Прогнозите на туристическия сектор са за около 3,2 млн. чуждестранни

...
Прогнозите на туристическия сектор са за около 3,2 млн. чуждестранни
Коментари Харесай

България очаква 3.2 млн. чужди туристи през зимния сезон

Прогнозите на туристическия бранш са за към 3,2 млн. задгранични гости в месеците от декември до март спрямо 2,9 милиона през предишния сезон. Това не се дължи единствено на ски дестинациите, като изцяло ползата към България се усилва и доста туристи се насочват и към културния туризъм. Това разяснява Румен Драганов, Институт за разбори и оценка в туризма, в предаването " Светът е бизнес " по Bloomberg TV Bulgaria.

Като цени на туристическата услуга България е малко по-скъпа от Турция, малко по-евтина от Гърция, доста по-скъпа от Тунис, Египет и Андора. У нас цените са в порядъка 700-790 евро за седмица в България, сподели Драганов. Страни като Румъния, Черна Гора и Албания са по-евтини дестинации от България, защото България е доста по-търсена и предлага по-добър артикул, добави той.

Гостът разяснява новите данъчни оферти в Бюджет 2025 за туристическия бранш и по-конкретно концепцията за отпадане на диференцираната данъчна ставка на ресторантьорите. Според Драганов тази по-ниска ставка от 9% разрешава на бранша да остане конкурентен и да предлага страхотни оферти предвид на съотношението цена-качество.

" Процентното изражение на приходите от туризъм в Брутният вътрешен продукт на страната понижава, макар че сумата се усилва. Това демонстрира намаляващата взаимозависимост на българската стопанска система от този бранш ", уточни той. И посочи, че това е добра вест, която демонстрира развиването на останалите браншове. В момента туризмът е виновен за към 7% от Брутният вътрешен продукт и се равнява на към 14 милиарда лв.. В това число се считат всички съпътстващи разноски, за които туризма способства. 

Събеседникът счита, че делът на сивата стопанска система в туризма възлиза на към 20%, което е сходно със междинното за бранша в международен мащаб. Той добави, че голяма част от нощувките се заявяват, най-малкото тъй като множеството места за настаняване са ръководени от акционерни сдружения и в случай че нощувките не биват декларирани, то това ощетява освен страната, а и останалите акционери. Така те са подтиквани да оказват надзор един над различен, с цел да не се стига до злоупотреби.

Има потребност от законодателни промени, които да обособят зони, места и точки за развиване на туризма. Това е задача на постоянен министър на туризма, защото е значимо политически натоварено решение, сподели още Драганов. И добави, че тук-там като Витоша има голям проблем със собствеността, която се дели сред три общини. Това попречва планове като построяването на лифтове.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР