Разговорите са първите, откакто двете групи се срещнаха в Китай

...
Разговорите са първите, откакто двете групи се срещнаха в Китай
Коментари Харесай

Хамас и Фатах обсъждат плановете си за периода след войната в Газа

Разговорите са първите, откогато двете групи се срещнаха в Китай през юли и договориха стъпки за съставяне на държавно управление на палестинското единение за Газа и окупирания Западен бряг.

 

Те са също по този начин част от дългогодишните и до момента несполучливи старания за превъзмогване на разцеплението, което се задълбочи, откакто Хамас завзе контрола над Газа след къс спор с Фатах през 2007 година

 

Делегацията на  Хамас се управлява от Халил ал Хайя, основаният в Катар втори човек в йерархията на придвижването и основен договарящ, съобщи отговарящият в Хамас за връзки с медиите Тахер ал Ноно.

 

Палестински чиновник осведоми, че делегацията на Фатах се води от Махмуд ал Алул, вторият човек в йерархията на придвижването.

 

 

" На срещата ще бъде разисквана израелската експанзия в Газа и провокациите, пред които е изправена палестинската идея “, съобщи Ал Ноно.

 

Въпросът за ръководството на Газа след края на едногодишната война сред Израел и Хамас е един от най-наболелите въпроси, пред които са изправени палестинците.

 

Израел, който стартира военната си акция за заличаване на Хамас в линията Газа след осъществената от групировката офанзива против южната част на еврейската страна на 7 октомври 2023 година, изключва опцията за присъединяване на Хамас в следвоенна администрация в анклава.

 

Палестинските фракции споделят, че техните проекти за следвоенно ръководство са тяхна вътрешна работа и отхвърлят израелските условия, отбелязва Ройтерс.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР