Разкрити са още два басейна и съоръженията, по които е

...
Разкрити са още два басейна и съоръженията, по които е
Коментари Харесай

Първо в БЛИЦ TV: Сензационни археологически находки и в Хисар!

Разкрити са още два басейна и оборудванията, по които е минавала и в този момент минава минерална вода. По този метод общо басейните с откритите предишните години, стават шест. Термалният комплекс в античния Диоклецианопол, сегашен Хисар, е един от най-големите римски термални комплекси на Балканите. Сензацията разгласи пред БЛИЦ шефът на Археологическия музей в курорта-доц. Д-р Митко Маджаров.

Той и екипът му са създали разкритията преди дни. Комплексът датира от средата на 2 век, басейните са били облицовани с мрамор, настилките и до в този момент са добре непокътнати. Там в древността са се правили СПА процедури. Има пространства за сухи разтривки, които са правили с благовонни масла, както и мокри пространства за водни процедури. Император Диоклециан и аристократичното общество, както и по-знатните, са ходили в сегашен Хисар на лекуване и отмора. Термалният комплекс е бил първокласен за времето си.

Римляните са носили блага на божествата си-трите богини на водата, които бяха открити на оброчна плочка от доцент Маджаров и екипа му предишното лято. Тогава беше открита е и друга оброчна плочка с добре непокътната лъвска глава.

„ Целта ни е да създадем допустимо най-вече изследвания и разкрития на обекта, с цел да може следващата година, през 2019-а, когато Пловдив е международна столица на културата, тук да идват още повече туристи, които да видят този неповторим комплекс “, описа доцент Маджаров.



Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ
Оператор: Любомир БАКЪРДЖИЕВ, БЛИЦ

Източник: blitz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР