Птица от вида голям свирец, която е типична за континенталната

...
Птица от вида голям свирец, която е типична за континенталната
Коментари Харесай

Птицата от вида голям свирец е изчезнала в световен мащаб

Птица от типа огромен свирец, която е типична за континенталната част на Европа и Средиземноморието, е изчезнала в международен мащаб, оповестява Българска телеграфна агенция, като цитира природозащитници. 

Тънкоклюният свирец е мигрираща птица. Тя се развъжда в Западен Сибир, а през зимата мигрира към Средиземноморието. Това, най-вероятно, е първата известна птица, която изчезва от континенталната част на Европа, Северна Африка и Западна Азия. 

Учени от Британското кралско сдружение за отбрана на птиците (RSPB), „ Бърдлайф интернешънъл “, Центъра за биоразнообразие Naturalis в Нидерландия и Природонаучния музей във Англия разгласиха разбор за природозащитния статус на типа. Те установяват, че за финален път тънкоклюният свирец е следен през февруари 1995 година в Мароко и стигат до заключението, че е липсващ в международен мащаб.

Червената книга на Международния съюз за запазване на природата (IUCN), публично обявяващ типове за изчезнали, към момента не е удостоверил дали птицата е изчезнала в международен мащаб. Природозащитните организации оповестиха, че в продължение на десетилетия са полагани огромни старания за намирането на тънкоклюния свирец в естествения му хабитат, само че всички те са се оказали несполучливи.

„ Обявяването на даден тип за липсващ не е нещо, което се прави с лека ръка, а Международният съюз за запазване на природата (IUCN), който взема окончателното решение по този въпрос, се нуждае от цялостна информация преди да го направи “, сподели Греъм Бюканън, началник на интернационалния отдел за природозащитни науки в Кралското сдружение за отбрана на птиците. 

Природозащитниците считат, че аргументите за намаляването на популацията на свиреца в никакъв случай няма да бъдат изцяло изяснени. Въпреки това факторите за изгубването на типа са засушаването на блатата, където се развъжда, за аграрни цели, загубата на крайбрежните влажни зони и ловът, отбелязва ДПА.

 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР