Преди появата на съзнание в AI е по-добре да се подготвите предварително
Развитието на изкуствения разсъдък (AI) повдига въпроси за етиката и опцията за появяването в него на схващане, принуждавайки учените и експертите да се приготвят за евентуалните провокации на този сюжет.
Футуристи и философи, по-специално Анил Сет от университета в Съсекс, акцентират нуждата да се вземе поради „ благосъстоянието на ИИ “ в бъдещите разработки. Както отбелязва той: „ Проблемът с чудовището на Франкенщайн не е, че то оживя, а че се оказа интелигентно и можеше да усеща. “ Въпреки че вероятността от появяването на умишлен ИИ остава ниска, неговите евентуални последствия са толкоз обилни, че човечеството би трябвало авансово да създаде протоколи за оценка и ръководство.
Една от стъпките в тази посока е основаването на критерии за установяване на интелигентността на AI. Авторите на съответния отчет акцентират, че грешките в оценката могат да имат последици както за хората, по този начин и за самата технология. Прекомерното разпределение на запаси за хипотетично умишлен AI може да отвлече вниманието от други значими въпроси, като сигурността и управлението на въздействието на технологиите върху обществото.
Въпреки това публичният интерес към тематиката нараства. Anthropic, който е разработчик на огромни езикови модели, беше първият, който сътвори позицията експерт по благосъстоянието на AI. В същото време интернационалната политика, по-специално документите на Организация на обединените нации, към момента не обръща внимание на този проблем, макар апелите на учените.
Противниците на концепцията за AI-съзнание, като Марк Витман, го считат за невероятно заради разликите сред организмите и машините. При живите същества структурата и функционалността са неразривно свързани и динамични, до момента в който при компютрите хардуерът и софтуерът са обособени. Въпреки това полемиките не престават, призовавайки бъдещите вероятни сюжети да бъдат прегледани с цялата съвестност.