Растежът в Централна и Източна Европа остава силен и вероятно

...
Растежът в Централна и Източна Европа остава силен и вероятно
Коментари Харесай

Силният растеж в Източна Европа ще продължи, заплатите също се повишават

Растежът в Централна и Източна Европа остава мощен и евентуално ще се резервира подобен до 2020 година Той обаче е достигнал своя връх, а темпът на разширение за района като цяло ще се забавя през 2019 и 2020 година

До тези изводи доближава Виенският институт за интернационалните стопански проучвания в новите си прогнози за стопански системи 22-те страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) до 2020 година, представени от Emerging Europe.

Докато международната стопанска система към момента пораства решително, подпомагана най-много от оживлението в Съединени американски щати, вероятностите пред еврозоната (ключов източник на търсене на експорт, парични преводи и вложения за ЦИЕ) са по-малко позитивни, в сравнение с напролет. Отрицателните опасности се усилиха още тази година и съставляват сериозна опасност за растежа на района до 2020 година

Анализаторите от Виенския стопански институт означават, че дефицитът на работна ръка в района е все по-остър и съставлява средносрочно предизвикателство за растежа. Въпреки това, в близко бъдеще те плануват доста повишаване на заплатите, което ще подкрепи частното ползване.

Високите равнища на потребление на потенциала, ниските лихвени проценти и притока на средства от Европейски Съюз ще продължат да поддържат мощен напредък на вложенията в ЦИЕ.

Българската стопанска система ще продължи да нараства с ритъм от към 3%, колкото тази на Чехия, само че към момента по-бавно от тази на Румъния. Растежът в Полша, Сърбия и Унгария ще се забави доста, намалявайки с 1.5%-2% в границите на идващите 2 години. Изненадващо или не, най-бързорастящата стопанска система в ЦИЕ ще бъде Косово, движейки се към и над 4%.

Особен интерес съставляват прогнозите за Украйна, където растежът се чака да се забави до едвам 2% през 2020 година

" Скорошното съглашение с МВФ би трябвало да стабилизира макроикономическата обстановка в Украйна за идната година, тъй че страховете от обезценяване и финансова рецесия към този момент да са намалели ", споделя пред Emerging Europe Василий Астров, старши икономист във Виенския стопански институт.

" Независимо от това чакам растежът да се забави през идната година (до под 3%), основно заради неотдавнашното стягане на паричната политика. Основната рента беше нараснала до 18% за годината, което ще забави увеличението на заемите ", изясни Астров.

" За 2020 година по-нататъшното закъснение на растежа може да се дължи на негативен потрес, обвързван с дефицит на директни такси, защото договорът за пренос на газ с Русия ще изтече и Русия възнамерява да отклони газовите си колета от Украйна до новоизградения (по това време) газопровод " Северен поток II ", показва специалистът.

Регионът продължава да върви по пътя на конвергенцията със Западна Европа. Скоростта на доближаване обаче ще се забави доста до 2020 година На доста места доближаването на заплатите изостава от това на общия Брутният вътрешен продукт на глава от популацията.

Дългосрочните вероятности за доближаване ще зависят частично от това по какъв начин задграничните компании в ЦИЕ дават отговор на дефицита на работна ръка и по-високите условия за заплати.

Виенският стопански институт чака тези компании да запазят производството си в района и да влагат в повишение на продуктивността на инвестиции капитал, въпреки че това по никакъв метод не е обезпечено.

Инициативата на Китай " Един пояс, веднъж " ще има значими последствия за района, и изключително за Западните Балкани. Въпреки че би трябвало да докара до доста възстановяване на инфраструктурата, тази самодейност основава опасности от увеличение на политическото въздействие и струпване на неудържими задължения в района, както и поражда въпроси, свързани с прозрачността на плановете. /money.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР