Разселените от войната жители на Газа са изправени пред нова заплаха: зимата
Разселените от войната поданици на Газа са, написа „ BBC “. Плажовете на Газа към този момент не са за еднодневни екскурзии, а десетки хиляди хора , принудени да изоставен домовете си по време на войната , в този момент би трябвало да живеят на крайбрежието. През последните дни хората са подложени на нов тип нахлуване: от зимното море, което блъска техните нежни, спонтанни жилища.
„ Нищо не е останало в палатката: нито матраци, нито спално долни дрехи, нито самун, всичко е взето. Морето го взе “ , разяснява Мохамед ал-Халаби в Дейр ал-Бала и описа:
„ Спасихме едно двумесечно дете, което беше завлечено от морето. “
Почти цялото 2,3-милионно население на Газа към този момент е разселено, а девет от 10 души, които живеят в приюти, са на палатки, твърди Организация на обединените нации. С внезапното намаление на температурите доста хора се разболяват. Има наводнения от дъждовна вода и канализация.
„ Краката на децата ми, главите им – всичко замръзва “ , споделя Шайма Исса пред „ BBC “ в Хан Юнис. Тя продължава:
„ Дъщеря ми има тресчица поради студа. Живеем главно на улицата, заобиколени от ленти от плат. Всички тук са заболели и кашлят. “
„ Когато ни залее дъжд, сме измокрени “ , прибавя плачейки съседката ѝ Салва Абу Нимер. Жената признава:
„ Проливният дъжд ни залива, а ние нямаме непромокаемо було. Водата се просмуква в палатката, носим облеклата си мокри “.
„ Нямаме брашно, нямаме храна, нямаме питиета, нямаме заслон “ , продължава тя и се възмущава:
„ Какъв е този живот, който пребивавам? Отивам до края на света единствено с цел да нахраня децата си. “
Въпреки че ситуацията е най-тежко в северната част на страната , чиновници на Организация на обединените нации предизвестяват за изострен дефицит на медикаменти, храна, заслон и гориво в цяла Газа, описвайки обстановката като „ пагубна “.
В централните и южните елементи на Газа, където живеят множеството хора, има дълги опашки за благотворителни помощи . В няколко поредни дни нашите локални оператори снимаха стотици хора, които се тълпяха пред пекарните , където има доста малко самун. На моменти се образуват скупчвания, когато чакащите се изнизват напред. Ханан ал-Шамали, която се намира в Дейр ал-Бала, само че е родом от северната част на Газа, акцентира:
„ Имам потребност от един самун. Имам болки, диабет и високо кръвно налягане. Не мога да се промушвам през тълпите от хора, опасявам се, че ще се задуша и ще умра. “
Жнеата показа още:
„ Имам потребност от самун, с цел да мога да нахраня сираците, за които се грижа. Всяка заран пристигам тук. Накрая ще получа ли самун или не? Понякога го получавам, само че през множеството време не. “
Миналата седмица на контролно-пропускателния пункт Керем Шалом , основния пропускателен пункт на Израел с Газа, на публицистите бяха показани камиони , пренасящи артикули , които са минали през инспекции за сигурност . Помощта , влизаща в палестинската територия , остава на едни от най-ниските равнища през последната година. Израел упреква организациите за помощ за проблемите с разпределението .
„ За страдание към момента сме очевидци на това, че най-голямото закъснение на филантропичната помощ, с цел да стигне до там, докъдето би трябвало, са опциите за систематизиране на интернационалните организации, за което свидетелстват 800-те камиона с помощ към мен “ , сподели Шимон Фридман, представител на Когат, част от израелските военни, които управляват пропускателните пунктове.
Но вътре в Газа филантропични служащи обясниха, че въоръжени банди ограбват идващите доставки , доставяни през Керем Шалом, на фона на засиленото безвластие. Това е предиздвикало най-голямата организация на Организация на обединените нации, работеща на територията, U NRWA , да прекрати потреблението на този маршрут за доставки.
Според Антоан Ренар , локален началник на Световната продоволствена стратегия на Организация на обединените нации, общата картина е, че палестинците са изправени пред „ ежедневна битка за оцеляване “ . Ренар разказва следната картина:
„ Нивото на апетит, съсипия и заличаване, което следим сега в Газа, е по-лошо от всеки път. Хората към този момент не могат да се оправят. Почти няма храна, а пазарите са празни. “
На фона на разрушенията в Газа към момента не се вижда краят на войната. Очакват се единствено нови премеждия с настъпването на студеното време.
Жителите на Газа не имат вяра, че краят на войната е близо