Проучване на Галъп интернешънъл“ за нагласите на гражданите за доходите

...
Проучване на Галъп интернешънъл“ за нагласите на гражданите за доходите
Коментари Харесай

Галъп интернешънъл: 53% предпочитат една заплата днес, а не двойна след година

Проучване на „ Галъп интернешънъл “ за настройките на жителите за приходите им сочи, че 53% от българите избират да получат еквивалента на една месечна заплата през днешния ден, а 30 % биха предпочели двойно заплащане, само че след една година. Останалите не могат да преценяват. Данните са част от специфична изследователска стратегия в 56 страни по целия свят. Програмата отбелязва 75-ата годишнина от основаването на Световната асоциация „ Галъп интернешънъл “, цитира през днешния ден Българска телеграфна агенция.

Общо 53 321 души са интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна през интервала август-октомври 2022 година са интервюирани към 1000 души по метода „ лице в лице “, по телефон или онлайн. Статистическата неточност в проучването е в диапазон ±3-5% при поверителен период – 95%. В България проучването е финансирано и извършено от „ Галъп интернешънъл Болкан “ за международната Асоциация „ Галъп интернешънъл “.

Предпочитанията към сегашното в България са надалеч от записаните в изследването най-високи стойности от към 60-70 на 100, само че въпреки всичко са и по-високи от междинните за света. Нагласите у нас се разграничават и от записаните приблизително за Европейския съюз (ЕС), където 39 % от запитаните показват уклон към сегашното, а 46 % желания към бъдещето. Ситуацията в останалите страни от Европа, които са отвън Европейски Съюз, също много се разграничава. Там делът на респондентите с желания към сегашното надвишава този на респондентите с желания към бъдещето, само че не толкоз, колкото у нас (44% против 34%).

Сходни на нашите са настройките в Косово, Молдова, Румъния и други страни, близки до нас географски или по стопански индикатори.

Теорията за уклон към сегашното работи най-добре, когато се приложи към хора, които са сложени в идентични условия. 

Мисълта за непосредствените финансови усложнения е водеща за хората от страните с по-ниски приходи, които наподобяват по-склонни да изберат някакъв бонус в този момент, даже и по-малък – 53% против 42%. Колкото по-висок е националният приход, толкоз хората са по-склонни да изчакат по-голямо заплащане в бъдеще – 38 % против 48 % в най-богатите страни.

Възрастта наподобява има много нищожен резултат върху възгледите на респондентите, макар че по-младите генерации наподобяват може би по-малко склонни да демонстрират желание към сегашното. Личните приходи и образованието са факторите, които наподобяват по-определящи в настройките на хората по отношение на алтернативата бъдещо благосъстояние/настоящо възстановяване. Колкото по-високи са приходите и образованието, толкоз по-ниско е фокусирането в сегашното. 

Проучването демонстрира още, че 46 % от хората по света имат ясно изразено желание към сегашното, до момента в който 42% са по-склонни да отдадат на бъдещето си по-голямо значение. 
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР