Дупките в коалицията, или къде се чупи милиардът за пътища
" Промяната " се сблъска с завещан от ГЕРБ противоречив чек от 1.2 милиарда лева за остарели поправки на пътища.
Регионалният министър Караджов и Има Такъв Народ оферират заплащане и прошка на порочното строителство.
Останалите три партии във властта упорстват за инспекции.
Дупките по българските пътища основателно нервират всеки. И на тази тънка струна се заиграха строителните компании и районният министър Гроздан Караджов. Първите са гладни - от съвсем година не са взимали огромни поръчки, а и не са получили заплащания по последните раздадени от ГЕРБ задания за над 1 милиарда лева Новата власт резонно се чуди дали претендираната сума е основателна. И във въпроса и решението може да катастрофира четворната коалиция. Щедри и бързащи са от партията на Слави Трифонов, която получи сектор пътища при разделянето на сферите, а за инспекция упорстват трите други колегата - Политическа партия, Демократична България и Българска социалистическа партия. А пътният възел се преплете с другите спорове в обединението - Българска народна банка, Македония, Украйна.
Двете платна на пътя
От две седмици министърът на районното развиване Гроздан Караджов и партията, от чиято квота той е на поста - " ИТН ", се пробват да прокарат решение в Народното събрание, с което да стартира разплащането, или най-малко част, от дължимите малко над 1 милиарда лева
От " Продължаваме промяната " желаят парите на строителните компании да се заплащат единствено откакто има гаранции, че сумата дава отговор на действително осъществената от тях работа. Причината - договорите са подписани на цени за кърпене на дупки, по които обаче са правени съществени поправки на цели сектори, което покачва доста разноските, и по тази причина прогнозните бюджети са неведнъж надхвърлени. Нещо, което беше открито още по времето на служебния министър на районното развиване Виолета Комитова и стана причина въпросните контракти да се изпратят в прокуратурата. Последното точно е и най-вероятната причина, заради която министър Караджов не желае да постави подписа си върху решението за заплащанията, а упорства това да стане с решение на Народното събрание.
Реклама
Става въпрос за подписани по време на ръководството на Бойко Борисов контракти за настоящ ремонт и поддържане на пътища в интервала сред 2019 и 2025 година Те бяха прекъснати с анекси по време на служебния кабинет, които изтичат в интервала април - юни 2022 година Но не са разплатени. Част от ремонтните действия са осъществени в границите на бюджета, други действия са фактурирани отвън него, а по трети работата е стартирана и незавършена. Общата дължима сума е 1.2 милиарда лева А измежду най-големите компании с висящи заплащания са огромните пътни строители като " Грома холд ", " Хидрострой " и подизпълнителите на държавната " Автомагистрали ", която дава отговор за поддръжката на скоростните прави.
Какъв е казусът
Между съдружните сътрудници от ръководещата коалиция няма спор по това, че половината от тази внушителна сума би трябвало да бъде платена на компаниите - за свършената работа. Става дума за малко над 600 млн. лева В тази сума влизат дължимите от АПИ пари за слагане на мантинели, пътни знаци и маркировка.
Проблемът с останалите средства е, че не са за кърпене на дупки, а за ремонт на цели пътища, да вземем за пример на автомагистрала " Тракия " за над 100 млн. лева Така разноските надвишават неведнъж тези, които биха се постигнали при общоприета социална поръчка за ремонт на сходен сектор. А и по този метод пътната организация по времето на Бойко Борисов заобикаляше условието за осъществяване на състезания и непосредствено разпореждаше на към този момент определените компании. " Освен това при процедурата за настоящ ремонт гаранцията на пътя е една година. Докато за повсеместен ремонт е доста повече ", споделят хора от сектора.
Точно по тази част от договорите е разминаването сред " Продължаваме промяната " и " ИТН ". Регионалният министър Гроздан Караджов и партията на Трифонов упорстват сумите да се изплатят, откакто работата на строителните компании по тях към този момент е завършила. От " Продължаваме промяната " обаче желаят преди този момент да има инспекция през образуваната още през февруари междуведомствена комисия сред представители на две министерства - на районното развиване и на финансите, която би трябвало да преценя дали сумата, която би трябвало да им се заплати, дава отговор на действително свършената от тях работа. А по-късно парламентарната антикорупционна комисия също да ги разисква и утвърждава. Освен групировката на премиера Кирил Петков това виждане се споделя и от останалите две политически сили от ръководещата коалиция - Българска социалистическа партия и " Демократична България ".
Реклама
Третата част от проблема е обвързвана с настояването на министър Караджов Народното събрание да позволи на АПИ да разпорежда нови действия по въпросните изтичащи контракти, до момента в който не бъдат определени нови компании за поддръжка на пътищата. Мотивът е, че без сходен акт няма да може да се поддържат пътищата през тази година.
Това обаче не е напълно правилно, защото АПИ може да разпорежда бързо спешни действия при потребност. Освен това в настояването на Караджов няма съответни задания и суми. Точно по тази причина от Политическа партия желаят и тези нови възлагания да минават през междуведомствената комисия и Народното събрание.
Разминаването в метода, по който да се разплащат ремонтите, обаче провокира съществено напрежение измежду ръководещите.
Къде се разминават Политическа партия, Българска социалистическа партия, Демократична България и Има Такъв Народ
Сагата с прехвърлянето на отговорността от изпълнителната власт на Народното събрание стартира предходната седмица, когато проекторешението за метода на изплащането на средствата за настоящ ремонт беше гласувано от отрасловата районна комисия в Народното събрание, само че съвещанията на другите две комисии - правната и бюджетната, не се състояха, тъй като депутатите от трите обединения от болшинството, Политическа партия, Българска социалистическа партия и Демократична България, ги бойкотираха. След това още веднъж с техните гласове и с тези на депутатите от " Възраждане " гласуването на решението в пленарната зала беше отсрочено. А министърът на районното развиване Гроздан Караджов (ИТН) упрекна съдружните си сътрудници, че парите за строителните компании са станали пленник на борбата за поста на шеф на Българска народна банка.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Войната в Украйна 2 Енергетика 3 Данъци и обезпечаване 1 Войната в Украйна 2 Данъци и обезпечаване 3 Енергетика 1 Войната в Украйна 2 Технологии 3 Икономика Реклама
Напрежението се трансферира и по време на съвещанието на съдружния съвет на ръководещите предходната неделя, по време на който министър председателят Кирил Петков е сложил изискването заплащанията на строителните компании да минават през утвърждението на парламентарната антикорупционна комисия.
" Това е политически рекет върху Има Такъв Народ. Рекет върху Министерство на регионалното развитие, рекет върху строителните компании. На всичкото от горната страна стартират да вършат подмятания, че там има някаква спекулация, която видите ли надали не ние ще вземем и ще продължим на ГЕРБ. Това решение беше на министър-председателя, то беше подкрепено от финансовия министър да влезе в Народното събрание. Текстът на решението беше редактиран персонално от министър-председателя и от Лена Бориславова ", сподели ръководителят на парламентарната група на Има Такъв Народ Тошко Йорданов след съвещанието на съвета.
Размяната на остри реплики сред Политическа партия и Има Такъв Народ продължи и тази седмица по време на разискването на текста на проекторешението в правната и бюджетната комисия в Народното събрание в сряда откакто от групировката на Кирил Петков предложиха сериозна редакция на импортирания предходната седмица в Народното събрание текст. Освен че утвърждението на заплащанията ще минава през парламентарната антикорупционна комисия, финално сумите ще се гласоподават също с решение на Народното събрание. В предлагането на Политическа партия се планува още и че " изискванията за всяко планувано възлагане, ново предплатено заплащане или в допълнение съглашение би трябвало също да се утвърждават с решение на Народното събрание " след импортиран в Народното събрание отчет от АПИ, който е утвърден от антикорупционната комисия ".
По време на съвещанията на двете комисии депутатите от Има Такъв Народ се пробваха да отсрочат приемането на новия вид на плана за решение, а от опозицията от Движение за права и свободи и ГЕРБ пък обявиха, че въпросът с заплащането по договорите на строителните компании би трябвало да бъде решен със законодателни промени. " Това е нарушаване на конституцията, тъй като тя споделя в кои случаи Народното събрание се произнася по контракти и може да прави това единствено по интернационалните контракти, а не по вътрешни. Опитвате се да решите един въпрос, който не е от компетенцията на Народното събрание ", сподели депутатът Йордан Цонев и предизвести, че това решение може да бъде атакувано в Конституционния съд.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Регионалният министър Караджов и Има Такъв Народ оферират заплащане и прошка на порочното строителство.
Останалите три партии във властта упорстват за инспекции.
Дупките по българските пътища основателно нервират всеки. И на тази тънка струна се заиграха строителните компании и районният министър Гроздан Караджов. Първите са гладни - от съвсем година не са взимали огромни поръчки, а и не са получили заплащания по последните раздадени от ГЕРБ задания за над 1 милиарда лева Новата власт резонно се чуди дали претендираната сума е основателна. И във въпроса и решението може да катастрофира четворната коалиция. Щедри и бързащи са от партията на Слави Трифонов, която получи сектор пътища при разделянето на сферите, а за инспекция упорстват трите други колегата - Политическа партия, Демократична България и Българска социалистическа партия. А пътният възел се преплете с другите спорове в обединението - Българска народна банка, Македония, Украйна.
Двете платна на пътя
От две седмици министърът на районното развиване Гроздан Караджов и партията, от чиято квота той е на поста - " ИТН ", се пробват да прокарат решение в Народното събрание, с което да стартира разплащането, или най-малко част, от дължимите малко над 1 милиарда лева
От " Продължаваме промяната " желаят парите на строителните компании да се заплащат единствено откакто има гаранции, че сумата дава отговор на действително осъществената от тях работа. Причината - договорите са подписани на цени за кърпене на дупки, по които обаче са правени съществени поправки на цели сектори, което покачва доста разноските, и по тази причина прогнозните бюджети са неведнъж надхвърлени. Нещо, което беше открито още по времето на служебния министър на районното развиване Виолета Комитова и стана причина въпросните контракти да се изпратят в прокуратурата. Последното точно е и най-вероятната причина, заради която министър Караджов не желае да постави подписа си върху решението за заплащанията, а упорства това да стане с решение на Народното събрание.
Реклама
Става въпрос за подписани по време на ръководството на Бойко Борисов контракти за настоящ ремонт и поддържане на пътища в интервала сред 2019 и 2025 година Те бяха прекъснати с анекси по време на служебния кабинет, които изтичат в интервала април - юни 2022 година Но не са разплатени. Част от ремонтните действия са осъществени в границите на бюджета, други действия са фактурирани отвън него, а по трети работата е стартирана и незавършена. Общата дължима сума е 1.2 милиарда лева А измежду най-големите компании с висящи заплащания са огромните пътни строители като " Грома холд ", " Хидрострой " и подизпълнителите на държавната " Автомагистрали ", която дава отговор за поддръжката на скоростните прави.
Какъв е казусът
Между съдружните сътрудници от ръководещата коалиция няма спор по това, че половината от тази внушителна сума би трябвало да бъде платена на компаниите - за свършената работа. Става дума за малко над 600 млн. лева В тази сума влизат дължимите от АПИ пари за слагане на мантинели, пътни знаци и маркировка.
Проблемът с останалите средства е, че не са за кърпене на дупки, а за ремонт на цели пътища, да вземем за пример на автомагистрала " Тракия " за над 100 млн. лева Така разноските надвишават неведнъж тези, които биха се постигнали при общоприета социална поръчка за ремонт на сходен сектор. А и по този метод пътната организация по времето на Бойко Борисов заобикаляше условието за осъществяване на състезания и непосредствено разпореждаше на към този момент определените компании. " Освен това при процедурата за настоящ ремонт гаранцията на пътя е една година. Докато за повсеместен ремонт е доста повече ", споделят хора от сектора.
Точно по тази част от договорите е разминаването сред " Продължаваме промяната " и " ИТН ". Регионалният министър Гроздан Караджов и партията на Трифонов упорстват сумите да се изплатят, откакто работата на строителните компании по тях към този момент е завършила. От " Продължаваме промяната " обаче желаят преди този момент да има инспекция през образуваната още през февруари междуведомствена комисия сред представители на две министерства - на районното развиване и на финансите, която би трябвало да преценя дали сумата, която би трябвало да им се заплати, дава отговор на действително свършената от тях работа. А по-късно парламентарната антикорупционна комисия също да ги разисква и утвърждава. Освен групировката на премиера Кирил Петков това виждане се споделя и от останалите две политически сили от ръководещата коалиция - Българска социалистическа партия и " Демократична България ".
Реклама
Третата част от проблема е обвързвана с настояването на министър Караджов Народното събрание да позволи на АПИ да разпорежда нови действия по въпросните изтичащи контракти, до момента в който не бъдат определени нови компании за поддръжка на пътищата. Мотивът е, че без сходен акт няма да може да се поддържат пътищата през тази година.
Това обаче не е напълно правилно, защото АПИ може да разпорежда бързо спешни действия при потребност. Освен това в настояването на Караджов няма съответни задания и суми. Точно по тази причина от Политическа партия желаят и тези нови възлагания да минават през междуведомствената комисия и Народното събрание.
Разминаването в метода, по който да се разплащат ремонтите, обаче провокира съществено напрежение измежду ръководещите.
Къде се разминават Политическа партия, Българска социалистическа партия, Демократична България и Има Такъв Народ
Сагата с прехвърлянето на отговорността от изпълнителната власт на Народното събрание стартира предходната седмица, когато проекторешението за метода на изплащането на средствата за настоящ ремонт беше гласувано от отрасловата районна комисия в Народното събрание, само че съвещанията на другите две комисии - правната и бюджетната, не се състояха, тъй като депутатите от трите обединения от болшинството, Политическа партия, Българска социалистическа партия и Демократична България, ги бойкотираха. След това още веднъж с техните гласове и с тези на депутатите от " Възраждане " гласуването на решението в пленарната зала беше отсрочено. А министърът на районното развиване Гроздан Караджов (ИТН) упрекна съдружните си сътрудници, че парите за строителните компании са станали пленник на борбата за поста на шеф на Българска народна банка.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Войната в Украйна 2 Енергетика 3 Данъци и обезпечаване 1 Войната в Украйна 2 Данъци и обезпечаване 3 Енергетика 1 Войната в Украйна 2 Технологии 3 Икономика Реклама
Напрежението се трансферира и по време на съвещанието на съдружния съвет на ръководещите предходната неделя, по време на който министър председателят Кирил Петков е сложил изискването заплащанията на строителните компании да минават през утвърждението на парламентарната антикорупционна комисия.
" Това е политически рекет върху Има Такъв Народ. Рекет върху Министерство на регионалното развитие, рекет върху строителните компании. На всичкото от горната страна стартират да вършат подмятания, че там има някаква спекулация, която видите ли надали не ние ще вземем и ще продължим на ГЕРБ. Това решение беше на министър-председателя, то беше подкрепено от финансовия министър да влезе в Народното събрание. Текстът на решението беше редактиран персонално от министър-председателя и от Лена Бориславова ", сподели ръководителят на парламентарната група на Има Такъв Народ Тошко Йорданов след съвещанието на съвета.
Размяната на остри реплики сред Политическа партия и Има Такъв Народ продължи и тази седмица по време на разискването на текста на проекторешението в правната и бюджетната комисия в Народното събрание в сряда откакто от групировката на Кирил Петков предложиха сериозна редакция на импортирания предходната седмица в Народното събрание текст. Освен че утвърждението на заплащанията ще минава през парламентарната антикорупционна комисия, финално сумите ще се гласоподават също с решение на Народното събрание. В предлагането на Политическа партия се планува още и че " изискванията за всяко планувано възлагане, ново предплатено заплащане или в допълнение съглашение би трябвало също да се утвърждават с решение на Народното събрание " след импортиран в Народното събрание отчет от АПИ, който е утвърден от антикорупционната комисия ".
По време на съвещанията на двете комисии депутатите от Има Такъв Народ се пробваха да отсрочат приемането на новия вид на плана за решение, а от опозицията от Движение за права и свободи и ГЕРБ пък обявиха, че въпросът с заплащането по договорите на строителните компании би трябвало да бъде решен със законодателни промени. " Това е нарушаване на конституцията, тъй като тя споделя в кои случаи Народното събрание се произнася по контракти и може да прави това единствено по интернационалните контракти, а не по вътрешни. Опитвате се да решите един въпрос, който не е от компетенцията на Народното събрание ", сподели депутатът Йордан Цонев и предизвести, че това решение може да бъде атакувано в Конституционния съд.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ