Европол: Над 400 арестувани в 30 държави при акция срещу фалшиви лекарства
Разследващи са арестували 418 обвинени в границите на интервенция, ориентирана против търговията с подправени медикаменти и неразрешени субстанции в 30 страни, заяви през днешния ден правоприлагащият орган на Европейския съюз - Европол, оповестява Българска телеграфна агенция.
По време на обиските, извършени сред април и ноември предходната година, са иззети над 400 000 опаковки с " противозаконни фармацевтични артикули ", съвсем 175 000 флакона и ампули и над 4,5 милиона хапчета и таблетки, се споделя в известието на Европол.
Общата стойност на конфискациите при интервенцията, наречена „ Щит V “, е над 11 млн. евро.
Операцията е била ръководена от френските, гръцките, италианските и испанските управляващи и координирана от Европол.
" Фалшивите медикаменти, с които се търгува в Европейски Съюз, се усилват, което е обвързвано с големи разноски за обособения човек и обществото ", съобщи организацията.
" Фармацевтичните закононарушения имат директно влияние върху публичното здраве и сигурност, защото засягат обособените хора, общностите и националните системи за опазване на здравето. "
„ Продажбата на ексцентрични, подправено етикетирани или фалшифицирани фармацевтични артикули, както и на артикули, отклонени от законната верига за доставки, проведените незаконни мрежи стоят зад необятен набор от противозаконни медикаменти и допинг вещества. “
По данни на Европол в границите на интервенцията са разследвани общо 52 проведени незаконни групи.
Агенцията означи, че " обществените медии и онлайн пазарите, както на повърхността, по този начин и в тъмната мрежа ", заемат централно място в търговията с " подправени фармацевтични артикули ".




