Променянето на правила за избор на омбудсман е суверено решение

...
Променянето на правила за избор на омбудсман е суверено решение
Коментари Харесай

Мая Манолова: Когато човек иска да си върши работата, намира начин

Променянето на правила за избор на омбудсман е суверено решение на Народното събрание. Предвид, че омбудсманът е последната институция, която се избира скрито, депутатите имат своите учредения да трансформират и този избор от скришен в очевиден, с цел да има цялостна бистрота. Това сподели в предаването "Още от деня " по Българска национална телевизия националният омбудсман Мая Манолова.

Не мисля, че има някаква драма от променянето на избора от скришен в очевиден, добави тя.

Никой не ме е чул да се окайвам от липса на пълномощия. Когато човек желае да си прави работата, намира метод и го прави. Днешните промени в закона за омбудсмана го приведоха в сходство с Конституцията, където летвата е доста високо – там се споделя, че омбудсманът пази правата и свободите на жителите. Това и се пробвам да върша – отбрана на правата и свободите на всички български жители, съобщи Манолова.

Тя уточни, че сега работи интензивно в посока на това всички деца с умряли родители у нас да получат наследствени пенсии. Децата сираци са осъдени два пъти – един път, че са без родители, и повторно, че критериите за приемане на наследствена пенсия са неуместни. Какво е отговорно едно дете, че родителите му не дават отговор на условието за импортирани осигуровки или трудов стаж да вземем за пример? Общо децата без един или без двама родители у нас са към 24 000, от които помощи получават към 18 000. Става дума за 6000 деца – считам, че е грубо страната да икономисва от помощи за тези деца, акцентира омбудсманът.

По думите й институциите в България по-скоро разясняват неприятните събития вместо да ги предотвратяват. Необяснимо е по какъв начин казусът с близнаците в Пловдив е останал неусетен от обществените служби. Социалното подкрепяне не би трябвало да е единствено финансова помощ, а грижа и помощ за фамилиите в риск и повече ангажираност на обществото. В случая бих попитала и за какво не са алармирали познатите и съседите на това семейство. Със сигурност системата за протекция има потребност от обзор – доста комплицирана и тромава е, безапелационна е Мая Манолова.

Тя изясни, че служащите с неполучени заплати могат в тримесечен период подадат заявки в Национален осигурителен институт. Срокът ще изтече на 16 май. В заявките хората би трябвало да алармират, че работодателят е банкрутирал, имат неполучени заплати и желаят да бъдат обезщетени от Фонда за гарантиране на вземанията на служащите. По този метод може да бъде задвижена машината и служащите да получат това, което са проработили, сподели още националният омбудсман.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР