Протестите в Словакия заради убийството на журналист доведоха до оставката

...
Протестите в Словакия заради убийството на журналист доведоха до оставката
Коментари Харесай

Все още гневни, протестиращите в Словакия продължават натиска срещу корупцията

Протестите в Словакия поради убийството на публицист доведоха до оставката на министър-председателя и до промени в държавното управление. Демонстрантите към момента не са удовлетворени и в този момент желаят оставката на шефа на полицията и сурови ограничения против корупцията.

Близо 50 000 души се включиха в шествие в столицата Братислава и други градове в четвъртък. Това беше нов знак за гнева против прикритата политическа система, която съгласно мнозина си затваря очите за практиките за нелегално замогване.

Недоволството стартира през февруари, когато 27-годишният Ян Куцяк беше открит убит с годеницата си Мартина Кушнирова.

Неговите проверяващи репортажи бяха съсредоточени върху практики за нелегално замогване с присъединяване на предприемачи с политически връзки, по тази причина публичният яд от убийството му беше ориентиран и към министър-председателя Роберт Фицо, който оглавяваше държавното управление на партия " Смер " през 10 от последните 12 години.

Фицо подаде оставка през март и това докара до промени в държавното управление, които оставиха " Смер " на власт и въпреки че убийствата към момента не са разкрити, мнозина чакаха митингите да стихнат.

Вместо това те се концентрираха върху началника на полицията Тибор Гашпар, който е на поста от пет години и през това време имаше няколко огромни наказателни преследвания за корупция. Гашпар споделя, че няма причина да подава оставка.

" Протестите към този момент реализираха доста

и най-хубавият сюжет, на който могат да се надяват, е промяна на полицията - основно изискване, в случай че те желаят да видят някакво развиване в наказателното гонене на корупцията на високо ниво ", сподели Анета Вилаги от университета " Коменски ". " Но това няма да стане незабавно. "

Полицията споделя, че Куцяк евентуално е погубен поради своите репортажи. Той е отразявал подозирани данъчни измами и други практики за нелегално замогване, осъществявани от хора, имащи връзки със " Смер " и други партии.

В последния си, незавършен репортаж Куцяк също по този начин е разследвал подозирани във връзки с мафията италианци в Словакия. Единият в предишното е имал бизнес връзки с двама словаци, работили по-късно в канцеларията на Фицо. Те са напуснали и отхвърлят да имат връзка с убийството, а тези, които в репортажите на Куцяк са упреквани в корупция, също отхвърлят да са направили нещо неправилно.

Мнозина се тревожат, че съвсем нищо друго няма да се промени,

откакто в този момент министър-председател е заместникът на Фицо Петер Пелегрини. Предишните държавни управления започнаха стъпки за битка с корупцията, само че това докара най-много до наказателно гонене за дребни подкупи.

Например кардиолог получи двегодишна условна присъда през 2015 година за приемане на рушвет от 1000 евро, кутия шоколадови бонбони и две патици. Друг доктор се призна за отговорен в приемане на подкупи в пари в брой, бутилка водка, трийсет яйца от свободно отглеждани кокошки и два кг орехи по-миналата седмица.

Безнаказаност

Протестите в Словакия частично са отражение на неповторимата й траектория в Източна Европа при ръководството на Фицо.

Страната с 5.4-милионно население бележи мощен стопански напредък през последното десетилетие, движен от автомобилното произвеждане. В същото време Фицо сложи страната в състояние на проевропейска цитадела в един евроскептичен район. Словакия е член на Европейския съюз от 2004 година, само че за разлика от съседите си Полша и Унгария заобикаля разногласия с Брюксел за върховенството на закона.

Освен това множеството анализатори споделят, че управителният жанр на Фицо не е бил толкоз властнически, колкото този на водачите в Полша и Унгария, и хвалят държавното управление на " Смер " за това, че

резервира свободата на медиите и на правосъдната система.

Първата знакова присъда в Словакия беше издадена предходната година, когато двама някогашни министри бяха наказани надлежно на девет и 12 години за подправяне на публичен търг през 2007 година И двамата остават на независимост в очакване на обжалването.

Много кавги в последно време в словашките вестници към момента не са отшумели. През 2011 година изтече досие на тайните служби, известно като " Горила ", свидетелстващо за корупция на високо ниво в целия политически набор.

През 2016 година хиляди хора се включиха в шествие до първокласен жилищен комплекс с аспект към Братиславския палат, с цел да изискат Фицо да освободи апартамент, който наел от строителен бизнесмен, разследван за данъчна машинация. Сега против строителния бизнесмен са повдигнати обвинявания, само че Фицо остава в жилището.

" Когато хората прочетат във вестниците за най-големите кавги и след това чуят за тези дребни случаи, това единствено ги разгневява още повече ", сподели социологът Зора Буторова.

Най-големите демонстрации от рухването на комунистическия режим през 1989 година демонстрират по какъв начин още една някогашна комунистическа страна се мъчи да отстрани продължаващите практики за нелегално замогване, вкоренени от

десетилетията властническо ръководство и бързия преход към народна власт.

Словакия е на 54-то място от 180 страни в Индекса за разбиране на корупцията на " Трансперънси интернешънъл " - зад своите съседи Полша и Чехия, само че пред Унгария. Според организацията нито един върховен словашки политик не е изпратен в пандиза за корупция през последните шест години. Шестима районни политици получиха условни присъди.

" Корупцията в Словакия е сравнима с тази в други централноевропейски страни. Разликата е в това какъв брой рядко тя е преследвана и наказвана ", сподели политическият анализатор Мариан Лешко от друга неправителствена организация - фондацията " Спрете корупцията ". /БТА/
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР