Разходите по заеми на Франция надминаха тези на Гърция, тъй

...
Разходите по заеми на Франция надминаха тези на Гърция, тъй
Коментари Харесай

FT: Политическа парализа и лоши публични финанси тласкат Франция към дългова криза в гръцки стил

Разходите по заеми на Франция надминаха тези на Гърция, защото вложителите се тревожат за способността на френското държавно управление да одобри бюджет за понижаване на недостига - и способността му въобще да оцелее. Крайнодясното Национално съдружие, водено от Марин Льо Пен, заплаши да поддържа избор на съмнение против държавното управление още идната седмица, в случай че настояването му за промени във финансовия законопроект за 2025 година не бъде изпълнено, пише .

Премиерът Мишел Барние отговори, като драматизира обстановката с вярата, че съперниците му ще правят отстъпка или рискуват да бъдат упрекнати за пазарния безпорядък. По-рано тази седмица той предизвести за „ огромна стихия “ на финансовите пазари, в случай че неговото държавно управление на малцинството бъде свалено.

Правителственият представител Мод Брегеон сподели, че Франция е изправена пред вероятен „ гръцки сюжет “. Финансовият министър Антоан Арман оприличи Франция на „ високо летящ аероплан, заплашен от прекъсване “.

„ За момента това е цялостно пресилване “, сподели Ерик Хейер, професор по стопанска система в Sciences Po.

Франция има цялостен достъп до дългови пазари. Той набра 8,3 милиарда евро в понеделник. 10-годишната рентабилност на френския държавен дълг възлиза на към 3 %. В разгара на дълговата рецесия доходността на гръцкия дълг се повиши над 16 %. Гръцката стопанска система беше кратерирана, влошена от наказателните ограничения за икономии, и Атина влезе в яростна борба с Берлин и Брюксел по отношение на изискванията на избавителния пакет от еврозоната.

„ По време на последните политически разтърсвания във Франция разликата сред нейния дълг и немския дълг се е разширила единствено с 0,3 процентни пункта ”, сподели Хейер.

Въпреки това вложителите са разтърсени от комбинацията от политическа парализа и неприятни обществени финанси. Публичният недостиг евентуално ще доближи 6,2 % от Брутният вътрешен продукт и Париж е подложен на напън от пазарите и Европейски Съюз да предприеме коригиращи дейности.

Въпреки че Франция не поддържа уравновесен бюджет от пет десетилетия, тя доближи точка, в която към този момент не може да разчита на икономическия напредък, с цел да поддържа дълга резистентен, означи Съветът за стопански разбори на страната по-рано тази година.

Поради две аргументи, сподели Антоан Бристиел, шеф на обсерваторията на публичното мнение към мозъчния концерн Fondation Jean Jaurès.

Той предложи консолидационен пакет от 60 милиарда евро, който съгласно него ще включва най-много съкращения на разноските, само че в действителност разчита значително на увеличение на налозите.

Съпротива имаше и от центристкия алианс на президента Еманюел Макрон и дясноцентристките републиканци, които номинално поддържат държавното управление на Барние.

С малко пространство за маневриране, Барние сподели, че евентуално ще бъде заставен да употребява конституционна процедура, известна като 49.3, която разрешава на държавното управление да приема законодателство без парламентарен избор, само че също по този начин го излага на избор на съмнение.

Това може да се случи още идната седмица, когато Народното събрание гласоподава законопроект за финансиране на общественото обезпечаване, допълнение към бюджета, или по-късно през месеца. Бюджетът би трябвало да бъде признат до 21 декември.

Крайнодесният водач настоя Барние да се откаже от по-високите такси за електрическа енергия и вместо това да предложи по-големи съкращения на разноските. Тя също желае да резервира индексирането на пенсиите по отношение на инфлацията, възобновяване на разноските за медикаменти и данъчните облекчения за обществено обезпечаване на работодателя. Миналата седмица тя заплаши, че ще смъкна държавното управление, в случай че не реализира своето.

Барние се опита да я притисне, като имплицитно сподели, че тя ще бъде отговорна за финансовите разтърсвания, които ще настъпят, в случай че бюджетът се провали и държавното управление падне. В четвъртък Барние мигна първи, изоставяйки плануваното нарастване на налозите върху електрическата енергия, въпреки и на цена от 3,8 милиарда евро.

Но някои анализатори споделят, че Льо Пен може би е решила, че нейната безмълвна поддръжка за все по-непопулярното държавно управление на Барние към този момент не си коства политическите разноски. Един от факторите може да бъде присъдата, която би трябвало да бъде произнесена идващия март по делото й за заграбване на средства от Европейски Съюз, за което може да й бъде неразрешено да заема обществена служба, поставяйки завършек на президентските й упоритости.

Трудностите при приемането на бюджета не предвещават нищо положително за дълготрайното оцеляване на държавното управление на Барние или за бъдещото ръководство на Франция.

Ако държавното управление падне, Народното събрание може да одобри незабавно законодателство, което да промени бюджета за тази година.

Ако Макрон по някакъв метод успее да назначи ново държавно управление, то може да се опита да предоговори бюджета с по-малко амбициозни ограничения за икономисване на разноски, сподели Хейер. Възможностите за образуване на парламентарно болшинство обаче единствено се стесняват.

Съществува също по този начин опция за въвеждане на „ техническо държавно управление “ с лимитирани пълномощия за взимане на решения до провеждането на нови законодателни избори през лятото, година след последното гласоподаване във Франция, което е допустимо най-рано съгласно конституцията.

В последна сметка, продължителната парализа евентуално ще окаже напън върху Макрон да подаде оставка, с цел да даде опция за политическо рестартиране посредством нови президентски избори.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР