Разчистване на системата на МВР от служители на пенсионна възраст.

...
Разчистване на системата на МВР от служители на пенсионна възраст.
Коментари Харесай

След преговорите: Пенсионери аут от МВР, връщат кварталните

Разчистване на системата на Министерство на вътрешните работи от чиновници на пенсионна възраст. Тази концепция сплоти договарящите от " Продължаваме промяната ", Българска социалистическа партия, " ИТН " и " Демократична България ". Над 5 часа те дебатираха по тематиката " Вътрешна сигурност ". Всички се съгласиха, че е време за нова конструкция на Министерство на вътрешните работи и за повече надзор над службите.

Като първа стъпка следва разбор на системата на Министерство на вътрешните работи от синдикати, външни експерти, Министерството на финансите и по един представител от всяка от договарящите партии. След разбора ще стане факт нова конструкция, както и нов закон за Министерство на вътрешните работи.

Преговорите засегнаха въпросът за обособяване на административните услуги като издаване на документи и регистрация на коли. Това обаче към този момент остава единствено концепция. Всички се сплотиха към изказванието, че би трябвало да се упражнява прецизен надзор върху информацията в службите за сигурност.

Ще се направи и нова полицейска карта за наличието на униформените в дребните обитаеми места. Николай Радулов от " ИТН предложи, а останалите одобриха да има видеонаблюдение, паник бутони, даже датчици за звук, поради нарушаването на спокойствието на хората през нощта. В точките на единодушие бяха записани и други остарели хрумвания, които се разискват от дълго време като представителите на локалната власт.

Съпредседателят на Политическа партия и някогашен длъжностен министър на финансите Асен Василев изнесе данни, че в Министерство на вътрешните работи работят към 7000 пенсионирани чиновници. Атанас Атанасов от " Демократична България " посочи, че системата на Министерство на вътрешните работи е задръстена и не разрешава на младите чиновници да израстват кариерно и това става единствено с връзки. Николай Радулов от Има Такъв Народ добави, че огромна част от ръководителите на структурите в Министерство на вътрешните работи са парашутисти.

Дискусията бе открита от Българска социалистическа партия, които още веднъж сложиха въпроса за връщане на кварталния, както и за засилено наличие на жандармерия в дребните обитаеми места. Сред предложенията бе основаване на обособена държавна организация за киберсигурността или такова звено в ГДБОП. Бившият секретар на Министерство на вътрешните работи Николай Радулов, който в този момент е част от Има Такъв Народ, обаче се изрече много сериозно. Радулов разяснява, че през последните години единствената работа по тази линия била да смъква уеб страницата на " Читанка " от интернет, " с цел да не могат българите в чужбина да четат на български ". Асен Василев подчертава и върху различен сериозен проблем – отбраната на информацията. Според него това е една от аргументите България към момента да не е призната в Шенгенското пространство.

Преговарящите се сплотиха още към това да се работи повече с жертвите на домашно принуждение, за понижаване на дрогираните и надзор над рецидивистите.

Част от останалите точки, по които се сплотиха договарящите са за образование на фрагментите в Министерство на вътрешните работи по криминалистика и криминология в чужбина, създаване на качествена база за предпазване на доказателствата, възстановяване на взаимоотношението с непознатите партньорски служби поради мигрантската рецесия, нови технологии за защита на границата, система за професионално образование и обучение на чиновниците от бранша на сигурността, цялостен функционален разбор на ДАНС, цялостна бистрота на публичните поръчки, службите за сигурност да се регистрират постоянно в отрасловите парламентарни комисии, промени в закона за СРС-ата и ограничение органите, които могат да декларират използването им и други.

" Трябва да се направи разбор на структурите на Министерство на вътрешните работи в границите на 3 до 6 месеца. Има доста дублиращи функционалности. Министерство на вътрешните работи е с максимален бюджет спрямо други институции. След разбора би трябвало да се създаде нов закон за Министерство на вътрешните работи. Сега не оправдава упованията от жителите и чиновниците ", сподели Иван Иванов от Българска социалистическа партия. Той упорства битовата престъпност да бъде лимитирана до 35 закононарушения на 10 хиляди души. Според него е нужно предварителна защита за понижаване на кражбите с 20%, понижаване на закононарушенията, осъществени от малцинствени групи и понижаване на наркоманиите с 50% до 2025 година

Тодор Байчев от Българска социалистическа партия пък предложи регионалните дирекции на полицията да се понижат. " В Чехия са 14, при нас са 28, само че качеството на услугата " сигурност " не е същата. Средствата се разпиляват, локални олигарси влизат по отношение на тях и има шуробаджанащина ", сподели Байчев и уточни, че у нас дирекциите би трябвало да се 7.

" Министерство на вътрешните работи и службите бяха инфилтрирани с хора, които са свързани с незаконни групировки и това би трябвало пъкъл се приключи ", сподели Николай Радулов от Има Такъв Народ. Според него би трябвало да има проверка в Министерство на вътрешните работи за интервал от 10 години обратно.

" Обучението на фрагменти е проблем. Академията на Министерство на вътрешните работи е с сан на регионална дирекция. Заплащането е ниско, преподавателите не са на равнище. ДАНС настойчиво отхвърлят да има конструкция, която да се занимава с образованието на техните чиновници. Предлагам Академията да не е единствено за Министерство на вътрешните работи, а за целия бранш " Сигурност " ", сподели още Николай Радулов. Той упорства и за оптимизация на структурите. " Престъпните организации се развиват хоризонтално, а структурите на Министерство на вътрешните работи са отвесни. Няма къде да се срещнат. Вместо да се понижават управническите равнища, те се усилват. Информацията пътува дълго от най-ниските към най-високите равнища ", сподели още той.

Колегата му от " ИТН " Антон Михайлов пък предложи усилване на контрола върху секторите в стопанската система, където има незаконни пари и съгласуваност сред органите, които се занимават с пране на пари. " Нужно е отделяне на браншове в стопанската система, където не би трябвало да има офшорни компании със скрита благосъстоятелност. Нека бизнесът бъде съдружник в битката с пране на пари. Национална агенция за приходите може да направи разбор на секторите с централизация на лица, които не могат да обяснят приходите и разноските си ", сподели той.

" Основен дестабилизиращ фактор у нас е корупцията. Тя докара до разтърсване на политическата система и е опасност за демокрацията. Корупцията се покровителства от страната. Купуването на гласове се трансформира в резистентен бизнес. Ще трябват доста старания, с цел да се ограничи този престъпен бизнес. Парите от корупция се употребяват за пазаруване на политическо въздействие ", уточни Атанас Атанасов от " Демократична България ". Според него на основни позиции в институциите са конфигурирани послушни хора и тази процедура би трябвало да се приключи.

" Трябва да се ускори парламентарния надзор върху службите. Не може да идват техни представители в Народното събрание и да споделят, че не могат да споделят информация ", сподели Атанасов. Според него би трябвало да се ограничи кръга на органите, които могат да декларират специфични разследващи средства. " Сега могат КПКОНПИ и прокуратурата, което е парадокс. Злоупотребява се и няма надзор ", акцентира той.

Според Калоян Янков от Демократична България би трябвало да се промени специфичният административен статут на Министерство на вътрешните работи, а действия като издаване на персонални документи, регистрация на МПС, пожарна да не са в Министерство на вътрешните работи и да се обособят в обособени административни структури.

От Българска социалистическа партия упорстват за повече автономия на проверяващите служители на реда, а прокуратурата да реализира надзор върху актовете им, а не върху дейностите на юристите в Министерство на вътрешните работи, които събират доказателства. Освен това следователите, които в този момент са на послушание на прокуратурата би трябвало да имат повече пълномощия. " Пропускавме обстоятелството, че нямаме общ закон за националната сигурност, който да дава обособени понятия и насоки за новите провокации. Заплахите са все по-съвременни и реалистични и сме несъответстващи да приказваме за тях ", сподели Виктория Василева от Има Такъв Народ.

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР