Равен достъп д, доверие между институции и семейства, нужда от

...
Равен достъп д, доверие между институции и семейства, нужда от
Коментари Харесай

Началникът на РУО Пловдив: Образованието между доверието, оценките и изкуствения интелект

Равен достъп д, доверие сред институции и фамилии, потребност от промяна в оценяването и място за прочувствена просветеност в просветителния развой – това са част от целите на началника на Регионалното ръководство на образованието в Пловдив Иванка Киркова.

В изявление за Дарик тя разяснява, както резултатите от допитванията до възпитаници и родители, по този начин и измененията в профилирането на паралелки, идните ДЗИ и все по-сериозния въпрос за смисъла на формалното оценяване.

„ Работата ни всекидневно изисква човешки метод – не към административни проблеми, а към човешки ориси “, акцентира тя.

Увеличен е и потокът от сигнали от страна на родители, в това число и такива, които не попадат директно в обсега на РУО – като недоволства за условия в детски градини и ясли, които са под ръководството на общините. Според Киркова това е знак за нараснало доверие към РУО, а освен административна заетост.

„ Все по-често получаваме сигнали за проблеми отвън нашата подготвеност – в това число за материално-техническа база в ясли и градини. Това демонстрира, че хората имат вяра, че ще реагираме и ще търсим решение. За тях РУО е място за подпомагане ", споделя още тя.

Все повече възпитаници и родители слагат под въпрос цената на формалното оценяване. Според Киркова, казусът не е в самата оценка, а в метода, по който тя се възприема.

„ Оценката губи стойност, когато стане самоцел. Тя би трябвало да служи за развиване, а не за етикетиране “, смята просветната шефка.

И акцентира, че доста учители към този момент работят с нови принадлежности като портфолиа и самокритика, които дават опция за справедлива противоположна връзка и действително следене на напредъка.

От извършени допитвания до възпитаници и родители излиза наяве, че младежите не желаят да бъдат пасивни слушатели. Те търсят смисъл, присъединяване и глас в просветителния развой.

„ Учениците желаят не просто да получават информация, а да вземат участие, да разсъждават, да дискутират. Това е явен сигнал към нас – системата би трябвало да се отвори към техния глас “, безапелационна е Киркова.

Критики има и към еднообразието в преподаването, само че има и позитивни образци – учители, които се раздават всекидневно и ползват самостоятелен метод, добавя тя.

В подтекста на външните оценения и матурите, началникът на РУО упорства за наличие на прочувствена просветеност в изпитните материали.

„ Един текст по литература може да съдържа морална алтернатива. А за какво задачата по математика да не слага избор сред други възможности с човешко измерение? Това би основало не просто знаещи, а разбиращи персони “, изяснява Киркова.

Близо 5000 зрелостници от 76 учебни заведения в Пловдивска област са декларирали присъединяване в тазгодишната ДЗИ акция. 4878 ще се явят на изпита по БЕЛ, а 4816 – на втори наложителен по профилирана подготовка или професионална подготовка.

Най-предпочитани предмети за втора матура:

Английски език – 1179 възпитаници

Предприемачество – 173

Философия – 142

География и стопанска система – 122

Допълнителни изпити по избор ще положат 321 зрелостници, като математика и британски още веднъж са водещи.

Предложенията на Министерството за пренасочване на паралелки се разясняват интензивно в Пловдивска област. Киркова е безапелационна, че тематиката не трябва да се преглежда като „ война сред профили “.

„ Става дума за акомодация. Не може да има конкуренция сред езиково и математическо обучение, а потребност от баланс по отношение на потребностите на пазара на труда и ползите на учениците “, сподели още в ефира на Дарик просветната шефка.

Сред вдъхновяващите модели Киркова уточни Финландия и Естония, само че акцентира, че всяка добра процедура би трябвало да бъде културно приспособена.

„ Проектно-базираното образование, ученическите парламенти, цифровите принадлежности – това се случва и у нас. Имаме учебни заведения, които не се опасяват да опитват “, споделя тя.

Темата за равния достъп до обучение в ромските квартали, селата и за децата в риск остава настояща. Според Киркова, не е задоволително просто да се обезпечи място в класната стая – би трябвало да има задържане и действителни резултати.

„ Работим все по-активно с просветителни посредници. Целта към този момент не е единствено достъп, а ангажираност и достижение “, съобщи тя.

„ Изкуственият разсъдък може доста, само че не може да въодушевява. Затова най-човешкото в образованието остава доверието – сред възпитаник и преподавател, сред учебно заведение и семейство “, е посланието на шеф на РУО Пловдив на фона на софтуерния прогрес и изкуствения разсъдък, които стремително навлизат в образователния развой.

Цялото изявление с началника на РУО Пловдив Иванка Кирково чуйте в звуковия файл.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР