Столичният общински съвет реши да увеличи туристическия данък, който години

...
Столичният общински съвет реши да увеличи туристическия данък, който години
Коментари Харесай

Скок на туристическите данъци в София от 2025 г.

Столичният общински съвет реши да усили туристическия налог, който години наред не е променяни и е едни от най-ниските в Централна и Източна Европа.

Таксата, която ще бъде увеличена от идната година, се заплаща от посетителите на местата за настаняване в София. Нейният размер е друг според от категорията на съответния обект (от 20 стотинки до 3 лева съгласно в този момент настоящата наредба).

Планирано е нарастване и на патентния налог, който се заплаща един път годишно от сектора.

Как ще се промени данъкът?

- за петзвезден хотел стойносттта от 1.20 лева ще стане 3 лева.;

- за хотелите с четири звезди се планува нарастване на налога от 1 лева на 2.50 лева.;

- в хотелите и жилищата с една звезда е планувано данъкът да се усили от 40 ст. на 1 лева.;

- в местата за настаняване с две звезди туристическият налог е планувано да се усили от 60 ст. на 1.50 лева.;

- за хотелите с три звезди е планувано нарастване от 80 ст. на 2 лева

Тази такса се заплаща от туристите, макар че данъчно задължените лица са хотелиерите.

Патентният налог, който би трябвало да заплащат Airbnb жилищата, скача от 25 на 250 лв.. Приходите от нарастването на налозите се чака да набъбнат до 5.6 млн. лева през 2025 година, излиза наяве от отчета на общинските съветници.

Част от постъпленията от туристическия налог в София към този момент ще се употребяват целево за рекламни акции и изцяло ребрандиране на Общинско дружество „ Туризъм “.

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР