Проруският бивш президент Румен Радев е на път към убедителна

...
Проруският бивш президент Румен Радев е на път към убедителна
Коментари Харесай

Ройтерс: Приятелски настроеният към Русия бивш президент на България печели убедително изборите

Проруският някогашен президент Румен Радев е на път към безапелационна победа на изборите в България, демонстрират формалните резултати. Развитието може да постави завършек на години на нестабилни съдружни ръководства и да пренареди дълго преобладаващите политически сили, написа Ройтерс.

Представянето на партията му „ Прогресивна България “ надминава предварителните социологически прогнози и се обрисува като един от най-силните изборни резултати за последните десетилетия. Това дава индикации за допустимо стабилизиране на политическата обстановка след осем избора в границите на пет години, отбелязва организацията.

При преброени 60% от бюлетините групировката на Радев получава 44,6% от гласовете. Резултатът допуска опция за независимо ръководство в границите на малцинствено държавно управление, като не се изключва и коалиция с проевропейска или по-малка партия.

„ Прогресивна България “ изпреварва доста останалите политически сили – обединението „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) с 14,2% и ГЕРБ с 13%.

Късно в неделя Радев дефинира резултата като победа на вярата, свободата и морала, ден преди да бъдат оповестени окончателните данни.

Бившият държавен глава, евроскептик и някогашен водач на изтребител, напусна поста си през януари, с цел да взе участие в парламентарните избори след рухването на държавното управление през декември на фона на всеобщи митинги.

Той се възползва от публичното неодобрение от политическата неустойчивост, корупцията и дългогодишното въздействие на одобрените партии.

Кампанията му провокира съпоставения с унгарския министър председател Виктор Орбан поради позициите му за възстановяване на връзките с Москва и обновяване на доставките на съветски енергийни запаси.

Радев подлага на критика и политиките на Европейския съюз, свързани с възобновимата сила, само че остава неразбираемо до каква степен би трансформирал външнополитическия курс на България.

В същото време той декларира подготвеност за съдействие с ПП-ДБ по правосъдната промяна и акцентира желанието страната да продължи по европейския си път.

Икономическите и обществените провокации остават основни. Въпреки напредъка след присъединението към Европейски Съюз и еврозоната, България продължава да изостава по редица индикатори, а растящите разноски за живот и демографската рецесия се обрисуват като съществени проблеми пред бъдещото ръководство, се показва в публикацията на Ройтерс.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР