Решението на Народното събрание, с което задължи Министерския съвет да

...
Решението на Народното събрание, с което задължи Министерския съвет да
Коментари Харесай

Не е работа на парламента. Съветник на Радев защити руското ядрено гориво 


Решението на Народното събрание, с което задължи Министерския съвет да подписа контракт за доставка на нуклеарно гориво, което не е създадено в Русия, в това число за АЕЦ " Козлодуй ", е рисково, тъй като навлиза в пълномощията на изпълнителната власт. Това съобщи в петък ръководителят на Стратегическия съвет към президента Румен Радев - Александър Маринов.

Това решение с болшинство от 156 гласа “за ” с поддръжката на ГЕРБ, “Продължаваме смяната ”, Движение за права и свободи, “Демократична България ” и “Български напредък ”. “Против ” гласоподаваха парламентарните групи на “Възраждане ” и Българска социалистическа партия.

С него Министерският съвет беше длъжен задължен да подсигурява, че Агенцията за нуклеарно контролиране до края на 2023 година ще може да лицензира нуклеарно гориво, различно на съветското. Освен това, до април 2024 година би трябвало да бъде подписан контракт за доставка на неруско нуклеарно гориво за пети енергоблок на АЕЦ " Козлодуй ".

Според Маринов става въпрос за “склонност на Народното събрание да работи като Конвент от времето на Якубинците и да взима разпоредителни решения, с което навлиза в пълномощията на изпълнителната власт ”. Президентският консултант добави, че това е “опасно, тъй като тези решения не са добре премислени и готови ”.

“Последното, което имам предвид, е решението със строго избран период да се обезпечи неруско нуклеарно гориво за АЕЦ “Козлодуй ”. Излязоха в медиите хора, които никога не могат да бъдат упрекнати в благосклонности към “Росатом ”, които обясниха, че това е невероятно и рисково ”, сподели още Маринов.

По думите му по този въпрос би трябвало да се работи “много внимателно ” и единствено Агенцията за нуклеарно контролиране може да реши “дали може, по кое време може, по какъв начин може ” да се закупи нуклеарно гориво, което не е от Русия. “Не е работа на Народното събрание да взима такива решения съгласно мен ”, заключи Маринов.

През октомври служебният кабинет, назначен от Радев, анулира заложеното от кабинета “Петков ” ограничаване при търсенето на различни снабдители за гориво за АЕЦ “Козлодуй “. То предвиждаше от бъдещите търгове да бъдат изключени съветските компании.

Тогава служебният министър на енергетиката Росен Христов аргументира решението си с изказванието, че заложеното ограничаване е облагодетелствало американската компания “Уестингхаус “.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР