Ранени полицаи и протестиращи, напрежение и безредици - какво се случи на вчерашния протест в София?
Протестът против бюджета за 2026 година ескалира и прерасна в конфликти, оповестява Българска национална телевизия в резюме на станалото.
Това се случи, откакто демонстрацията, която мина в шествие, стигна до централата на ДПС-НОВО НАЧАЛО на улица " Врабча ". Демонстрацията продължи повече от 7 часа. Стигна се до ранени протестиращи и служители на реда, над 10 арестувани, запалени кофи, барикади и разпространяване на пикантен спрей. Следва последователност на събитията в столицата от нощес.
След като митингът мина в шествие - пое към столичната улица " Врабча ", където се намира централата на ДПС-НОВО НАЧАЛО. Още на жълтите павета маскирани младежи с качулки се смесиха с протестиращите. А първите предмети, бомбички и димки бяха хвърлени към 21:30 часа.
Към входа на централата полетяха и кофи, пострада даже и коледната декорация по улиците.
Органите на реда започнаха да употребяват пикантен спрей.
" Счупиха се много стъкла и тълпата се приближи напълно близко и полицията реагира ", описа протестиращ.
Минути след 22.00 часа блокадата там се реалокира и на бул. " Дондуков ", което стана втората точка на съществено напрежение. Зад плътния кордон от униформените бяха запалени и първите контейнери.
" Късно става, идват хора с маски и желаят да се забавляват по различен метод. "
Радослав Алексиев, протестиращ: " Бях на първо време от самото начало, служителите на реда първи потеглиха с щитовете към нас. След което, аз застанах още веднъж най-отпред, както съм сега, без маска, без нищо и стоях кротичък. Имаше доста провокатори. Имаше доста провокации от страна на провокиращи, само че множеството бяха от полицията. "
" Започнаха да идват мотористите-полицаите и да удрят на инцидентен принцип хората и по тази причина бягахме оттова. Има провокатори, които съгласно мен те са повода да се стигне до това, само че има и несъответстващи решения от страна на полицията. "
Изпочупени бяха бусове и коли на жандармерията. Следващата цел беше близкият офис на ГЕРБ, който беше разрушен, а откритото вътре - запалено извън. Последва нова прокация против жандармерията с още кофи и предмети.
" Отвътре бяха изкарани мебели и бяха запалени, също по този начин и знамето. "
" Последният половин час се случва вандалщина. Това не са хора от митинга, това са провокатори. "
" Протестът трябваше да е кротичък. Тези вандали, които ги виждате, не са част от това нещо, от мирния митинг, това са така наречен дребни провокаторчета. Полицията не е отговорна. Цялата система би трябвало да бъде заменена, към този момент не става дума за бюджета. "
Постепенно митингът се върна там, където стартира - в Триъгълника на властта. Минути след среднощ на площад " Независимост " продължаваха да се правят арести.
Над 10 са арестуваните. Има и ранени. За Българска национална телевизия от Спешна помощ показаха, че на терен има 8 коли за спешна помощ.
Катя Сунгарска, представител на Спешна помощ: " Има няколко индивида, които са приети в болница, 8 коли за спешна помощ са на терен, незабавните екипи преглеждат всеки, който съобщи, че има някакъв дискомфорт или нещо друго се е случило. Има три коли за спешна помощ, които са в подготвеност в централата. "
Столичният кмет Васил Терзиев увери в ефира на Българска национална телевизия, че незабавно след края на митинга ще стартира разчистването на центъра на София, само че попита и дали контролно-пропускателните пунктове са изпълнили задачата си.
Васил Терзиев, кмет на София: " Най-големият кротичък митинг от доста години насам беше изопачен от една група качулати хулигани и е извънредно мъчително да следя по какъв начин се разрушава градът. До какъв брой работеше пропускателният режим, бяха ли проверявани хората за бомбички и всевъзможни други предмети - това мисля, че би трябвало да се питат други органи. "
А в разгара на напрежението, центърът на София остана без ток. От " Електрохолд " обясниха, че пожар в колектор е предизвикал изключването на 15 извода приблизително напрежение, захранващи елементи от центъра на София. А енергийният министър Жечо Станков написа позиция, в която показва подозрение за предумисъл, интервенция и вандализъм, стартирана е инспекция.




