Промените в Конституцията са обнародвани в днешния брой на Държавен

...
Промените в Конституцията са обнародвани в днешния брой на Държавен
Коментари Харесай

Промените в Конституцията влязоха в сила

Промените в Конституцията са обнародвани в днешния брой на Държавен вестник. Това значи, че промените към този момент са в действие.

Поправките в главния закон вкарват опция депутати и министри да имат двойно поданство, което до момента не беше позволено.

Президентът ще може да избира сред 7 длъжностни лица за длъжностен министър председател. Намалява се мандатът на основния прокурор от 7 на 5 години, а Висшият правосъден съвет се разделя на Висш прокурорски съвет и Висш съдийски съвет.

Междувременно се приготвят две тъжби до Конституционния съд против признатите промени - от президента Румен Радев и от " Възраждане " и Има Такъв Народ.

Приетите промени в Конституцията:

-Ограничават пълномощията на президента при сформиране на служебно държавно управление.
При служебно държавно управление министър председател ще се избира сред лист от хора. Той включва настоящите ръководител на Народното събрание, шеф или подуправител на Българска народна банка, ръководител или заместник-председател на Сметната палата, омбудсман или заместник-омбудсман. Първоначално описът включваше и ръководителят на Върховния касационен съд, само че той отпадна след рецензии от страна на конституционалисти.

-Променят периода да работа на Народното събрание при положение на оставка на държавно управление и назначение на длъжностен кабинет. Парламентът няма да се разпуска при встъпване в служба на длъжностен кабинет. В този случай Народното събрание продължава да работи.

-Избори за ново Народно заседание се създават не по-късно от един месец преди приключване на периода на пълномощията на настоящото Народно заседание.

-Българи с двойно поданство към този момент могат да бъдат избирани за народни представители. Условието е да са живели последните 18 месеца в страната.

-Намаляват мандата на основния прокурор от 7 на 5 години
Освен това основният прокурор няма право да се кандидатира за втори мандат.

-Разделят на две Висшия правосъден съвет
Обособяват се Висш правосъден съвет с 15 членове и Прокурорски съвет с 10 членове.

-В новия формат на Висшия правосъден съвет влизат ръководителите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, 8 членове, избирани от съдиите и 5 членове, избирани от Народното събрание.

-В Прокурорския съвет влизат основният прокурор, двама членове, избирани от прокурорите, един член, избиран от следователите и 6 членове, избирани от Народното събрание.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР