Ракетните инженери са една особено смела порода от хора, които

...
Ракетните инженери са една особено смела порода от хора, които
Коментари Харесай

Защо първата жертва на космическите пътешествия се случва на Земята

Ракетните инженери са една изключително смела порода от хора, които прекарват целия си живот в основаването на летателни апарати, способни да доближават други планети или да улесняват доста човешкия живот в по-сериозни дестинации за пътешестване.

Изключваме оръжейната промишленост, която постоянно има потребност от устойчиво гориво, с цел да доближава задачите си. Фокусът е ориентиран към тези, които са желали да намерят по-добър вид за превозване на хора, освен това за минимално време. Модерните учени имат разполагаем компютри, най-различни симулатори и изчислителна техника, с която да създадат по-устойчиви машини, по-добро гориво и даже да открият съвършената аеродинамика.

Има нещо вълнуващо в тяхната специалност, смесването на напълно гориво, окисляването с О2 под налягане и основаването на огън, са единствено една част от основаването на ракетен мотор. Учените изясняват този развой като измерването на детонация и задържането ѝ в границите на допустимото.

Единственият проблем е, че всичко това се случва през днешния ден, само че в предишното, множеството иноватори е трябвало да вършат всички сметки и калкулации в главата си, без да употребяват силата на изчислителна техника или по-малки модели, с които да опитват. 30-те години на предишния век са тъмните епохи на ракетната просвета и бързо демонстрират, че играта на инженерно надхитряне може да има много съдбовен край.

Самолет с реактивен мотор.

Макс Валиер е тъкмо подобен човек и един от най-хубавите ракетни инженери на 20-те години на предишния век. Идеята му и влеченията към тази технология са изключително съществени, че стартира да приказва още тогава за полети в космоса. Разбира се, нужни са спонсори и по-добро финансиране на опитите, само че преди галактическата авантюра да стартира, Макс взема решение да сложи тази технология в железниците, шейните, глайдери и най-много в спортни коли. Ентусиазмът му е доста сериозен и той самият чака да завоюва вниманието на публиката, предлагайки обществени демонстрации.

Прави няколко макета, демонстрира теоритичните им благоприятни условия и за малко време става забавен феномен в немските вестници, само че единствено с един необикновен проблем – всички считат, че това е технология, която ще бъде сполучлива в бъдещето, а не в този момент.

Осъзнавайки неналичието на по-сериозна поддръжка, Макс стартира да опитва с ракетно гориво и през 1930 година стартира да работи върху задвижване с такова гориво. Идеята на Валиер е да употребява общоприета горивна камера, изработвайки стоманена тръба. В единият край влиза ракетното гориво, а в другия се влива течен О2. С помощта на резисторен диск, Макс може да управлява или разпръсква горивото.

Запалването става благодарение на дребна горелка и пламъците ще основат мощ, с която да реалокират машината, на която са сложени. Колкото повече се отваря клапана, с цел да се влеят и двата детайла, толкоз по-висока мощ се генерира. Макс в никакъв случай не обръща внимание на сигурността на тези проби.

Никога не е носил очила или защитно облекло и даже не се е криел зад защитна стена, до момента в който множеството му сътрудници имат тази технология. Най-често Макс стои тъкмо до горивната камера с лице непосредствено към пламъците, които излизат от камерата. Тъй като не получава доста средства, с цел да построи своята машина с ракетно гориво, избира да влага в плана и по-малко в отбраната си.

На 17 май 1930 година с малко повече помощ от своите другари Уолтър Ридел и Артър Рудолф, Макс стартира проби с керосин, вода и течен О2. Заставайки на нормалното си място. Тримата стартират да покачват налягането в горивната камера, вършат два сполучливи теста и с това се е очаквало да се завърши целият работен ден. Макс е толкоз благополучен от резултата и още веднъж седи наоколо до горивната камера, като взема решение да направи един трети опит.

Макс в ракетната си кола

Отново прави всички проби на ръка, когато камерата експлодира. Ридел затваря незабавно подаването на гориво, само че по този начин и не съумява да помогне на своя сътрудник. Макс, позиционирайки се на неверното място, е ударен от шрапнел, който прерязва една от най-важните артерии в тялото му. Въпреки опитите да бъде избавен, Макс умира единствено 10 минути от загубата на кръв. Идеологът зад основаването на ракетите, галактическите пътешествия и една цяла промишленост, умира от личното си любознание на 35-годишна възраст.

Той е записан и като една от първите жертви на модерния космос, въпреки и да умира на земята, тъкмо пред погледа на своите сътрудници. Без значение от това, концепцията му продължава да се употребява и усъвършенства в идващите десетилетия, като през днешния ден самоуверено се задават въпроси за галактически пътешествия и пътешестване до Марс. Макс Валиер е имал фантазия, която продължава да живее и до през днешния ден.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР