Развитието на демокрацията в България е спряло в 2017 г.

...
Развитието на демокрацията в България е спряло в 2017 г.
Коментари Харесай

Икономист: Българската демокрация спря да се развива преди 3 години

Развитието на демокрацията в България е спряло в 2017 година и към този момент трета година няма никаква смяна. Тя остава в групата на така наречен демокрации с дефекти с общ индикатор малко по-добър от тези на Аржентина, Суринам и Ямайка и малко по-лош от Тринидад и Тобаго, Колумбия и Панама.

Сред страните от Европейския съюз това не е най-лошият резултат, а и съвсем е в златната среда в Източна Европа 30 години след рухването на комунизма. По-лошо е положението на Унгария, Полша, Словакия и Румъния.

От общо 28 страни, който бяха оттатък Желязната завеса (всички от някогашния Съюз на съветските социалистически републики с неговите спътници, някогашна Югославия и Албания) България даже наподобява напълно обичайно на 7-о място.

Това демонстрира годишният Индекс на демокрацията 2019, публикуван в сряда от " Икономист интелиджънс юнит ". От обхванатите в класацията 167 страни на България е отредено 47-о място с индикатор 7.03 пункта от оптимални 10. Абсолютно същата оценка е дадена и в отчетите за 2018 и 2017 година, което значи, че анализаторите от групата " Икономист " не виждат нищо да се е подобрило или влошило от последнит епарламентарни избори прем март 2017 година

Единствено през 2015 година е реализиран показател 7.14 - най-високият, откогато през 2006 година се прави тази ранглиста. Любопитно е, че идващият по позитивна оценка резултат (7.10 пункта) на показателя е от преди 13 години, а при първото държавно управление на Бойко Борисов и Кабинета " Орешарски " България слиза даже под прага на 7 пункта.

Днес само Гърция от обкръжението на България е по-добре (39-о място), до момента в който на 69-а позиция Румъния е по-зле от Сърбия (66). Следват Северна Мdкедония (77) и Турция (110).

Слабите места на България са в три от петте съществени индикатора - " Политическа просвета ", " Политическо присъединяване " и " Функциониране на държавното управление ". По-добре е при " Граждански свободи " и най-хубавият индикатор е в " Избирателен развой и плурализъм ".

Стагнацията на България в показателя не е изключение - в Източна Европа в такова положение през предходната година са били 11 страни, 8 са подобрили, а 9 са влошили позициите си. " Тази смесена картина демонстрира, че проблемите на демокрациите в тази група не престават поради слаба политическа просвета, компликации с запазване върховенството на закона, всеобща корупция, отхвърлянето от някои страни на така наречен демократични демократични полезности и желания към управници със здрава ръка, които заобикалят политическите институции. Всичко това оформя слаб пиедестал на демокрацията ", пиша създателите.

Нито една от 28-те страни не е минала в категорията на пълноценно развитите демокрации, а под една трета (12) са " демокрации с дефекти " (всичките 11 от Европейски Съюз плюс Сърбия). Като " хибридни режими " са избрани други 9, в това число членки на НАТО като Албания и Черна гора и поканената за участие Северна Македония. Останалите са " властнически режими ".

Естония е районният водач (27-о място в света с показател 7.90), а в Централна Европа към този момент е явно откъсването на слизащите в клсацаията Унгария и Полша, която през 2019 година е даже по-зле от " нелибералната " народна власт на Виктор Орбан. Румъния - въпреки и близо до дъното на районната ранглиста - демонстрира усъвършенстване поради засиленото присъединяване на жителите ѝ в политиката и антикорупционните митинги, свалили държавното управление, както и интензивността на изборите за Европарламент и президент.

В международен проект през предходната година демокрацията е била в оттегляне и на процедура е най-лошият резултат, откогато приготвяме този разбор, заключават още от " Икономист интелиджънс юнит " (от 5.44 на 5.40). Това беше по-лоша година даже от 2010 година - първата година след експлоадирането на световната финансова и икономическа рецесия.

Основната причина е внезапното утежняване в Латинска Америка и африканските страни на юг от Африка. В Близкия изток и Северна Африка отстъплението е по-умерено (макар че наклонността е трайна от Аабската пролет насам), а в останалите 4 региона (вкл. Източна и Западна Европа) по света царува застоялост.

" Ако 2016 година бе забележителна с протеста на популистите против статуквото в развитите демокрации, то 2019 година е белязана в забележителна степен от всеобщи митинги в развиващия се свят. И двете феномени демонстрираха гледище за повече власт на елементарните хора и по-добро политическо посланичество, като и двете съдържат капацитет за вливане на нова сила в демокрацията. "

Близо половината (48.4%) от човечеството живее през днешния ден в демократични страни, само че единствено 5.7% - в пълноценни демокрации. Сериозен " принос " за това толкоз малко хора да се радват на в действителност демократични страни (през 2015 година те са били 8.9%) е изваждането на Съединени американски щати от висшата категория и включването ѝ в тази на " демокрации с недостатъци " през 2016 година Една трета са в властнически страни и заслугата на Китай за това е явна.

България е в релативно дребната група (34) страни в застоялост на демокрацията. Приблизително два пъти повече са страните, които са подобрили или влошили ситуацията си в класацията.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР