната си книга " Принципи за справяне с изменящия се международен ред " и излага техните последствия в скорошно изявление с Barron " s. Неговите възгледи са персонални и може да не отразяват тези на Bridgewater, отбелязва той. Ето и какво споделя гениалния вложител в изявление за финансовото издание Barron`s:
Има пет огромни сили, които движат протичащото се в този момент по способи, които не са се случвали през нашия живот, само че са се случвали доста пъти в хода на историята.
Единият - са огромните равнища на дълга и увеличението на дълга, които централните банки поддържат, като купуват доста задължения с пари, които печатат.
Вторият е - огромните вътрешни спорове в страните - най-големите от 1930-45 година насам. Те се дължат на най-големите разлики в благосъстоянието и полезностите от този интервал насам. Конфликтите, които са най-застрашаващи нашата система, са тези сред десните и левите популисти. Този спор ще има огромни последствия за налозите, по какъв начин се разделя паят на благосъстоянието и какъв брой добре работи нашата система.
Трета мощ са - споровете сред страните, до момента в който международният ред се трансформира от еднополюсен към двуполюсен. През цялата история, когато най-мощните страни имат почти сравнима мощ, нормално има интернационалните спорове за благосъстояние, власт и идеологии.
Сега виждаме това сред Русия и НАТО, Китай и Съединени американски щати и други страни. Това трансформира международния ред по значими способи, които не сме виждали от 1930-45 година Това води до обстоятелството, че държавните управления дават приоритет на самодостатъчността и военните разноски пред ефикасното произвеждане, което предизвиква проблеми във веригата на доставки, които покачват инфлацията.
Това също покачва рисковете от военни дейности. Другите две сили са - тежки естествени феномени като суши, наводнения и пандемии, а от положителната страна са основаните от индивида нововъведения и технологии.
Не разбрах, до момента в който не изучавах история, че сушите, наводненията и пандемиите са съборили повече цивилизации и са умъртвили повече хора, в сравнение с първите три сили взети дружно.
От друга страна, способността на индивида да се приспособява и измисля нови технологии е най-голямата мощ и в този момент е по-добра от всеки път, тъй като компютрите ни оказват помощ да мислим по-добре, а развиването на пазарите на рисков капитал дава на изобретателните бизнесмени ресурсите да изпробвайте техните хрумвания и, в случай че преминат теста, да ги приложат в мащаб.
Въпреки че би трябвало да се влага в страни с аварийна валута с огромни пазарни ограничавания, които към момента могат да предложат най-вече, в това число Съединени американски щати, Европа и Япония, има нововъзникващи страни със мощни финанси и вътрешен ред, които евентуално ще могат да бъдат неутрални в споровете сред великите сили и имат вълнуващи капиталови благоприятни условия.
Те включват Сингапур като център за вложение в района на АСЕАН [Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия], в страни като Индонезия и Виетнам. Индия ще има най-голям ритъм на напредък от всички страни през идващите 10 години и има благоприятни условия в елементи от Близкия изток и Северна Африка, макар че финансовите пазари на тези места към момента са при започване на своето развиване.
Също по този начин е значимо да имате малко пари, вложени в Китай, които са на доста атрактивна цена. И аз съм притеглен от експортни бизнеси в Северно Мексико, тъй като техните разноски за труд в този момент са ниски спрямо китайските и те се възползват от това, че Китай се възприема като рисково място за произвеждане и от което да се изнася за Съединени американски щати.
Китай минава през някои обилни промени, които множеството хора имат пресилено неприятни тълкования, тъй че там има някои огромни полезности. Вероятно сме покрай това да надминем множеството продажби. Във всеки случай човек би трябвало да влага там, тъй като това е втората по величина стопанска система в света, главният съперник на Съединени американски щати в множеството връзки и добър диверсификатор в свят, в който съществуват такива конкуренции.
Разбира се, в случай че тези надпревари се трансфорат в по-големи стопански или военни спорове, това няма да е добре за нито една страна и неутралните страни със мощни финанси и минимални вътрешни спорове ще се оправят най-добре.
Когато лихвените проценти доближат нула % и има дефлационна дългова рецесия, централните банки би трябвало да печатат пари и да купуват или подсигуряват дълг. Те направиха това най-скоро през 2020 година и преди този момент през 2008 година и 1933 година Това води до дефлация, която неизбежно става несъразмерна, което кара централните банкери да стягат паричната политика - което води до противоположното.
Централната банка би трябвало да направи лихвените проценти задоволително високи, с цел да възнагради кредиторите да държат дълговите активи, без да ги прави толкоз високи, че недопустимо да ощетяват длъжниците.
Когато това балансиране е мъчно, защото и дълговите активи, и отговорностите са доста огромни, централните банки обрисуват междинен курс сред прекомерно висока инфлация и прекомерно слаба стопанска система, което води до стагфлация. Това е, което се случва в този момент. Очаквам централните банки да забавят темпото и да спрат.
Правилният лихвен % в този момент евентуално е към 4,5% до 5%. Има занимателен резултат от по-строгите заеми. Започва да се визира стопанската система, жилищния пазар и фирмите, които са взели заеми. Много семейства към момента нямат проблеми. Това евентуално няма да се случи след още девет месеца. Кредитирането става лимитирано, тъй като има дисбаланс сред търсенето и предлагането.
По-конкретно, федералното държавно управление има бюджетен недостиг от към 5% от брутния вътрешен артикул, което значи, че би трябвало да продаде облигации, равни на 5% от Брутният вътрешен продукт. В същото време Федералният запас свива салдото си, като продава или оставя да изтече актуалните си облигации от предходни стратегии за количествено облекчение (равняващи се на към още 5% от БВП).
Светът се е позиционирал на свободни пари, тъй че ще премине през потрес при изтегляне. Няма задоволително купувачи за тези дългови активи по настоящи цени, което ще изисква цените да паднат и доходността да се увеличи. Свиване на частния заем ще възникне от това изтласкване посредством обществени заеми, както и от краткосрочните покачвания на лихвените проценти на Фед.
В композиция това ще докара до доста по-високи разноски за заеми за частния бранш. Нуждите от разноски нямат край. Смята се, че самодейностите за изменение на климата и възобновяване ще костват 9 трилиона $ годишно, а възобновяване на Украйна ще коства към 700 милиарда до 1 трилион $.
Също по този начин би трябвало да възстановим нашата инфраструктура, да харчим повече за защита, да подобрим образованието и така нататък Държавите не се питат какъв брой могат да си разрешат да похарчат, тъй като могат да заемат и да печатат пари. Каква е цената за това или няма разноски? Цената идва под формата на обезценени пари и обезценени дългови активи.
Трябва да чакаме повече от това. Федералният запас и държавното управление се пробват да се отърват от дълга, който са натрупали, само че по този начин и не съумяват да се отърват доста от него. Централните банки в този момент са в затягащата се част от цикъла, тъй като прекалиха с облекчаването, тъй че покачват лихвите и разпродават част от дълга, който са купили.
Това ще сътвори огромни проблеми, защото светът се е позиционирал на свободни пари, тъй че ще премине през потрес при изтегляне. Продажбата на дългови активи от Фед ще бъде съпроводена от други продавачи на дълг, създавайки прекалено много продавачи на дългови активи по отношение на купувачите.
За да се балансира търсенето и предлагането, частният заем ще би трябвало да се свие, което ще отслаби търсенето и стопанската система. След това ще преминем към идната фаза на цикъла. Когато настъпи идващият огромен спад и икономическата болежка е по-голяма от болката от инфлацията, ще видите, че Федералният запас и другите централни банки не престават да печатат пари, с цел да монетизират дълга.
След това действителните лихвени проценти ще паднат още веднъж, парите ще станат по-евтини и по-изобилни, а активите за хеджиране на инфлацията и акциите на новите иновационни/технологични компании ще бъдат най-привлекателни. Има сентенция по пазарите, че който живее до кристалната топка, е съдбоносен да яде смляно стъкло.
Може и да бъркам. Въпреки това, първо се уверете, че разглеждате възвръщаемостта на вложенията чисто от инфлацията, защото методът, по който най-вероятно ще бъдете обложени с налог, е посредством понижената стойност на вашите пари.
Не приемайте, че парите са безвредна инвестиция; в случай че равнището на инфлация е 6%, а вашият лихвен % е 4%, това е загуба от 2%. И се безпокойте единствено за дългите акции и други активи, които се повишават в положителни времена.
Светът е дълготраен. С други думи, множеството вложители са дълги активи със заети пари, поддържащи тези позиции, което е формула за разлюляване, когато цените падат и длъжниците, които държат тези активи, се притискат. След като бъдат притиснати и би трябвало да продават, или когато Федералният запас стартира още веднъж да печата пари и да монетизира дълга, това ще е моментът за покупка.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ