Прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти, управлявали

...
Прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти, управлявали
Коментари Харесай

Дадоха на съд машинистите на влака, предизвикал трагедията в Хитрино

Прокуратурата внесе в съда обвинителен акт против двамата машинисти, управлявали дерайлиралия трен край Хитрино, оповестиха от държавното обвиняване.
Димитър Михнев и Радослав Петков ще дават отговор за гибелта на 7 индивида и 14 потърпевши.
На 10 декември предходната година машинистът на товарната комбинация Димитър Михнев не е извършил неотложно, тъкмо и абсолютно напътствията на сигнала на предупредителния семафор. При нахлуване в гарата управлявал влака със скорост 78 км/ч и не понижил скоростта до 40 км/ч.
Вторият локомотивен ватман Радослав Петков не подхванал дейности за неотложно прекъсване на влака, откакто Михнев не посочил с дейности, че ръководи безвредно влака.
В резултат на позволените нарушавания от двамата машинисти е последвало дерайлиране на влака и разваляне на вагон-цистерни от състава на композицията, приключване на транспортиран газ пропилен и последвал гърмеж.[Хитрино след гърмежа на 10 декември 2016 година]
Хитрино след гърмежа на 10 декември 2016 годинаПо несъобразителност двамата са предизвикали гибелта на 7 души и телесни повреди на 14 индивида.
Разследването е открило, че произшествието не е провокирано от повреди в жп инфраструктура; не се дължи на повреди в осигурителната техника; не е провокирано от техническа нередовност на преносимия състав; не се касае за техническа нередовност, обвързвана с транспортирания товар - претоварване или незадоволително натоварване на вагоните цистерни.
Причина за настъпилото жп произшествие е придвижването на влака с висока скорост –двойно по-висока от позволената от 40 км/час по криви при влизане в отклонителния трети коловоз на гара Хитрино, което е довело до претоварване и разрушение на стоманения път и дерайлиране на част от вагоните.
При дерайлирането е настъпил пробив в десетата цистерна от влака, натоварена с пропилен, изминал е газ, който се е смесил с въздуха и се взривил, при което разрушил здания и последвал пожар. Налице е директна връзка сред позволените от двамата подсъдими нарушавания на разпоредбите и гибелта на 7 индивида, както и раняването на 14 души. Материалите по делото, което е от изключителна фактическа и правна трудност, са 40 тома, а обвинителният акт против двамата подсъдими – 75 страници. При следствието са били назначени и направени десетки експертизи – съдебномедицински, съдебнопсихиатрични, за определяне на междинни и тежки телесни повреди, токсикологична, за алкохол и наркотични субстанции, химическа, пожаротехническа, компютърна, на железопътния път, техниката и скоростта на придвижване на композицията, която е извлечена като информация от черните кутии на влака. В следствието са взели участие 13 следователи от Националната следствена работа.
Димитър Михнев е с мярка за неотклонение „ парична гаранция “ 10 000 лв., а Радослав Петков с „ подписка “. Наложена им е възбрана за овакантяване на страната.
Предстои Окръжният съд в Шумен да насрочи разглеждането на делото.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР