Кремъл напомни за промените в ядрената си доктрина след решението на Байдън за ракетите за Киев
Промените в нуклеарната теория на Русия са направени и ще бъдат утвърдени, в случай че е належащо, съобщи през днешния ден Кремъл, сигнализирайки още веднъж за загрижеността на Москва от последното решение на Съединени американски щати за Украйна, предадоха Ройтерс и Българска телеграфна агенция.
" Промените към този момент са на практика дефинирани. Те ще бъдат формализирани при нужда ", сподели прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков пред държавната осведомителна организация ТАСС.
Вчера Кремъл назова " неразумно " решението на администрацията на президента Джо Байдън да разреши на Украйна да изстрелва американски ракети надълбоко на съветска територия и предизвести, че Москва ще отговори.
Русия, която стартира пълномащабната си инвазия в Украйна преди 1000 дни, неведнъж е предупреждавала, че Западът си играе с огъня, като тества границите на това, което нуклеарната мощ може или не може да толерира.
През септември президентът Владимир Путин съобщи, че утвърждението на Запада за потреблението на ракети с огромен обхват от страна на Украйна ще значи " директно присъединяване на страните от НАТО, Съединени американски щати и европейските страни във войната ", защото военната инфраструктура и личният състав на НАТО ще би трябвало да вземат участие в насочването и изстрелването на ракетите.
Решението на Байдън последва месеци на апели от украинския президент Володимир Зеленски да разреши на украинските военни да употребяват американски оръжия, с цел да поразяват съветски военни цели надалеч от границата си.
Решението на Съединени американски щати е взето значително в отговор на разполагането на севернокорейски сухопътни войски в поддръжка на Русия. Това бе развиване, което провокира паника във Вашингтон и Киев, отбелязва Ройтерс, базирайки се на свои източници.
Само седмици преди президентските избори в Съединени американски щати на 5 ноември Путин подреди промени в нуклеарната теория и съобщи, че всяка стандартна офанзива против Русия, подкрепена от нуклеарна мощ, може да се смята за взаимна офанзива против Русия.
Западни анализатори нарекоха измененията в доктрината ескалация на опитите на Москва да разубеди Запада да разшири военната си помощ за Украйна. Пълните детайлности за изменената теория към момента не са оповестени обществено.
Войната в Украйна провокира най-тежката рецесия в връзките на Москва със Запада след Кубинската ракетна рецесия през 1962 година, отбелязва Ройтерс.
Песков сподели пред ТАСС през днешния ден, че Москва е подготвена да възстановява връзките си с Вашингтон. " Не можем обаче да танцуваме танго сами. И ние няма да го създадем ", сподели Песков.