Разказ на комуникационния експерт Петя Попова за нейния личен опит

...
Разказ на комуникационния експерт Петя Попова за нейния личен опит
Коментари Харесай

С коронавирус вкъщи – всеки се спасява поединично

Разказ на информационния специалист Петя Попова за нейния персонален опит по какъв начин е минала през тестването COVID-19 в домашни условия и с какви проблеми се е сблъскала. Заглавието е на редакцията.

Симптомите на COVID-19 и метода на протичането му към този момент са ясни на съвсем всички. За мен е значимо да споделя обаче малко повече информация за оправянето с заболяването при така наречен домашно лекуване, което се оказва огромно предизвикателство и от позиция на организация на отговорно държание по отношение на административните условия.

Моята история:

Съвсем тривиално офисно заразяване на петима сътрудници, затваряне на офиса за две седмици и три дни по - късно шестата с положителен тест бях аз. Няма да разясня в елементи признаците - температура, лека кашлица, запушен нос, болки в стомах, синуси, очи и където още вируса реши. Усещането е, че той се разхожда из тялото ти и се чуди кое едва място да нападна. Съспенс в цялата обстановка добавяше обстоятелството, че съм с дългогодишна астма, която лятото бях оставила на слънцето и кортикостероидите за нейната поддръжка бяха във почивка.

Тест и лекуване:

В деня, в който подвигнах температура, отидох в лаборатория, редих се на опашка час и половина, направиха ми тест и започнах самолечение с авирон. Познавам лекарството и ме е спасявало от затруднения при грипоподобни вируси и предходната зима. В идващите 24 часа оставих температурата да се развива сама без да се пробвам да я смъквам. Това беше най-трудната част. След позитивния резултат на идващия ден приказвах с персоналната лекарка, която ми сподели да взимам бързо един антибиотик Азакс откакто имам температура и да стартирам да го пия 7 дни, с цел да не стане вероятно пневмония. Денят беше неделя, тъй че нямаше време за елементи като обзор, писане на предписания и така нататък Честно казано не бих го предизвикала и на лекарката при риск да я заразя и да заставам часове на опашка в кулоар, цялостен с други заболели хора.

Тук за първи път се замислих за процеса: болест - положителен тест - персонален доктор - лекуване по телефон - карантина у дома и в случай че нещо стане, викаш кола за спешна помощ. Какво става с хората, добрали се до кола за спешна помощ, виждаме по новините. При всички положения не е мечтан сюжет. Всички вести за логистични центрове, буферни зони, уеб сайтове с информация и така нататък са единствено и само информация, която по никакъв метод не оказва помощ на болния, който би трябвало да е изолиран и на процедура лишен от лекуване.

В естествена нековид година имаш опция да обзор, вероятно направление за експерт, проучвания, рентген. В 2020 година опцията е да стоиш у дома или да викнеш кола за спешна помощ, в случай че се влошиш. Липсва междинно звено, в което в безвредна среда да има обзор и насоки за съответно домашно лекуване. Всеки се избавя поединично. Такова е и лекуването. Всеки самичък събира информация и преценя какво да прави. Личните лекари имат стеснен потенциал , обслужват големи опашки пред кабинетите си и не могат да организират дълги диалози с болните с ковид. А нюансите на вируса са доста и фактът, че не си за болница, не значи, че преминаваш през заболяването леко.

Когато се разболях преди три седмици, РЗИ не бяха толкоз натоварени и ми звъннаха незабавно в деня след позитивния тест с информация, че ще ме карантинират, само че им би трябвало време да дойдат и да ми дадат формален документ за карантината. На четвъртия ден пристигнаха и ми връчиха документа. РЗИ обаче е здравна администрация, те не лекуват, не могат да оказват помощ и само могат да ви посъветват да звъннете на 112, в случай че ви стане зле. По време на диалога от РЗИ се осведомиха за контактните ми лица, само че и доста държаха на протокол с какви препарати е дезинфекциран офисът, в който работя след позитивния ми тест. Той беше дезинфекциран и затворен дни преди този момент, само че здравната инспектора си държеше на документите и ги получи от сътрудниците.

Другата времеотнемаща процедура беше връзката с учебните заведения на децата и прекосяването им в онлайн форма. И там е параграф 22, тъй като от едното учебно заведение ми желаеха документ за здравното ми положение и карантината, както и декларация за прекосяване в онлайн образование. Първите два документа нямаше по какъв начин да ги имам след лекуване по телефона и отчитайки невъзможността на РЗИ да обиколи адресите на всички инфектирани. С добра връзка и самообладание нещата се подредиха. Но е натоварващо за болен човек с температура и вирус, който си търси нови цели в тялото ти.

Информацията от заболели познати от тази седмица е, че към този момент РЗИ е в тотална неспособност да върви и карантинира писмено хората. Така че изолацията е напълно въпрос на самопреценка. В същото време заразно заболели хора със признаци може се разхождат и популяризират вируса.

Цената на ковид:

Накратко и за разноските - към 300 лв. е първичната вноска за посрещането на ковид. Средно 100 лева е ПСР теста, останалото е за към този момент известния съвсем на всички лист с медикаменти и добавки - антибиотик (ако персонален доктор назначи), витамин Д, витамин С, цинк, селен, кверцетин, Клопидогрел - лекарство за разреждане на кръвта, аспирин протект (със същата функция), авирон рапид - противовирусно, пробиотик, геломиртол форте за синуси и други по отношение на симптоматиката. Всички към този момент знаят, че към момента няма опция персоналните лекари да дават направление за тест за Коронавирус.

Пост коронавирус действителност:

С приключването на 14 -дневната карантина признаците не си отиват изцяло. Усещането за изнемощялост, остатъчната кашлица и елементарно идващата отмалялост остават. При някои заболели е по-трайна и загубата на усет и подушване. Липсва и огромна изясненост какво би трябвало да се направи като следене. Броят на новозаразените се усилва и е обикновено опазването на техния живот да остане на фокус.

Моята рекомендация е да са направи консултация с пулмолог, оптимално подробни кръвни и проучвания и по опция скенер на белите дробове. За страдание, самите пулмолози не са чели учебник по какъв начин се лекува COVID-19, само че сега всички разчитаме на техния опит освен за превъзмогването на острата фаза на вируса, само че и битката с следствията от него.

Публичната връзка:

Като специалист в региона на връзките не мога да не отбележа осведомителната пандемия и загубата на доверие у хората в резултат на говоренето с военна терминология. Генерал Мутафчийски се оправи чудесно като представител на рецесията първоначално, само че думите му щяха да се възприемат по различен метод, в случай че беше облечен в лекарска престилка, а не военна униформа. Личеше си, че няма поддръжка и от умел специалист в връзките и това докара до противоположен резултат измежду аудиторията.

В момента е отчайваща потребността някой да каже на хората в България, че всичко ще бъде наред и уязвимите ще бъдат подкрепени. В рецесия най-дефицитната стока е вярата.

Петя Попова

Комуникационен специалист

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР