Районна прокуратура - Стара Загора обжалва освобождаването под гаранция на

...
Районна прокуратура - Стара Загора обжалва освобождаването под гаранция на
Коментари Харесай

Прокуратурата обжалва пускането под гаранция на Георги Георгиев по делото Дебора

Районна прокуратура - Стара Загора апелира освобождението под гаранция на Георги Георгиев, обвинен по делото " Дебора " за причиняване на телесна щета, насила и закана с ликвидиране по отношение на 18-годишната Дебора Михалйова, оповестиха от пресцентъра на прокуртутрата в Пловдив.

Днес Районна прокуратура-Стара Загора внесе посредством Районен съд-Пловдив в Окръжен съд-Пловдив митинг против изменението на мярката за неотклонение на подсъдимия Георги Георгиев от „ задържане под стража “ в „ гаранция “ от 6000 лв.. Определението е на Районен съд-Пловдив и е постановено на 7 ноември 2024 година, а Районна прокуратура-Стара Загора внася митинга в законовия седемдневен период, показват от прокуратурата.

Спрямо Георги Георгиев е импортиран обвинителен акт на 15 декември 2023 година за три закононарушения – за породена с особена свирепост и по изключително непосилен метод многостепенна междинна телесна щета, за насила и за закани с ликвидиране по отношение на 18-годишната Дебора Михалйова.

Наблюдаващите прокурори смятат, че определението на Районен съд-Пловдив е погрешно и незаконосъобразно, тъй като мярката за неотклонение „ гаранция “ не би могла да извърши задачите, визирани в Наказателно-процесуалния кодекс, заради което се явява несъответстваща във връзка с подсъдимия. Тя не може да послужи като гаранция, нито за потърпевшата, нито за останалите членове на обществото, че Герогиев ще се въздържа от осъществяването на други закононарушения.

Обвинението смята, че мярката за неотклонение „ задържане под стража “ подхожда на задачите на закона и условията на Конвенцията за отбрана на правата на индивида и главните свободи с оглед справедливи критерии - фактическа и правна трудност на делото и държание на подсъдимия. В тази връзка са и решенията на Европейския съд по правата на индивида, съгласно които при изменение на мярката за неотклонение съдът е задължен да вземе поради типа на закононарушенията, за които е повдигнато обвиняване и времевия интервал сред тях. В съответния случай Георги Георгиев е обвиняем за три тежки умишлени действия, като всяко едно от тях е наказуемо с отнемане от независимост и визира личността и телесната цялост на потърпевшата.

Предстои разглеждането на митинга в Окръжен съд-Пловдив.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР