Разследване на испанския Сенат посочва правителството на премиера Педро Санчес,

...
Разследване на испанския Сенат посочва правителството на премиера Педро Санчес,
Коментари Харесай

Доклад: Испанската Red Electrica и правителството на Педро Санчев са виновните за спирането на тока в Испания и Португалия през миналата година

Разследване на испанския Сенат показва държавното управление на премиера Педро Санчес, както и основни енергийни институции, като виновни за невиждания срив на електроснабдяването в страната през 2025 година, сочат предварителните изводи. Тези данни бяха оповестени и представени от Ройтерс и Българска телеграфна агенция. 

Докладът на горната камара на Народното събрание, в която болшинство има опозиционната Народна партия, е първият, който дефинира съответни отговорности за спирането на електрозахранването на 28 април 2025 година, засегнало огромни елементи от Испания и Португалия за до 16 часа.

Според деветмесечното следствие сривът не е резултат от непредвидима повреда, а от насъбрани структурни недостатъци в електроенергийната система, които са били известни авансово.

„ Спирането на тока беше резултат от известна накърнимост, от система, която от известно време изпращаше предизвестия, и от липса на нужната зоркост “, съобщи пред кореспонденти сенаторът от Народната партия Алисия Гарсия.

В предварителния отчет се показват повтарящите се съмнения в напрежението в електрическата мрежа в седмиците и месеците преди всеобщия срив като доказателство за възходящи проблеми в електроенергийната система.

Комисия на Сената дефинира като главно виновни за случая оператора на електропреносната мрежа „ Ред електрика “ (Red Electrica) и Министерството на енергетиката. Критики са отправени и към Националната комисия по пазари и конкуренция на Испания (CNMC), която съгласно следствието не е изпълнила дейно надзорните си функционалности.

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР