Цяла Одеса пропищяла от гамена Христо Ботев
Редовно отсъствал от образователните занятия. Малкото пъти, когато благоволявал да влезе в клас се сбивал със съучениците си и подлудявал преподавателите. Цяла Одеса пропищяла от гамена, а българската общественост в града се срамувала от постъпките му и страняла от него.
Баща му Ботьо Петков постоянно го съветвал в писмата си до него да се държи обичайно, само че той не си вземал записка.
Христо Ботев дотам възмущавал с държанието си, че в един миг му спрели стипендията.
След като през 1865 година го изключили от учебно заведение, той не се прибира в родината си, а остава в Одеса.
За да не гладува почнал работа, а в свободното си време четял книги в българската библиотека „ Юрий Венелин “. Понякога посещавал като волнослушател и лекциите Историко-филологическия факултет на Императорския новорусийски университет.
През 1866 година преподавал български език в бесарабското село Задунаево, а след година се прибрал в Калофер.
Личният му живот бил абсурден като юношеството му. Негови биографи даже позволяват, че е имал интимни връзки със своя родственик.
Изследователи на живота и делото му, са на мнение, че „ първо либе “ на Ботев му е учителката Парашкева Шушулова, с която се срещали в манастир.
Рада Киркович отбелязва, че почтеният им разказ се водел в Калофер, защото до женитбата си с Лазар Тюлев, Парашкева не е излизала от Калофер.
Захари Стоянов също считал, че Ботев е бил съкровен със съгражданката си. Той загатнал за любовната им връзка в биографията си за Ботев.
Стоянов въобще не подозирал, че Ботев се прехласвал и по втората си братовчедка Мина Горанова. Не се изключва опцията революционерът да е направил сефтето си точно с нея, а не с Парашкева.
През годините са се появявали и други подозрения, че Ботев е изпитал първата си любовна тръпка с рускинята Евелина Хенрицовска. Според остарялата мълва, той вдлъбнат по нея по време на престоя си в Одеса.
Източник: Уикенд