Изследване на Solar Staff показа, че над 50% от програмистите, дизайнерите и маркетолозите използват неврони мрежи
Проучване измежду клиентите на услугата за работа на свободна процедура Solar Staff сподели, че повече от половината програмисти, дизайнери и маркетолози употребяват невронни мрежи в работата си.
Най-често програмистите употребяват услуги, основани на изкуствен интелект, с цел да пишат код. За това са споделили пред Solar Staff 68% от интервюираните. Повече от една трета от интервюираните употребяват такива принадлежности, с цел да ревизират работата си или да основават документи за кода.
Сред дизайнерите най-популярната задача за невронните мрежи е генерирането на изображения и търсенето на референции – 61,1% от участниците в изследването се занимават с това. Друга една трета ги употребяват за подкрепяне на редактирането и ретуширането на изображения.
Маркетолозите най-често употребяват AI за писане на текстове (88% от анкетираните). Други постоянно срещани задания включват генериране на изображения, ръководство на рекламни акции, разбор на обществени медии и транскрибиране на аудиофайлове.
Най-популярната услуга, основана на невронна мрежа, е ChatGPT на американската компания OpenAI. Използват я всички интервюирани маркетолози, над 90% от програмистите и 66,6% от дизайнерите.
По 37,5% от разработчиците избират услугата от GitHub и OpenAI Copilot. Втората по известност услуга измежду дизайнерите е Midjourney.
Според изследването на Solar Staff над 40% от работещите на свободна процедура, които не употребяват невронни мрежи, считат, че те са подобаващи единствено за дребна част от работните им задания. Наред с другите аргументи участниците в изследването на Solar Staff показват нуждата от възнаграждение на услугите, нежеланието да се отделя време за проучване на невронните мрежи и страха от технологиите. Някои признават, че са се отказали от невронните мрежи след насъбран отрицателен опит.




