ISW: Орешник в Беларус не увеличава рисковете от удари срещу Украйна или страни от НАТО
Разполагането на ракетната системата " Орешник “ в Беларус не усилва рисковете от удари с балистични ракети със междинен обхват против Украйна или страните от НАТО. Това настояват анализатори от основания във Вашингтон Институт за проучване на войната (ISW), оповестява изданието " Украинска истина “.
" Кремъл продължава да развива стратегическите си старания за фактическо анексиране на Беларус и по-нататъшно разширение на съветското военно наличие в Беларус в границите на Съюзната страна “, показват анализаторите.
(Съюзната страна е наддържавно обединяване на Руската федерация и Република Беларус, за проведено поетапно единно политическо, икономическо, военно, митническо, валутно, правно, филантропично, пазарно и културно пространство. – бел. ред.)
Руският президент Владимир Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко подписаха ново съглашение за гаранции за сигурност в границите на Съюзната страна на съвещание на Висшия държавен съвет в Минск на 6 декември.
Лукашенко обществено изиска от Русия да разположи ракетната система " Орешник “ в Беларус, при изискване че беларуското военно и политическо управление дефинира задачите на системата, в случай че тя в миналото бъде изстреляна от територията на страната.
В отговор на молбата на Лукашенко Путин съобщи, че Русия може да разположи оръжейната система в Беларус доникъде на 2025 година.
Президентът на Русия означи, че новият контракт за сигурност разрешава на Москва и Минск да употребяват " всички налични сили и средства “ в границите на уговорките за взаимна защита сред двете страни.
В отчета се отбелязва, че Русия и Беларус са подписали и 10 други документа, в това число идея за сигурност, резолюция за общи правила в региона на отбраната на потребителите, резолюция за взаимни ограничения за битка с контрабандата и съглашение за основаване на общ пазар на електрическа енергия.
Според анализатори разполагането на ракети " Орешник “ в Беларус не усилва непосредствените опасности от удари с балистични ракети със междинен обхват против Украйна или страни от НАТО, макар засилените нуклеарни закани от страна на Кремъл.
Източник „ Фокус “