Професията Архитект“ е онази, през която може да се докоснете

...
Професията Архитект“ е онази, през която може да се докоснете
Коментари Харесай

Силата на архитектурата: Две студиа обединяват сили за повече „живи“ градове в България

Професията „ Архитект “ е онази, през която може да се докоснете до всички останали. Чрез постройките, които един проектант проектира, той освен демонстрира на света своите визии и разбирания за хармония и комбиниране сред деловитост и иновативност, само че и може да съживява цели общества.

С задачата да основават качествена архитектура във всяка точка на страната, която да вдъхне живот на колкото се може повече градове в България, двамата водещи архитекти – Елица Панайотова и Димитър Паскалев – сплотиха своите практики, водени от концепцията да изведат устойчивата архитектура на ново равнище – и сътвориха United Master Architects.

Официално United Master Architects е на пазара от март месец тази година. Новата компания е плод на дългогодишната работа на одобрените архитектурни студиа Skica Studio и Architectonika.

Обхватът на услугите, които оферират, е целият витален цикъл на всеки капиталов план – от градоустройствено и генерално обмисляне, през планиране на здания, до интериорен дизайн и ръководство на планове.

В портфолиото на компанията влизат знакови планове, изпълнявани от предходните две компании на Елица и Димитър. Сред тях са Sopharma и Litex Towers, Ring Mall Sofia, SiteGround и Hypoport Headquarters, Residential Park Sofia, Business Park Sofia, Sofia Airport Control Tower.
Силата на екипа
Ние се сплотяваме освен като портфолио, само че и като един офис. Ние ставаме едно цяло. Нашия офис е с 20 архитекти, част от които са с над 15-годишна процедура. Eкспертният потенциал и капацитет на компанията се удвои. Бих споделил, че към този момент сме още по-силни – можем да решаваме доста огромни, тежки и комплицирани проектантски задания ”, споделя Димитър Паскалев пред Economic.bg.

Той и Елица са безапелационни, че архитектурните планове в България са на международно равнище и по нищо не се отличават по трудност и иновативност от тези, по които работят немски или швейцарски архитекти.

Идеята ни е да се разрастваме още. Да привличаме качествени фрагменти и да съумяваме да ги задържим. Кадрите са нещо, което е доста значимо за триумфа на една компания. А и намирането и задържането на качествени хора в нашия бранш е проблем “, споделя Елица Панайотова.  

Тя е проектант с разнороден опит в региона на проектирането и капиталовото консултиране. Завършила е Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) с магистърска степен по „ Градско обмисляне и архитектура “. Втората си магистърска степен по „ Градско обмисляне и жилищна политика “ получава от Университета в Линкълн, Англия. Професионалната ѝ кариера стартира в средата на деветдесетте години, най-вече с градоустройствени планове – Бизнес Парк София, градски център на София, курорти по Черноморието. Въпреки живота си зад граница и образованието, което е получила в чужбина, Елица в никакъв случай не е обмисляла разновидността да емигрира.

Ситуацията в България беше доста друга преди 20 години, когато ние стартирахме, само че си имаше и своите неповторими благоприятни условия. Защото ние, като млади архитекти тогава, сме имали опция да работим по неповторимо сложни планове, което е съвсем невероятно на Запад за хора с толкоз дребен опит “, споделя тя.

Елица прибавя, че преди години е избрала архитектурата, тъй като точно през нея човек може да научи за съвсем всички останали сфери.

В момента това, което се прави в България, е на европейско и международно равнище. През годините двете компании на Елица и Димитър са имали и голям брой интернационалните планове – освен в Европа, само че и в Близкия Изток. Една от задачите на новата United Master Architects обаче е децентрализацията и вдъхването на живот на повече градове в страната.
Нови планове
Важно е да виждаме от ден на ден живи градове в цяла България “, споделя Елица.

Думите ѝ идват във връзка дебютния план на United Master Architects – фермерски пазар в Благоевград, който се оказва е и един от обичаните планове на Димитър.



Снимка: Георги Петев

Арх. Димитър Паскалев има дълготраен опит в региона на архитектурното планиране и градско обмисляне, с планове в България, Катар, Южна Корея, Швейцария. От 2013 година управлява Институт за нулево енергийни здания. Участва като началник на екип в интернационалния план за развиване на иновационни фасади INDEWAG. Ръководи екип в плана SDH2PM по стратегия " Хоризонт 2020 " за трансфер на технологиите за слънчеви топлофикации в България. През 2016 година осъществя пробна фасада с циркулираща течност за Qatar Green Building Council, Доха. През същата година управлява план за доставка и монтаж на иновационен стъклен покрив за Qatar Business Incubation Center. През 2019 година управлява план за демонстрационен павилион с иновационни фасади с циркулиращи течности на територията на Българска академия на науките.

В United към този момент работим като екип по чисто нови планове, които са доста вълнуващи. Имаме два доста огромни плана, които са в провинцията, само че за момента не можем да дадем повече детайлности. Ние сме радетели на децентрализацията. Периферията заслужава да има качествена архитектура “, споделя Димитър Паскалев.
Тенденции на сградното строителство
Наблюденията на двамата архитекти са, че в проектирането на една постройка от ден на ден се залага на „ умните “ детайли.

Не единствено технологията на осъществяване, само че и технологията, по която живеят и оперират по-късно. Енергийната успеваемост също е от извънредно значение. Устойчивата архитектура е един от съставените елементи, по който офис постройките към този момент се съревновават “, споделя Елица.  

Друга наклонност, на която ставаме очевидци, е впечатляващото развиване на всички технологии, свързани с фасадните обвивки.

Вече имаме доста богат речник на изразни средства и все по-малко ни се споделя, че нещо не може да стане “, споделя Димитър.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР