Бойко пред Путин и Ердоган: България е разкош! (ВИДЕО)
„ Реставрирахме църквата в Истанбул „ Свети Стефан “. Щеше да падне. Направихме я, реставрирахме я, стана лукс. Сега оправяме и в България ”. Това разгласи под одобрителните кимания на Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган министър председателят Бойко Борисов. Министър-председателят е на среща в Истанбул във връзка тържествената гала по откриването на газопровода „ Турски поток “.
Видео, качено на стената му във фейсбук сподели, че Бойко Борисов притегля вниманието на президентите на Русия и Турция с разкази за хубостите у нас.
Акцент в идния диалог на премиера Бойко Борисов и президента Реджеп Тайип Ердоган ще бъде развиването на двустранните връзки въз основа на общоприетите правила на добросъседството, равнопоставеност и взаимна полза, оповестиха от пресцентъра на Министерския съвет.
България се стреми да развива и уголемява на равноправна основа и при ценене на ползите и на двете страни връзките си с Турция, в чието лице има прилежаща страна, съдружник в НАТО и районен сътрудник.
Географското състояние на България и Турция дефинира тяхната роля за преноса на енергийни запаси, което е една от предпоставките за съдействие. В двустранния разговор България отдава изключително значение на сферата на енергетиката и енергийната сигурност и по-специално диверсификацията на енергоизточниците и доставките за нашата страна.
Спазвайки всички европейски условия, България работи целеустремено, с цел да резервира стратегическата си роля на газовата карта на Европа. Част от осъществяването на тази цел на страната ни е построяването на газоразпределителния център „ Балкан “, който ще може да бъде захранван с газ от разнообразни източници, в това число през инфраструктурата на „ Турски поток “.
Проектът „ Турски поток “ свързва непосредствено Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския сектор на „ Турски поток “ е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море.
Морският сектор на този план е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще доближат до сухопътния сектор, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз.
Другата тръба продължава през територията на Турция до границата с Република България. Сухопътният сектор на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.
Церемония по откриването на газопровода „ Турски поток “
Gepostet von Boyko Borissov am Mittwoch, 8. Januar 2020
Инфо: ЛУПА