Американските самолети може да останат още 6 дни
Радев се срещна с върховен чиновник на Съединени американски щати
Шест дни преди приключването на решението у нас да има американски военни самолети на летище “Васил Левски ” в София премиерът Румен Радев се срещна с асистент държавния секретар на Съединени американски щати по европейските и евразийските въпроси Артър Милик. Това оповестиха от държавната пресслужба, без обаче да конкретизират разискваното на срещата.
В известието написа, че Радев и Милик са говорили по тематики от стратегическото партньорство сред Щатите и България, както и за провокациите пред сигурността и стопанската система поради войните в Украйна и Близкия изток. Преди Радев заяви, че чака Съединени американски щати да изискат удължение. Паралено с това той се чу и с американския президент Доналд Тръмп, като му напомни упорито, че към момента имаме визи.
В петък военният министър Димитър Стоянов на парламентарен надзор отговори, че чака до вторник да постъпи нота с искане за удължение за престоя на самолетите на летището ни. Обясни, че ще направи “задълбочен и изчерпателен разбор, оценка на риска и заканите и според от резултатите от разбора - ще бъде спазена законовата процедура ”.
Заради разположението на военните самолети у нас имаше остра реакция от страна на Техеран, който предизвести София, че е подготвен да предприеме “ответни ограничения ”.
В началото на март Гърция пък разположи своя батарея “Пейтриът ” в североизточния град Димотика, която пазеше и родното въздушно пространство. Изненадващо предходната седмица я изтегли с претекста, че е “отпаднала заплахата от балистични офанзиви ”. Така небето над България сега се пази единствено от руските МиГ-29, макар че новите F-16 към този момент правят подготвителни полети. За да бъдат изцяло усвоени и военните да могат да дават бойни наряди с тях, ще са нужни най-малко 2 години.
От основно значение за модернизацията на българските въоръжени сили е “пенсионирането ” на руската техника е закупуването на нови 3D радари, противовъздушна защита и противокорабни ракети. Проектите към този момент са готови, само че зависят директно от приемането на постоянен бюджет за годината, в който да бъдат вписани и военните планове, за които страната ще употребява заема от над 3,2 милиарда евро по механизма за вложения в защитата SAFE.
Шест дни преди приключването на решението у нас да има американски военни самолети на летище “Васил Левски ” в София премиерът Румен Радев се срещна с асистент държавния секретар на Съединени американски щати по европейските и евразийските въпроси Артър Милик. Това оповестиха от държавната пресслужба, без обаче да конкретизират разискваното на срещата.
В известието написа, че Радев и Милик са говорили по тематики от стратегическото партньорство сред Щатите и България, както и за провокациите пред сигурността и стопанската система поради войните в Украйна и Близкия изток. Преди Радев заяви, че чака Съединени американски щати да изискат удължение. Паралено с това той се чу и с американския президент Доналд Тръмп, като му напомни упорито, че към момента имаме визи.
В петък военният министър Димитър Стоянов на парламентарен надзор отговори, че чака до вторник да постъпи нота с искане за удължение за престоя на самолетите на летището ни. Обясни, че ще направи “задълбочен и изчерпателен разбор, оценка на риска и заканите и според от резултатите от разбора - ще бъде спазена законовата процедура ”.
Заради разположението на военните самолети у нас имаше остра реакция от страна на Техеран, който предизвести София, че е подготвен да предприеме “ответни ограничения ”.
В началото на март Гърция пък разположи своя батарея “Пейтриът ” в североизточния град Димотика, която пазеше и родното въздушно пространство. Изненадващо предходната седмица я изтегли с претекста, че е “отпаднала заплахата от балистични офанзиви ”. Така небето над България сега се пази единствено от руските МиГ-29, макар че новите F-16 към този момент правят подготвителни полети. За да бъдат изцяло усвоени и военните да могат да дават бойни наряди с тях, ще са нужни най-малко 2 години.
От основно значение за модернизацията на българските въоръжени сили е “пенсионирането ” на руската техника е закупуването на нови 3D радари, противовъздушна защита и противокорабни ракети. Проектите към този момент са готови, само че зависят директно от приемането на постоянен бюджет за годината, в който да бъдат вписани и военните планове, за които страната ще употребява заема от над 3,2 милиарда евро по механизма за вложения в защитата SAFE.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




